Röportajlar

Kısa Kafası Ekibi ile Röportaj

Kısa kafası

Bugün kısa film denilince akla ilk gelen mecralardan olan ve kısa filme başlamayı düşünen her kısa filmcinin uğrak noktası olan kısa kafası ekibi ile keyifli bir röportaj gerçekleştireceğiz. Öncelikli olarak röportaj teklifimi kabul ettiğiniz ve göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu röportajın hakkınızda merak edilenlere ışık tutması dileği ile sorularıma geçiyorum.

Söyleşi: Abdullah Düğer

  • Kısa kafası ekibini kısaca tanıyabilir miyiz?

Öncelikle röportaj teklifiniz için çok teşekkürler. Ekibimiz sinema sektöründe çalışan kişilerden oluşmakta. İstanbul ekibimizde, (Alfabetik Sırayla) Ada Enön, Ayçe Abana, Bestem Yuvarlak, Cem Çatık, Çağlar Sayın, Deniz Bilol, Elif Satı, Gizem Kunter, Irmak Kula, İpek Elmas Şenol, İremnaz Demir, Kamer Karabulut, Lal Atakay, Melis Demirci, Orhan Önder Yaycıoğlu, Özlem Kanbul, Savaş Emre Kokoz, Selen Bilginol, Suzan Sönmez, Yağmur Akdoğan, Ziynet Özen Özkan Los Angeles ekibimizde Azize Erim, Xenia LaBlanc bulunurken Londra ekibimizde de Alessandra Marchi Carrasco bulunmaktadır.

  • Kısa kafası ekibi fikri nasıl oluştu ve nasıl bu maceraya başladı?

2015 yılında ekibimiz üyelerinden Önder Yaycıoğlu uzun metraj filmlerde kamera arkası belgesel yönetmenliği yaparken bu iş genelde yazın ağırlıklı olduğu için kış aylarında kısa film atölye eğitmenliği yapmaya karar verdi. Eğitmen olarak başvurduğu kurslardan birinde kendisine aşağıda stüdyomuz var kısa film atölye eğitmenliği haricinde sizinle beraber nasıl bir proje yapabiliriz diye sorulunca, ülkemizde büyük eksik olan film çekimi hakkında bir Youtube kanalı kurmak olabilir diye düşündü. Çok güzel o zaman ismi ne olsun diye sorulduğunda da uzun metraj film çekenler kadar bütçeleri olmadığı için çeşitli pratik yollar bularak uzun metraj filmlerde kullanılan teknikleri referans alarak kendi bütçelerine göre uygulamaları anlamına gelen Kısa Kafası olabilir dedi. Peki, kimler olacak diye sorulduğunda da kamera arkası çekerken setlerde tanıştığı ve kimyasının uyduğu kişiler aklına geldi. Tolga Örnek’in Senin Hikayen adlı filminin setinde tanıştığı Deniz Bilol ve 2010 yılında çektiği Dilek Perisi adlı kısa filmde makyözlük yapan Özlem Kanbul ile iletişime geçti. İkisi de hemen kabul etti ve 9 Nisan 2015 tarihinde çekimler başladı. Ekibe sonrasında Bestem Yuvarlak, İpek Elmas Şenol, Yağmur Akdoğan, Cem Çatık, Savaş Emre Kokoz, Ziynet Özen Özkan, Gizem Kunter, Suzan Sönmez, Azize Erim, Ayçe Abana, Çağlar Sayın ve sonrasında şimdi 24 kişi olan ekip kurulmuş oldu.

Ekip üyeleri sektör içerisinde kimyası uyan kişilerce bir araya geldi.

  • Ekipteki üyeler nasıl bir araya geldi? Ekip üyelerini seçerken hangi kriterler göz önüne alındı?

Ekip üyeleri sektör içerisinde kimyası uyan kişilerce bir araya geldi. Hep birinin dahil olması ve bu kimyaya uyacak arkadaşlarını ekibe önermesi şeklinde yürüdü. Zaten kimyası uymayanlar kısa bir süre içerisinde bir neden bularak kendini imha etti.

Kısa kafası

  • Kanalda ele alınan konulara nasıl karar veriliyor?

Kanalı takip edenlerin isteklerine ve güncel konulara ağırlık veriliyor.

  • Kısa filmcilere önereceğiniz en önemli 3 tavsiyeniz nedir?

Ellerindeki olanakları göz önüne alarak senaryolarını yazmaları, kuracakları ekiplere dahil edecekleri kişilerde film çekimine istekli kişilere yer vermeleri yani o istemiyor ama olsa süper olur cümlesini kurduğunuzda genelde yarı yolda kalıyorsunuz. Ve birileri beğensin diye film çekmeyip bu yolda ilerlerken çevresel olası de motive edici faktörlere karşı asla pes etmemeleri.

  • Ülkemizde kısa filme hak ettiği değerin verildiğini düşünüyor musunuz?

Çok daha iyi bir noktaya doğru gittiği kesin. Her gün daha da iyiye gidiyor. Bizim ekip olarak içerisinde yer aldığımız, Lions Uluslararası Kısa Film Yarışması gibi veya Liseler arası kısa film yarışmasında Notre Dame De Sion Fransız Lisesi’nin düzenlediği CINEMANDS Liseler arası Kısa Film Yarışması gibi, Artvin Altın Boğa Doğa Filmleri Festivali gibi ve daha birçokları var, kısa film çekenleri gerçekten önemseyen yarışmaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu tarz örnekleri görmek çok güzel.

Bizi takip edenler ücretsiz ve profesyonel montaj programı kullanabiliyorlar.

  • Kanala gelen olumlu veya olumsuz yorumlar size neler hissettiriyor?

Genelde yaptığımız bölümler hakkında olumlu ve ileride yayınlamayı planladığımız bölümler için bolca istekler alıyoruz. Bizi takip edenler ücretsiz ve profesyonel montaj programı kullanabiliyorlar ve yine ücretsiz olarak kullanabilecekleri bir program ile çok güzel animasyonlar yapabiliyorlar. Konumuz çok spesifik ama çok keyifli. Kısacası sinema hakkında her şey.

Kısa kafası

  • Tuzak soru 🙂 : Ekipte ‘’Ben programı Orhan’dan daha iyi sunarım be ağabey’’ diyen var mı? (Cevap vermek zorunda değilsiniz 🙂 

Ekipte öyle diyen ve isteyen biri olursa zaten eline o fırsat çok rahat bir şekilde geçebilir. Çünkü her zaman daha iyisi vardır. 🙂 

  • Ekip olarak bir kısa film çekecek olsanız konusu ne olurdu?

Bunu burada size söyleyerek ilerideki sürprizlerimizi bozmak istemeyiz. Kusura bakmayın.  🙂 

Biz, bu kanalı film çekmek isteyen ilgili kişiler ve geleceğin yönetmenleri için kurduk.

  • Son olarak dilek, temenni ve söylemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Biz, bu kanalı film çekmek isteyen ilgili kişiler ve geleceğin yönetmenleri için kurduk. Bizi takip edenler bizim için çok değerli. Artık festivallerden, okulların sinema kulüplerinden çağrılar gelmeye başladı. En son Artvin Altın Boğa Doğa Filmleri festivalinde kanalımızın videoları e-learning platformunda festival katılımcılarına eğitim videoları olarak izletildi. Artvin’e gidip katılımcılarla atölyeler yaptık ve bu yazda devam edecek. Notre Dame De Sion Fransız Lisesi, Özel Pangaltı Lisesi Sinema kulüplerine danışmanlık yapıyoruz ve bu okulların yanı sıra diğer okullarla da görüşme halindeyiz. Bu arada merkezi Stockholm’da bulunan Plotagon adında ücretsiz animasyon programının üreticileri programları hakkında yaptığımız bölümü çok beğenip kendi Yutube kanallarında programları hakkında çektiğimiz bölümü yayınlama kararı aldılar. Bu bizi çok sevindiren bir gelişmeydi ayrıca Kısa Kafası olarak birçok alanda uzmanlaşmış ekip üyelerimiz sayesinde sinema haricinde, oyunculuk, yaratıcı drama, müzik, fotoğrafçılık alanlarında da atölyeler vermeye devam ediyoruz.

Vermiş olduğunuz samimi cevaplar için çok mutlu oldum. Vakit ayırdığınız için hem kendi adıma hem de Sinegazete ailesi adına çok teşekkür ediyorum. Tüm ekibe kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Kısa metraj candır uzun metraj canan.  🙂 

https://www.youtube.com/channel/UCHKzirtwZKvVTkxRW_-qTVQ

*Değerli okurlar  yazılarım hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana iletirseniz çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlarla daha özgü içerikler üretmeme katkıda bulunduğunuz için şimdiden teşekkür ederim. 

SİZ DE ARAMIZA KATILIN

Yazar için önemli olan okuyucudur, okuyucum olmak ve bu konuda bana ilham sağlamak için benimle irtibatta kal ve Sinegazete‘ye abone ol

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Abdullah Düğer

Abdullah Düğer

Kısa Film Yönetmeni
1988 yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Aksaray’ın Sarıyahşi ilçesinde orta ve lise eğitimini de Kırşehir’de tamamlayarak üniversite eğitimine geçmiştir. Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olarak 2013 yılında Muş iline öğretmen olarak atanmıştır ve halen burada görevine devam etmektedir. Lise yıllarından bu zamana kısa film ve belgeselcilik ile hobinin ötesinde bir tutku ile ilgilenmektedir. Ulusal çapta kısa film finalistlikleri ve dereceleri bulunmaktadır.Mail yollamak için linke tıklayın.