Listeler

İzlenmesi Gereken 10 Yeşilçam Filmi

Yeşilçam filmi

Hemen hemen hepimizin sinemayla buluşmasının Yeşilçam filmleri ile olduğu aşikâr… Evlerimizdeki dünyaya açılan o siyah kutudan her gün farklı hikayeler izlemek sihir gibi bir şeydi. Türkan Şoray, Filiz Akın, Müşfik Kenter ve daha nicesi evlerimize konuk olarak geliyor, karakterlerinin hikayelerine ortak olmamızı sağlıyordu… Sayısız film, sayısız hikâye, sayısız mutlu ve hüzünlü son… Hepsine şahit olduk fakat hala gözden kaçırdığınız veya tekrar izlemek istediğiniz Yeşilçam filmi varsa buyurun öneri listemize…

1) Sevmek Zamanı 1965, Metin Erksan

1965 yapımı bu güzel olduğu kadar kırılgan filmimizin hikayesi boyacı Halil ile boya yapmaya geldiği evin sahibi Meral arasında geçiyor. Aslında Meral’in resmi ile Halil arasında geçiyor desek daha doğru olur. Asıl teması “surete aşık olmak” olan filmde Halil karakteri Meral’in resmine aşık olmuştur. Saatlerce gelip resme bakmaktadır ve Meral’in eve gelişine kadar her şey normaldir. Halil bir resme aşık iken şimdi karşısında ondan karşılık bekleyen resmin gerçeği vardır… Binlerce insanın aklına o meşhur repliğiyle kazınmış bu filmi kaçırmayın, zaten izlediyseniz tekrar seyrine doyun…

“ Ben sana değil senin resmine aşığım”

Künye

Yönetmen: Metin Erksan

Senaryo: Metin Erksan, Kemal Demirel

Oyuncular: Müşfik Kenter, Sema Özcan

Süre: 84 dk.

2) Vesikalı Yarim 1968, Ömer Lütfi Akad

Yeşilçam filmi

Lütfi Akad’ın çektiği belki de en değerli filmlerden olan Vesikalı Yarim sinemanın siyah-beyaz döneminde çekilmiş güzide eserlerden birisidir. Orta halli monoton bir hayata sahip Halil ile pavyonda çalışan Sabiha’nın yasak aşkını anlatır. Her gün aynı hayatı yaşayan Halil değişiklik olsun diye arkadaşlarıyla gittiği pavyonda tanıştığı Sabiha’ya aşık olur ve tabi karşılıksız değildir. Sabiha artık bu hayattan sıkılmış ve onu kurtaracak bir dal, aşık olacağı bir erkek ararken Halil’e rastlamıştır. Fakat Halil ne yazık ki evlidir, ne diyelim? “Çok eskiden rastlaşacaktık…”

Künye

Yönetmen: Ömer Lütfi Akad

Senaryo: Safa Önal

Oyuncular: Türkan Şoray, İzzet Günay

Süre: 89 dk.

3) Canım Kardeşim 1973, Ertem Eğilmez

Yeşilçam filmi

Kan kanseri olan küçük kardeşinin son isteği olan televizyonu almak için uğraşan bir abi ve en yakın arkadaşının hikayesi anlatılmaktadır. Yayınlandığında o döneme damgasını vuran film, şuan bile izlenirken aynı etkiyi göstermektedir. Yoksulluk, küçük mutluluklar ama en çok da hayatın filmlerdeki gibi olmadığını anlatan ender filmlerden olan Canım Kardeşim’i şuan hala izlememiş, daha doğrusu bu gerçekle yüzleşmek istemediğinden izleyememiş birçok insan olduğunu düşünüyorum. Ama izleyin ve izletin! Hayata her zaman toz pembe bakmaya çalışsanız bile bazı gerçeklerin nasıl yüze vurduğunu görün…

Künye

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Senaryo: Sadık Şendil

Oyuncular: Tarık Akan, Halit Akçatepe, Kahraman Kıral

Süre: 92 dk.

4) Mavi Boncuk 1974, Ertem Eğilmez

Yeşilçam filmi

Dönemin en büyük oyuncularını barındıran nadide bir film olan Mavi Boncuk bize dostluk ve karşılıksız sevgiyi anlatan yegane filmlerden biriydi… Emel Sayın, Münir Özkul, Kemal Sunal, Zeki ve Metin ikilisi, Adile Naşit ve bir de Halit Akçatepe bir filmde toplanınca seyir zevkinin doruklara çıkmamasının imkanı yok. Filmimizin konusuna gelince: 5 kişilik bir arkadaş grubu bir gün Emel Sayın’ı dinlemeye dönemin en lüks gazinosuna giderler fakat paraları olmadığı için hesabı ödeyemez ve dayak yerler. Buna karşılık Emel Sayın’ı kaçırarak gazino patronundan fidye isteyeceklerdir. Fakat ya Emel Sayın bu 5’li ile çok sıkı arkadaş olursa?

Künye

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Senaryo: Sadık Şendil, Zeki Alasya

Oyuncular: Zeki Alasya, Metin Akpınar, Münir Özkul, Kemal Sunal, Emel Sayın, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Adile Naşit

Süre: 79 dk.

5) Süt Kardeşler 1976, Ertem Eğilmez

Geçmişte ve hala da çocukların korkulu rüyası “Gulyabani”yi hayatlarımıza sokan filmdir. Yine birçok ustanın bir araya geldiği filmde: Şaban ve Ramazan karakterleri bahriye eridir. Bir gün Şaban’ın sütannesi Melek Hanım, mektup yazarak Şaban’ı evine davet eder. Şaban’ın süt kardeşi Afife’yi görüp aşık olan Ramazan ise Şaban’ı kandırarak onun yerine geçer ve işler karışır. Aynı zaman da kumandanları Hüsamettin ile de akraba olduklarını öğrenen Şaban sütannesinin evine gider ve tüm ev ahalisini karıştırdığı yetmezmiş gibi bir de tüm aile sadece Melek Hanım’a görünen Gulyabani’nin peşine düşer.

Künye

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Senaryo: Sadık Şendil

Oyuncular: Adile Naşit, Şener Şen, Halit Akçatepe, Kemal Sunal

Süre: 80 dk.

6) Gülen Gözler 1977, Ertem Eğilmez

Yeşilçam filmi

Vecihi karakteri ile hafızalara kazınan Gülen Gözler filmi hala hem güldüren hem de hüzünlendiren filmler listemizin baş sıralarındadır. Yaşar Usta ve eşi Nezaket 5 kızı ile kıt kanaat geçinir giderler. Fakat geçim derdi ve kızlarının beş parasız kişilerle evlenmesi ortalığı karıştıracak durumu yine Vecihi kurtaracaktır! “Vecihi geliyooor!”

Künye

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Senaryo: Sadık Şendil, Ahmet Üstel

Oyuncular: Münir Özkul, Adile Naşit, Müjde Ar, Itır Esen, Şener Şen, Ayşen Gruda

Süre: 97 dk.

7) Tatlı Meleğim 1970, Mehmet Dinler

Yeşilçam filmi

İşte bunun bilindiğini pek sanmıyorum ama hemen izlenmesi gerekli bir filmimizdir kendisi. Bu film için yerli “Çirkin Betty” de diyebiliriz aslında. Sekreter Leyla’nın yakışıklı patronu Murat’a aşık olup aniden değişmesi ve Murat’ın ona aşık olma hikayesini anlatıyor. Ayrıca Münir Özkul’u da çapkın ortak rolüyle izleyeceğiniz bu filmi kaçırmayın. Heyyo kaşlar kara heyyo gözler ela heeeey!!!

Künye

Yönetmen: Mehmet Dinler

Senaryo: Erdoğan Tünaş

Oyuncular: Türkan Şoray, Ediz Hun, Münir Özkul, Suzan Avcı

Süre: 87 dk.

8) Arabesk 1989, Ertem Eğilmez

Belki de listenin en kıymetlisi olabilir. Tabi kendimce ettiğim bir yorum bu, çünkü herkesin fikrine kimse karışamaz! Usta yönetmen Ertem Eğilmez’in son filmi Arabesk Türk Sinemasında bir çığır açmış ve ünlü yönetmenin hasta yatağında filmi tamamlamasıyla daha da değerlenmiştir. Konusu ise ağa kızı Müjde ile ırgat Şener’in aşkıdır. Çoğu Türk filmindeki klişeleri tiye alarak sinemaya yeni bir soluk getirmiş hala da adından söz ettirmektedir.

Künye

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Senaryo: Gani Müjde

Oyuncular: Şener Şen, Müjde Ar, Uğur Yücel

Süre: 105 dk.

9) Şabanoğlu Şaban 1977, Ertem Eğilmez

Şaban filmlerinden en güzeli ile karşı karşıyayız! Şaban’ın yanında yine ona eşlik eden can yoldaşı Ramazan ve baş düşmanı Kumandan Hüsamettin bize selam veriyor.  Bu kez hafiyeliğe soyunan Şaban ve Ramazan, Kumandan Hüsamettin’in evinde kaybolan elması bulmak için iş başındadır. Hırsız kimdir, yoksa en umulmadık kişi midir?

Künye

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Senaryo: Sadık Şendil

Oyuncular: Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda, Şevket Altuğ

Süre: 90 dk.

10) Neşeli Günler 1978, Orhan Aksoy

Yeşilçam filmi

Tatlı mı tatlı bir aile filmi ile karşınızdayız! Yıllardır turşuculuk yaparak geçinen Saadet Hanım ve Kazım Efendi, incir çekirdeğini doldurmayacak bir sebepten ayrılır ve yıllar sonra çocuklarının şans eseri karşılaşması ile karşı karşıya gelirler. Bakalım çocuklar onları tekrardan birleştirebilecek midir?

Künye

Yönetmen: Orhan Aksoy

Senaryo: Sadık Şendil

Oyuncular: Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda, Oya Aydoğan

Süre: 92 dk.

*Değerli okurlar  yazılarım hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana iletirseniz çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlarla daha özgü içerikler üretmeme katkıda bulunduğunuz için şimdiden teşekkür ederim. 

SİZ DE ARAMIZA KATILIN

Yazar için önemli olan okuyucudur, okuyucum olmak ve bu konuda bana ilham sağlamak için benimle irtibatta kal ve Sinegazete‘ye abone ol.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Esra Güler

Esra Güler

İçerik sağlayıcı
Mart 1997’de masmavi gözlerim ile dünyayı karşıladım. Hali hazırda Pazarlama-Reklamcılık bölümü okurken bir yandan da yazarlık ile uğraş içindeyim. Çeşitli kültür sanat platformlarında sinema üzerine amatörce yazarlık yaparken, kendimi şimdilerde burada buldum. Geçmişe dönüp baktığımda en net hatırladığım şeyi sorarsanız "ablam ile yaptığım kumanda kavgaları" derim… Aslında iyi ki yapmışım şu an epey ekmeğini yiyorum. 2011 yazında tanıştığım Geleceğe Dönüş filmi ile sinema aşkım ortaya çıkmış 2014’te tanıdığım Winona Ryder ile de iyice perçinlenmiştir. Bakalım daha yeni ne keşifler yapacağım? Ha bir de, ayıptır söylemesi güzel çizerim, kara kalem ve karikatür üzerine çalışmalarım devam ediyor.