Seyirci yorumları

Bilmeceli Yol Bulmacalı Hayat-Necip Gözüaçık

İçine kapanık Maik ile dışarıya kapanık Tschick’in birlikte geçirdikleri bir yol hikayesini anlatır film bizlere. Fatih Akın, bir önceki “Kesik” filminde yer verdiği tarihi yolculuktan, Wolfgang Herrndorf’un “Tschick“ isimli romanından uyarlanan bu yeni filminde edebi bir yolculuğa geçiş yapar. İki genç erkek Maik ve Tschick’in yolculuk maceraları biz seyirciler için de heyecanlandırıcı ve şaşırtıcı sürprizler içermektedir.

Anne ve babası ile herhangi bir yaz programı ol(a)mayan Maik evde yalnız başına can sıkıntısını gidermeye çalışmaktadır. Bir gün, okula sonradan gelen Tschick nereden temin ettiği belli olmayan bir araba ile soluğu Maik’in evinin önünde alır. İkilinin nereye gittikleri tam olarak belli değildir ama kesin olan bir şey vardır ki o da Berlin’e veda ettikleridir.

İki genç ergenlik döneminin verdiği özgüven ile kendi rotalarını çizmeye başlarlar. Yol boyunca başlarından pek çok olay geçer. Harika bir görüntü yönetiminin eşlik ettiği, araba ile mısır tarlası içerisindeki gezinti görülmeye değerdir. Diğer bir yan olayda ise misafir oldukları ilginç bir ailenin evinde karınlarını doyurmak için adeta bir yaz okulundaymış gibi sözlü sınava tabi tutulurlar.

Maik ile Tschick’in yolları Isa ile kesişir. Bir çöp atık alanında ümitsiz bir bekleyiş içerisinde olan Isa da gruba dahil olur. Birlikte geçirilen güzel zamanlar ardından önce Isa veda eder rotasını Prag’a çevirerek. Maik ile Tschick yine baş başa kalmıştır ama işler pek yolunda gitmez. Heyecanlı yolculuk yapılan bir kaza sonrası son bulacaktır. Tschick de veda etmek zorundadır artık. Maikise tüm bu olanlar ve yaşananlar ile ilgili emniyet güçleri ve aile emniyeti tarafından ablukaya alınır.

Gelecekte üç arkadaş daha önce birbirlerine söz verdikleri yerde belki yeniden buluşacaklardır. O sırada etrafta kayıp bir arabanın olduğu haberi de çoktan duyulmaya başlanmıştır.

Fatih Akın’ın yol filmleri iyi bir yolda ilerliyor. Senaryo kendine ait olmasa da yönetim olarak iyi bir iş kotarmış filmde. Oyunculukları da başarılı. Bakalım yönetmenin bir sonraki filminde yolculuğumuz nereye olacak.

Filmin Künyesi:

ELVEDA BERLİN / 2016/ 93´ / Yönetmen: Fatih Akın / Senaryo: Lars Hubrich/ Görüntü Yönetmeni: Rainer Klausmann/ Kurgu: Andrew Bird/ Oyuncular: Anand Batbileg, Tristan Göbel, Nicole Mercedes Müller

NECİP GÖZÜAÇIK/gozuacik@gmail.com

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Necip Gözüaçık

Necip Gözüaçık

Sinema Yazarı
1984 doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik-Haberleşme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. Yaklaşık on yıldır özel bir şirkette haberleşme ve yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım. Sinemaya olan ilgim ilkokul yıllarından itibaren Kemal Sunal filmleri ve Arzu Film yapımları ile başladı. Üniversite yıllarında ve sonrasında ise Nuri Bilge Ceylan sineması, sanat filmleri ile daha farklı bir boyut kazandı. Elimden geldiğince sinema ile ilgili yeni şeyler öğrenmeye, okumaya ve takip etmeye çalışıyorum. Sinema salonlarında izlediğim filmlerle ilgili notlar almak, onlarla ilgili duygu ve düşüncelerimi yazmak bana oldukça keyif veriyor. Amatör bir ruh ile profesyonel sinemasever olarak yaşamaya çalışıyorum.Mail yollamak için linke tıklayın.