Marvel'ın Avengers filmi tam gaz devam ediyor- Ulvi Karayiğit yazdı
marvel

Marvel’dan Avengers Infinity War: Tabutçu’nun İşleri Açıldı

Marvel’dan Avengers Infinity War

Öncelikle Marvel karakterlerinden şimdiye kadar filmi yapılanlardan üçünün filmde olmadığını belirtelim. Bir de Avengers serisinde olmasına rağmen okçu abimiz de haliyle Infinity War’da yok. Bununla birlikte yapım hakları Fox’ta olan Logan, filmin çekimleriyle aynı anda solo filmi çekilen Ant-man ve filmin ciddiyetini ve tarzını aşırı derecede değiştireceğini düşündüğüm Deadpool. Çünkü Deadpool’un başka bir tarzı var. Sana bunun film olduğunu sürekli söylüyor. 4. 5. 6. Ne kadar duvar varsa yıkıyor zibidi. Bu filmde ise diğer bütün karakterler var ve hepsine yeterince doyamasanız da bir bütün içinde yerleri var.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

İlk olarak filmde sevmediğim şu özelliği dile getirmek isterim ki; fragmanda Hulk’un da savaşta olduğunu görüyoruz ancak, filmde Hulk Thanos’ tan yediği dayak sonrasında bir türlü dönüşmüyor. Böylece fragmandaki o toplu saldırı sahnesi sadece pazarlama taktiği olarak kalıyor. Benzer bir durum Thor-Ragnarok’ta vardı ancak; bu büyütülecek bir şey değildi. Sadece Thor’un gözüydü ki Avengers’te ona; gözünü, ilk filmden beri insan uzuvları üzerinde şaka yapan Galaksinin Koruyucuları’ndan olan rakunumuz geri veriyor. Rakun aynı espriyi Kış Askeri Baki’nin kolu için de yapıyor. Filmin bir diğer eksiği ya da çok bağıran durumu: Thanos’ un kızını öldürmesi karşılığında bir taşı daha alması. Her yere tek giden adam sırt çantası olarak götürmedi herhalde kızı oraya. Aksi olsa da film devam etmez diyor ve bunu görmezden geliyorum.

Bunun dışında da son sahnede bütün kahramanların Thanos’ a abanarak girdiği bir sahne bekledim ama yoktu. Çünkü diğer filme saklamış olabilirler. Ama önce ölen birçok süper kahramanı, zamanı geri alıp tekrar diriltmeleri gerekiyor. Bunu da düzeltecek tek adam Dr. Strange is dead. Yani öldü. Bir diğer süper kahraman Örümcek Adam ki Osmanlıca karşılığı Haşürat-ül Adem de öldü. İçim cız etmedi değil. Gülbeyaz’ın; Nejat İşler’in numaradan ölme sahnesinde dediği gibi: “Ölma, ölma” diyesim geldi. Ancak Dr. Strange olmasa da, “ben mabedi korumaya gidiyorum” diyen yancı abimiz, zamanda geri gidecek büyüyü yapabilecek bir diğer kişi. Tabi o da dünyanın yarısıyla birlikte toza dönüşmediyse ki böyle bir sahne görmedik. Bütün bu ölümlerin geri alınacağını biliyorum, çünkü solo filmde üçlemesi bitmeyen Black Panther ve Thanos’un ‘böcek’ diye hitap ettiği Örümcek Adam da vefat etti. Cenazeleri Central Park Cami’nden kaldırıldı. Bu adamların üçlemesi bitmeden onlara bir şey olmaz.

Marvel

Demir Adam Marvel’ı batmaktan kurtardı

Senaryo olarak; ufak tefek eksik, aptal pazarlama stratejisi gibi detaylara takılmazsak iyiydi diyebilirim. Olay örgüsü iyi ilerlemiş. Demir Adam’ı bu filmde ve hiçbir filmde öldürmeyeceklerini biliyorum, çünkü Marvel’ı batmaktan kurtarıp diğer süper kahramanlara kapı açan isim. Onun öldürülmesi seyircide büyük bir hayal kırıklığı ve gişede düşüşe neden olurdu. Hulk’un korkup da ortaya çıkmaması saçma olmuş. Çünkü; gücünü sirinden alan ve sinirlendikçe de büyüyebilen bir süper kahramandı diğer yapım şirketinin yaptığı Eric Bana’lı Hulk filminde. The Incradıble Hulk’u hiç söylemiyorum bile.

Thanos, bir parmak şıklatmakla bunları yapabiliyorsa onu düğünüme çağırmam doğrusu. Çünkü; Ankara havası isterse yandık. Thanos da kötüler içinde sağlam bir yer edindi diyebiliriz. Özellikle her ne kadar yanlış da olsa denge felsefesine yüzde yirmi oranında katıldım diyebilirim. Hatta finalde gün batımını izlerken yanında bile olmak istedim. Film sadece kötü adamımızı kötülük yaparken değil, aynı zamanda duygusal yönünü de veriyor. Aksi halde küçük kızın flashback sahnesini vermezlerdi. Kendini sevdirdi mavi kerata. Avatar ya da Şirinlerin akrabası olabilir. Kaldı ki filmin sonunda da diğer filmi müjdelemek için “Thanos geri dönecek” yazdı. Thor ya da Örümcek Adam değil, Thanos. Lakin, Darth Vader’a da kalmadı bu koca evren, Thanos’a da kalmaz. Filmin gizli sahnesinde ise korsan bandı takan Samuel abimizin toz olmadan önce; ki gerçek anlamda söyledim bu deyimi, birine 90’lardaki sanal bebek besleme oyunuyla mesaj gönderdiğini görüyoruz.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Çağıracak kim kaldı ki? Deadpool ve Ant-man dışında. Kaldı ki 30 tane süper kahramanın yapamadığını o ikisi nasıl yapacak? Sadece Ant-man’in atom altı zımbırtısına geçmesi bir avantaj olabilir. Dc’den Süperman’i de çağırmış olabilir ama gönderdiği cihazın simgesinden anladığımız kadarıyla mesajı Kaptan Marvel ablamıza gönderdi. Onun güçlerininse ne denli güçlü olduğu konusunda birkaç duyum aldım. Bu arada esprisine de söylemiş olsam, belki bir gün Dc ve Marvel evrenini bir arada görebiliriz. Tabi o zaman ne zaman bilinmez. Çizgi roman ve süper kahraman severler, Galatasaray taraftarı gibi buna çıldırır. ‘’Çıldırın, çıldırın. Evrenlerin birleşimi için çıldırın. Şimdilik Infinity War yeter gibi. Hatta ben filme ikinci defa gidebilirim. Unutmadan Demir Adam’ın sevgilisinden de bir atraksiyon beklemedim değil hani. 3. filmin sonunda edindiği güçlerden tık yok. Umarım son filmde: “Sevgilimin karnına kimse bir şey saplayamaz” deyip işe dahil olur.

Marvel

İki taşı kendi canlarını verebilirken; kız kardeşini ya da Demir Adam’ı kurtarmak isteyen Gomara ve Dr. Strange’yi kınıyorum. Koca evrenin yarısı öldü la, hayır siz de öldünüz. Bu izzeti ikram nedir Thanos’ a. Hadi Dr. Strange’in bi bildiği var. Çoklu geleceğe gidip 14 milyonda bir ihtimali ayarlamış. Kendi olmadan nasıl olacaksa o ihtimal? Bu adamın tuzu kuruyken Gomara, senin gönlü bolluğun kime diyorum. Evet, tabi senaryo ilerlemez diyip sineye çekiyorum. Artılarıyla eksileriyle olması gerektiği gibi bir film olmuş ancak ihtimaller çerçevesinde beni şaşırtamadı film, diğer filmde umarım bunu başarır. On üzerinden sekiz veriyorum, o da Thanos Reis’in hatırına. İyi seyirler.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

  1. “Unutmadan Demir Adam’ın sevgilisinden de bir atraksiyon beklemedim değil hani. 3. filmin sonunda edindiği güçlerden tık yok. Umarım son filmde: “Sevgilimin karnına kimse bir şey saplayamaz” deyip işe dahil olur.” yazmakla yazıyı çöp etmişsiniz Iron Man 3′ de filmin sonunda Pepper Potts Stark tarafından iyileştirildiğini hem de göğüsüne saplanan şarapnelleri temizlettiğini görürdünüz.AVENGERS: INFINITY WAR iki bölümden oluştuğunu bunun birinci bölüm olduğunu yazının çoğu yerinde unuttuğunuz gibi MCU film sıralamasını göz ardı etmişsiniz. Yinede hoş sohbet yazı olmmuş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net