Register
A password will be e-mailed to you.

1989 yılında ABD ve Japonya ortaklığıyla çekilen Gizem Treni (Mystery Train), Türkiye’de 1990 ve 1996 yıllarında çeşitli film festivallerinde gösterilmesinin ardından, ilk kez 10 Ağustos 2018’de sinemalarda gösterime giriyor.

Bağımsız sinema filmleriyle adını duyuran yönetmen Jim Jarmusch’un yazıp yönettiği, kendine has kara mizah ögeleri taşıyan kült film Gizem Treni,  Memphis Oteli’nde birbirlerinden habersiz ve birbirleriyle hiç karşılaşmayan üç ayrı grubun, odağı Elvis Presley üzerinden ilerleyen üç ayrı hikayesini konu alıyor. Yokohamadan Çok Uzaklarda, Bir Hayalet ve Boşlukta Kayboluş başlıklı bu üç ayrı hikayenin kahramanlarıysa Japon bir çift, dul bir İtalyan kadın ile kaçak dostu Dee Dee ve Elvis lakaplı bir üçkağıtçı.

Gizem Treni

Filmin tamamının Memphis, Tennessee‘de çekilmiş olması ise, Rock and Roll’un kralı kabul edilen Elvis Presley’in hayatının geçtiği, müziğe olan ilgisinin şekillenmeye başladığı ve hayatını kaybettiği şehrin burası olduğunu akıllara getiriyor. Filmin adı ise filmde Elvis Presley’in sesinden de duyduğumuz “Mystery Train” adlı şarkıdan gelmekte. Tom Waits’in de radyo DJ’yi olarak yer aldığı ve birçok açıdan Elvis Presley’e referanslar yapan film, onun anısına yapılmış bir saygı duruşu niteliği de taşıyor.

Türkiye’de Filmartı Film aracılığıyla gösterime girecek olan, görüntü yönetmenliğini Robby Müller, kurgusunu Melody London’ın üstlendiği Gizem Treni filminin oyuncu kadrosu ise şöyle: Masatoshi Nagase, Youki Kudoh, Screamin’ Jay Hawkins, Cinqué Lee, Nicoletta Braschi, Elizabeth Bracco, Sy Richardson, Joe Strummer, Steve Buscemi.

Filmin Türkçe altyazılı fragmanı için:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=100&v=MiHzlqWaTZg

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.