Register
A password will be e-mailed to you.

Uzun zamandır beklediğimiz Logan, uzun ve daha bir gerçeğe yakın tavırlarıyla, şiddet dolu ve diğer süper kahraman filmlerinden ayrı bir havada. Hugh Jackman’ın Wolverine’i son defa canlandırdığını biliyoruz. Belki de bu sadece izletmek için bir taktik de olabilir. Paul Walker’ın ölümüne de taktik deseler de adam bildiğin vefat etmişti ancak ilerleyen zamanlarda Hugh, tekrardan Wolverine’i canlandırmak isterse şaşırmam. Sonuçta sadece Johnny Depp’in isteğiyle Karayip Korsanları filminin dördüncü filminin çekildiğini biliyoruz. Tabi bu kişisel tercih… Dafne Keen’in ise bu yaşına rağmen oyunculuğu göz doldurdu ve filmde esen ‘’Leon’’ havasını sağladı. Genelde bir süper kahramanın dişisi onun sevgilisi durumunda seyirciye sunulur ancak Logan’da Dişi Wolverine, Logan’ın küçük kızı olarak verilerek farklılığını ortaya koymuş. Dişi Wolverine’in yaşının küçük olması ise bir ‘Örümcek Adam’ taktiği olabilir. Şöyle ki; uzun bir zaman kahramanı tek bir isimin canlandırması, seyircinin de yeni bir devam filminde karaktere zaten bağlanmış ve benimsemiş olacak. Tıpkı Hugh Jackman’in bu zamana kadar Wolverine’i canlandıran tek isim olması gibi. Diğer bütün süper kahramanları birden fazla isim canlandırmasına rağmen o, Wolverine’i bu zamana kadar tek başına taşıdı. Tabi Deadpool’u bunun dışında tutuyoruz. Zira adamın tek filmi var ve bir tane de misafir diye nitelendirebileceğimiz bir rolü olmuştu. Bu arada Logan filminin başında ya da sonunda olan yeni Deadpool filmi tanıtımı bizim ülkemizde kesilmiş. Bu tanıtım filmine youtube’den ulaşabilirsiniz.

X-24’ün Profesör’ü yaraladığı sahnenin başında, Logan olmadığını anlamıştım fakat bunu sıradan bir seyirci fark edemeyebilir. Çünkü bu çekim tekniğiyle alakalı. Son ana kadar gelen karakterin yüzünü görmüyoruz. Sadece gölgesini ve bacağının oradan küçük bir görüntüyü görüyoruz. Bu sırada da Profesör konuşmaya devam ediyor. Akla gelen tek soru: “Logan’ı neden yakın yakın plan görmüyoruz?” Çünkü o, seyirciye Logan gibi lanse edilen X-24. Tabi bunu anlamak çok sayıda film izlemek ve film kültürünün iyi olmasıyla alakalı. Hemen size; “Geleceğe Dönüş” serisinde Marty’nin her bayılmasından sonra annesinin ona seslendiği sahnede, kendini 1985 sabahında evinde sanmasını hatırlatayım. Orada da Marty’yle birlikte seyircide de aynı algı oluşması için annesinin sesi gelmesine rağmen yüzü karanlıktaydı. İşte bunlar hep seyirciyi beklenmedik bir anda vurmak için. Bu tarz hareketler formüller halinde devam eder ve Hollywood bunları çok sık yapar.

blank

Filmin müzikleri, ilk trailer’den bu yana harika seçilmiş ve filmdeki o dokuyu çok iyi yansıtıyor diyebilirim. Ana akım sinemanın tekniklerinin yanında uzun, durağan ve biraz daha sanat filmlerinin de teknikleri kullanılarak güzel bir harman ortaya çıkmış dersek yanlış konuşmuş olmayız. Bu nedenle film başlarda ağır ilerlese de daha sonra hareket kazanıyor ve alışkın olmayan birini aşırı gerecek şekilde şiddet içeriyor. Sonuçta filmde üç tane Wolverine var. Şiddet’in bu denli yükselmesi normal…

Logan’a bu güzel veda iki saati geçerken, içinde dolaşan adamantium onu zayıflatıyor ve her şey gibi, zamanla o da yaşlanıyor. Bu da Logan’ın bir süper kahramandan ziyade daha bir insan gibi olan davranışlarına yol açarak karakterin içine daha rahat girmemize neden oluyor. Profesör’ün ise hayatı boyunca; insanları mutantlardan, mutantları da insanlardan korumasına rağmen bu filmde geçirdiği nöbetlerle mutant ya da insan fark etmeden herkesi tehdit etmesi müthiş bir ironi.

Logan’ın intihar etmek için yanında taşıdığı adamantiumdan yapılmış kurşunun, X-24’ün ilk ortaya çıktığı sahnede, onu öldüreceğini anlamıştım. Bu da formülle alakalıdır ve ben ilk yazdığım ilk uzun metraj filmde aynısını yazmıştım. Filmin başlarında karaktere hediye edilen bir gümüş kurşunun, filmin sonunda onu durdurmak için tek yöntem olduğu ortaya çıkmıştı. Tabii Logan’da film boyunca minik espriler de yer alıyor. Örneğin, Logan’ın arabaya kurşun gelmesin diye limuzinin önüne atlayıp kendini vurdurması ya da Lora’nın mutant gücünün ‘’Boru fırlatmak mı?’’ olduğunu sorması. Ve harekâtı yürüten adamın: ‘’Seni böyle görünce içim buruldu Woldiciğim’’ demesi üzerine Logan’ın: ‘’İçini dökeyim de neyin burulduğuna birlikte bakalım’’ demesi filmde beni güldüren noktalardı. Bu arada filme sinemada üç defa gittiğimi de ekleyeyim. Yani halen bir yerlerde Logan oynamaya devam ediyorsa gitmek için halen geç olmayabilir.

Ulvi Karayiğit

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

1 Yorum

  1. blank
    Süleyman ÖZKAN

    Devam etmesini istediğim bir seri idi. Ancak finalini görünce tamamdır dedim. Diğer bölümlerin aksine, finalde daha insani ögelere yer verilmiş olması, benim açımdan filmi daha değerli kılan bir özellikti. Çocuk mutantlarla bir devam filmi olur mu bilmem ama, Logan nefis bir finale imza attı.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.