Sinegazete- Bağımsız sinema portalı

Bilmeceli Yol Bulmacalı Hayat-Necip Gözüaçık

İçine kapanık Maik ile dışarıya kapanık Tschick’in birlikte geçirdikleri bir yol hikayesini anlatır film bizlere. Fatih Akın, bir önceki “Kesik” filminde yer verdiği tarihi yolculuktan, Wolfgang Herrndorf’un “Tschick“ isimli romanından uyarlanan bu yeni filminde edebi bir yolculuğa geçiş yapar. İki genç erkek Maik ve Tschick’in yolculuk maceraları biz seyirciler için de heyecanlandırıcı ve şaşırtıcı sürprizler içermektedir.

Anne ve babası ile herhangi bir yaz programı ol(a)mayan Maik evde yalnız başına can sıkıntısını gidermeye çalışmaktadır. Bir gün, okula sonradan gelen Tschick nereden temin ettiği belli olmayan bir araba ile soluğu Maik’in evinin önünde alır. İkilinin nereye gittikleri tam olarak belli değildir ama kesin olan bir şey vardır ki o da Berlin’e veda ettikleridir.

İki genç ergenlik döneminin verdiği özgüven ile kendi rotalarını çizmeye başlarlar. Yol boyunca başlarından pek çok olay geçer. Harika bir görüntü yönetiminin eşlik ettiği, araba ile mısır tarlası içerisindeki gezinti görülmeye değerdir. Diğer bir yan olayda ise misafir oldukları ilginç bir ailenin evinde karınlarını doyurmak için adeta bir yaz okulundaymış gibi sözlü sınava tabi tutulurlar.

Maik ile Tschick’in yolları Isa ile kesişir. Bir çöp atık alanında ümitsiz bir bekleyiş içerisinde olan Isa da gruba dahil olur. Birlikte geçirilen güzel zamanlar ardından önce Isa veda eder rotasını Prag’a çevirerek. Maik ile Tschick yine baş başa kalmıştır ama işler pek yolunda gitmez. Heyecanlı yolculuk yapılan bir kaza sonrası son bulacaktır. Tschick de veda etmek zorundadır artık. Maikise tüm bu olanlar ve yaşananlar ile ilgili emniyet güçleri ve aile emniyeti tarafından ablukaya alınır.

Gelecekte üç arkadaş daha önce birbirlerine söz verdikleri yerde belki yeniden buluşacaklardır. O sırada etrafta kayıp bir arabanın olduğu haberi de çoktan duyulmaya başlanmıştır.

Fatih Akın’ın yol filmleri iyi bir yolda ilerliyor. Senaryo kendine ait olmasa da yönetim olarak iyi bir iş kotarmış filmde. Oyunculukları da başarılı. Bakalım yönetmenin bir sonraki filminde yolculuğumuz nereye olacak.

Filmin Künyesi:

ELVEDA BERLİN / 2016/ 93´ / Yönetmen: Fatih Akın / Senaryo: Lars Hubrich/ Görüntü Yönetmeni: Rainer Klausmann/ Kurgu: Andrew Bird/ Oyuncular: Anand Batbileg, Tristan Göbel, Nicole Mercedes Müller

NECİP GÖZÜAÇIK/gozuacik@gmail.com

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net