Sinema haberleri

Elazığ Çayda Çıra Film Festivali

Bu yıl 11. Kez kapılarını sinemaseverlere açacak Elazığ Çayda Çıra Film Festivali 11-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Elazığ Kültür ve Sanat Derneğinin koordinasyonunda gerçekleştirilen festivale Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Kültür ve Turizm bakanlığı, Elazığ Ticaret Odası ve Fırat Üniversitesi destek veriyor.

Festival kapsamında şehre birçok oyuncu, yönetmen ve yapımcı davet edilerek şehrin ulusal ve uluslararası platformda tanıtılması hedefleniyor. Şehir merkezi ve ilçelerde yapılan açık hava sinema gösterimleriyle de halk sinema ve sanatla buluşturuluyor. Yine davetliler Elazığ’ın tarihi ve turistik mekânlarını festival kapsamında görme imkânı elde ediyorlar. 

Festival bünyesinde güncel sinema filmleriyle beraber efsaneleşmiş Yeşilçam filmlerine de yer veriliyor. Ayrıca özel olarak çocuklar için animasyon filmlerine de yer verilerek daha önce sinema deneyimi yaşamamış çocuklar sinemayla tanıştırılıyorlar.

Elazığ Çayda Çıra Film Festivali

Festival kapsamında uzun metraj filmlerin yanında kısa film ve belgesel yarışması da gerçekleştiriliyor. 7 Mayıs 2018 tarihine kadar başvuruları devam eden kısa film ve belgesel yarışmasında nihai karar oluşturulan jüri kararı ile neticelendirilecek. Festivalin son günü yapılacak kapanış galasında ise ödül kazanan yönetmenler ödülleriyle buluşacaklar.

Ben de editörümüz Arzu Çevikalp’in referansı ile Sinegazete ailesini temsilen festivale iştirak edeceğim. Elazığ Çayda Çıra Film Festivalinde yaşadığım deneyimleri ve festival atmosferini ilerleyen günlerde kaleme alacağım. Şimdiden tüm festival ekibine kolaylıklar dilerken festivalde yarışacak yönetmenlere de başarılar diliyorum.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Abdullah Düğer

Abdullah Düğer

Kısa Film Yönetmeni
1988 yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Aksaray’ın Sarıyahşi ilçesinde orta ve lise eğitimini de Kırşehir’de tamamlayarak üniversite eğitimine geçmiştir. Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olarak 2013 yılında Muş iline öğretmen olarak atanmıştır ve halen burada görevine devam etmektedir. Lise yıllarından bu zamana kısa film ve belgeselcilik ile hobinin ötesinde bir tutku ile ilgilenmektedir. Ulusal çapta kısa film finalistlikleri ve dereceleri bulunmaktadır.Mail yollamak için linke tıklayın.