Register
A password will be e-mailed to you.

Vampirlerin Dünyasına Standart Bir Yolculuk

Hollywood’un en iyi başardığı şey; çekim tekniği ve senaryo olarak belirli bir seviyeyi yakalamış olması. İşte o seviyedeki filmlerden bir tanesi daha vizyonda… Serinin son filminde her şey olması gerektiği gibi… Senaryo olması gerektiği gibi, oyunculuklar olması gerektiği gibi ve teknik olması gereği gibi… Özgün bir senaryo, oyunculuk ve teknik unsuru bir arada bulmak bir hayli zor ama önemli olan da o seviyeye ulaşmak. Özgün senaryo filmlerimiz bizim de var elbette ama düşündüğünü çekebilecek seviyeye daha ulaşamadı sinemamız. Animasyon hariç. Çünkü ‘’Kötü Kedi Şerafettin’’ filminde Hollywood standartlarında bir iş izlemiştik.

Film konu olarak serinin devamı niteliğinde, yani ilk filmlerinden bağımsız değil. Böyle olduğu için de, filme gitmeden önce seriyi izlemenizi tavsiye ederim. Tabi film bir ”Vampirle Görüşme” filmi gibi değil ama yine de sizi bu dünyadan alıp ‘Kan Savaşları’na götürecek.

Sinemanın renk dilini olması gerektiği gibi işlemiş. Ölüm tüccarları siyah, barışçıllar ise beyaz giyiniyor. Kurt adamların liderinin yaptığı en büyük hata ise, Michael’ın kanını kendi için saklaması. Seri üretime geçip diğer kurtlara da verseydi eğer, finaldeki savaşın seyri değişebilirdi. Tam o noktada da küçük kız gelip vampirleri kurtarabilirdi, böylelikle senarist filmin dozajını iki tık daha artırabilirdi. Fakat bunu devam filmine saklıyor olabilirler. Filmdeki birkaç beklenmedik hareket seyirciyi zinde tutmak için iyi düşünülmüş. Zaten aksi halde standartların altına düşmüş olacaktı.

Oyuncu kadrosu sabit. Yine başrolde Kate Beckinsale’i izliyoruz. Fakat şu adama bir türlü ısınamadım: Theo James. ”Uyumsuz” filminde de bana aynı duyguyu hissettirmişti. Adamın oyunculuğunda oturmamış bir şey var. O bu eksiğini oturtmadan, biz eksiğin ne olduğunu çözebiliriz umarım. Zira adamlar pişiyor. Tıpkı ‘’Aşk-ı Memnu’’ dizisindeki Kıvanç Tatlıtuğ gibi. O da oynaya oynaya pişmiş, dizinin final bölümünde oyunculuğunu kanıtlamıştı. Hemen arkasından gelen ‘’Ezel’’deki Sekiz karakteri ise işin cilası olmuştu.

blank

Lara Pulver’in canlandırdığı karakter aslında tam Eva Green’lik ama daha düşük seviyede diyebiliriz. ‘’300’’ ve ‘’Sin City’’ filmlerinin devam filmlerindeki rollerinden sonra böyle bir rolü canlandırsa; ‘’Hey! Bu kadının paraya mı ihtiyacı var dostum’’ gibi Amerikan-vari bir cümle kurabilirdik. Hele ki; Amerikan dublajlarının komedi unsuru olarak kullanıldığı bu dönemde, böyle bir cümle sırıtmazdı diye düşünüyorum. Bakın, bu cümleyi Nicolas Cage için kullanabiliriz aslında. ‘’Hayalet Sürücü-2’’ filminde kayaya tırmanamadığından beri çer-çöp ne rol bulursa oynar oldu adam.

Bu filmin sevdiğim bir yönü var. O da; günümüzde geçmesine rağmen mekânlar yüksek gökdelenler değil de Orta Çağ’dan fırlama şatolar. Bu da filme bir doku katarken vampirlerin uzun yıllar yaşadığının göstergesi. Yaşadıkları yerlere o dönemden beri bağlı kalmışlar. Ne dersiniz ha! Belki de kurt adamlar ve vampirler aramızda yaşıyorlardır. Şaka bir yana kurt adamları bilmem ama gerçek hayatta da kanla beslenen çok insan var. Yazı yörüngesinden sapmadan, yazıyı burada sonlandırıyorum ve her standart filme verdiğim 7,5 puanını veriyorum. İyi seyirler…

Ulvi Karayiğit

Not: Bu yazının tüm hakları sinegazeteye aittir. İzin almadan, kaynak gösterilmeden kopyalanması telif hakları yasasına aykırıdır.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.