İncelemevizyonda

Baba Beni Uzaya Gönder

32. Sundance Film Festivalinde Dünya Sineması Büyük Jüri Özel Ödülü’nü alan “Kelebekler” filmi nihayet ülkemizde de vizyona girmiş oldu. Yönetmenin ilk uzun metraj çalışması “Gişe Memuru” filmini yıllar önce İstanbul Film Festivali’nde izlemiştim. O zamanlardan dikkatimi çeken bir yönetmen olmuştu. Bir önceki “Sarmaşık” filmi ile de övgüler alan Tolga Karaçelik bu kez de “Kelebekler” filmi ile bizlerin karşısına çıkıyor.

Film, uzun yıllar önce yolları ayrılan üç kardeşin, babalarının isteği üzerine doğdukları köye doğru yaptıkları yolculuk ve köyde yaşananlar ile ilgili bir hikâye anlatır. Hem fiziki hem de ruhi bir yolculuk filmi olarak da düşünülebilir bu serüven. Kardeşlerden en büyüğü Cemal Almanya’da yaşayan ve yıllardır atanamayan mağdur bir astronottur. Ortanca kardeş Kenan ise yıllardır hatırı sayılır bir role atanamayan oyuncu ve seslendirme sanatçısıdır. Küçük kardeş Suzan ise taşeron bir şekilde sürdürdüğü evliliğinden dolayı hayatın içine atanamayan bir kadındır.

Üç kardeşin yıllar önce annelerinin intiharı sonrasında köyden ayrıldıklarını ve babaları ile de aralarının olmadığını öğreniriz. Geçen bu otuz yıl zarfında da kardeşlerin ne birbirleriyle ne de babaları ile pek bir iletişimi olmamıştır. Yönetmen absürt mizah eşliğinde bu dramatik olayı iyi bir şekilde izleyicilere aktarıyor. Belki geçmişe dair biraz daha ayrıntı olsa iyi olabilirdi diye düşündüm.

Bu filmi yönetmenin önceki iki filminden (“Gişe Memuru” ve “Sarmaşık”) de daha iyi bulduğumu söyleyebilirim. “Gişe Memuru” filminde mizahi yön daha ağırlıktayken; “Sarmaşık” filminde dramatik yapı öne çıkıyordu. Bu son filmde ise hem mizahi hem de dramatik yapı birbirlerine nüfuz etmişler. Pek çok sahnede kahkahalar atarken bir yandan da içinde bulunulan durumun ironisi ile yüzleşmiş oluyoruz.

Filmdeki oyuncu ekibini oldukça başarılı. Suzan rolünde Tuğçe Altuğ güzel bir performans ortaya çıkarmış. Bartu Küçükçağlayan ve Tolga Tekin de yine başarılı. Yan rollerde yer alan Muhtar ve İmam karakterleri ise özellikle de filmin ikinci yarısındaki absürt komediye katkıda bulunmuşlar. Öte yandan filmdeki üç kardeşin yanı sıra bir de üç E’yi (Ercan Kesal, Emin Alper ve Ezgi Mola) görmek keyifli oldu.

Filmin finali de beklendiği gibi absürt bir mizahla son buluveriyor. “Beş Milyoncuk Borç Verir Misin?” (Yönetmen: Osman Fahir Seden) filmindeki piyango misali yolun sonunda çoban karlı çıkıyor. Vizyon dünyasının en hareketli ve film sirkülasyonun pek fazla olduğu bahar aylarında gözden kaçırılmaması gereken bir çalışma olmuş “Kelebekler”. Film ayrıca 6-17 Nisan 2018 tarihleri aralığındaki 37. İstanbul Film Festivalinde de yer almakta hem de film ekibinin katılımıyla. Yalnız festivalde tek seans (11 Nisan Çarşamba 19:00, Atlas Sineması) olduğunu belirtmekte de fayda var.

Filmin Künyesi:

KELEBEKLER | Yönetmen: Tolga Karaçelik / Senarist: Tolga Karaçelik / Oyuncular: Tolga Tekin (Cemal), Bartu Küçükçağlayan (Kenan), Tuğçe Altuğ (Suzan), Serkan Keskin (Muhtar), Hakan Karsak (İmam), Ercan Kesal (Çoban) / Türkiye / 2018 / Renkli / 117´

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Necip Gözüaçık

Necip Gözüaçık

Sinema Yazarı
1984 doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik-Haberleşme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. Yaklaşık on yıldır özel bir şirkette haberleşme ve yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım. Sinemaya olan ilgim ilkokul yıllarından itibaren Kemal Sunal filmleri ve Arzu Film yapımları ile başladı. Üniversite yıllarında ve sonrasında ise Nuri Bilge Ceylan sineması, sanat filmleri ile daha farklı bir boyut kazandı. Elimden geldiğince sinema ile ilgili yeni şeyler öğrenmeye, okumaya ve takip etmeye çalışıyorum. Sinema salonlarında izlediğim filmlerle ilgili notlar almak, onlarla ilgili duygu ve düşüncelerimi yazmak bana oldukça keyif veriyor. Amatör bir ruh ile profesyonel sinemasever olarak yaşamaya çalışıyorum.Mail yollamak için linke tıklayın.