Sinegazete- Bağımsız sinema portalı
http://filmekimi.iksv.org/tr sayfasından alınmıştır.

Film Ekimi 2018 ile İlgili Film Tavsiyeleri

5-14 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan Film Ekimi 2018 bu sene 17 yaşını kutluyor. Yıl içinde Cannes, Berlin vb. gibi önemli festivallerde yer almış seçkin filmler yine Film Ekimi programında yer almakta. Bu sene gösterilecek film sayısı 48. Gösterim yapılacak olan salonlar ise “Atlas”, “Beyoğlu”, “City’s” ve “Rexx” şeklinde belirlendi. Film Ekimi 2018 ayrıca Ankara (12-16 Ekim) ve İzmir (19-23 Ekim) şehirlerinde de ilerleyen günlerde düzenlenecek.

Önceki yıllara göre beğendiğim film sayısı bu yıl nispeten daha az oldu. Öneride bulunacağım Film Ekimi 2018 filmlerini kısaca aşağıda yazmaya çalıştım. Film Ekimi 2018 filmleriyle ilgili daha detaylı bilgilere buradan erişebilirsiniz.

Film Ekimi 2018

*ARAKÇILAR | SHOPLIFTERS | MANBIKI KAZOKU

Ünlü Japon yönetmen Hirokazu Kore-Eda’nın son filmi. Nuri Bilge Ceylan’ın “Ahlat Ağacı” filminin de yarıştığı 2018 Cannes Film Festivalinde “Altın Palmiye” ödülü bu filme gitmişti. Yönetmenin filmleri ülkemizdeki film festivallerinde hemen hemen her sene yer almakta. Geçtiğimiz yıl FilmEkimi 2017’de yer alan “Son Cinayet (The Third Murder)” filmini maalesef çok beğenmemiştim. Bu yeni filmin daha iyi olacağını umuyorum.

*DIAMANTINO

2018 Cannes Film Festivalinden “Eleştirmenler Haftası–Büyük Ödülü” ile dönen bu film konusu ve konunun ele alınışı itibari ile merak uyandırıyor. Filme adını veren Diamantino, Portekizli dünyaca ünlü bir futbol yıldızıdır. Diamantino sima olarak da Portekizli ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo’yu akıllara getiriyor. Futboldan hoşlananlar için güzel bir seyirlik olabilir.

*GÖLÜN ALTINDA | UNDER THE SILVER LAKE

David Robert Mitchel’in son filmi hareketli ve renkli bir kara film olarak nitelendiriliyor. Süre sıkıntısı yaşamayanlar (139’) için iyi bir tercih olabilir.

Film Ekimi 2018

*HERKES BİLİYOR | EVERYBODY KNOWS | TODOS LO SABEN

İran’ın en ünlü yönetmenlerinden biri olan Asghar Farhadi ülkesinde çektiği ve Yabancı Dalda En İyi Film Oscar ödülü alan “Satıcı” filminden sonra tekrar ülkesi dışına çıkıyor. İspanya’da çekilen filmin oyuncu kadrosu oldukça göz kamaştırıcı: Penélope Cruz, Javier Bardem ve Ricardo Darin. Film, Cannes 2018 gösterimi sonrasında eleştirmenler tarafından çok başarılı bulunmadı. Yine de yönetmenin sevenleri için iyi bir seyirlik olabilir.

*KIZ | GIRL

2018 Cannes Film Festivalinden toplam 3 ödülle ayrılan bu film 15 yaşındaki trans birey Lara’nın hikâyesini anlatır. Filmin aldığı ödüller şu şekilde: Altın Kamera, Kuir Palmiye ve FIPRESCI Belirli Bir Bakış.

*LORO

Her yaptığı filmle gönülleri fetheden İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino yeni filmi ile Film Ekimi 2018’de yerini alıyor. Film hem özel hem de siyasi hayatı ile zamanında oldukça sık gündeme gelmiş olan İtalya’nın medyatik eski Başbakanı Silvio Berlusconi’yi odağına alıyor. Başrolde yönetmenin favori oyuncusu Toni Servillo yer alıyor.

*MERAK ETME, FAZLA UZAKLAŞAMAZ | DON‘T WORRY, HE WON‘T GET FAR ON FOOT

Amerika’nın üretken yönetmenlerinden Gus Van Sant üç yıl aradan sonra yeni uzun metraj filmi ile tekrar aramıza dönüyor. Filmin kadrosunda Joaquin Phoenix ve Rooney Mara gibi güçlü isimler yer almakta.

Film Ekimi 2018

*MUTLU LAZZARO | HAPPY AS LAZZARO | LAZZARO FELICE

2018 Cannes Film Festivalinde En İyi Senaryo ödülünü kazanan bu çalışma yönetmen Alice Rohrwacher’in “Mucizeler” filminden sonraki son uzun metrajı. FilmEkimi 2014’te yer alan “Mucizeler” filmini beğenmiştim.

*MÜZE | MUSEUM | MUSEO

2018 Berlin Film Festivalinden En İyi Senaryo ödülü ile dönen film yönetmen Alonso Ruizpalacios’un son filmi. Yönetmenin ilk filmi “Güeros” 34. İstanbul Film Festivalinde yer almıştı. Filmin başrolünde “Neruda” ve “No” gibi filmlerde yer alan yönetmen Pablo Larraín’in favori oyuncusu Gael García Bernal yer almakta.

*SARAYIN GÖZDESİ | THE FAVOURITE

Yunanistan’ın son dönem popüler ve üretken yönetmenlerinden Yorgos Lanthimos yeni filmi ile programda yer almakta. Yönetmenin önceki filmlerine (“Kutsal Geyiğin Ölümü”, “The Lobster”) kıyasla bir dönem filmi bu. Filmin başrol kadın oyuncusu Olivia Colman 2018 Venedik Film Festivalinde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

*SENİNLE BAŞIM DERTTE | THE TROUBLE WITH YOU | EN LIBERTÉ

2018 Cannes Film Festivali “Yönetmenlerin On Beş Günü (SACD) Ödülü” sahibi bu film aksiyonu ve güldürüsü bol bir romantik komedi olarak nitelendiriliyor. Seçkide yer alan filmler arasında komedi unsuru en yoğun olan filmlerden biri olabilir.

*SOĞUK SAVAŞ | COLD WAR | ZIMNA WOJNA

Yönetmen Pawel Pawlikowski bir önceki filmi “Ida” ile tüm dünyada büyük beğeni toplamış, Oscar da dahil olmak üzere birçok ödül kazanmıştı. Yine Siyah-Beyaz olarak çekilen bu filmde İkinci Dünya Savaşı’nın sonrasında geçen iki müzisyen arasındaki tutkulu aşk hikayesi anlatılıyor. Film aynı zamanda 2018 Cannes Film Festivalinde “En İyi Yönetmen” ödülü aldı.

Film Ekimi 2018

*SÜKUNET | LA QUIETUD

Arjantinli yönetmen Pablo Trapero bol ödüllü çalışması “El Clan” sonrası çektiği bu yeni filmde bir ailenin üç kadın ferdini konu alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda “Artist” (Yönetmen: Michel Hazanavicius) filmi ile çıkış yapan Bérénice Bejo yer almakta.

*ŞÜPHE | BURNING | BEONING

Pek çok sinema eleştirmeninin 2018 Cannes Film Festivalinde “Altın Palmiye” favorisi olan bu film ne yazık ki sadece FIPRESCI ödülü ile yetinmek durumunda kalmıştı. Ünlü yazar Haruki Murakami’nin öyküsünden sinemaya uyarlanan film oldukça merak uyandırıyor.

*ÜÇ HAYAT | 3 FACES | SE ROKH                                  

İran sinemasının hem en yetkin hem de en baskı altındaki yönetmenlerinden Jafar Panahi yeni filmi ile programda yer alıyor. Film, 2018 Cannes Film Festivalinde “En İyi Senaryo” ödülünü yine bu etkinlikte yer alan “Mutlu Lazzaro” (Yönetmen: Alice Rohrwacher) ile birlikte paylaşmıştı. Panahi bu yeni filminde de keskin gözlemciliğini sürdürmüşe benziyor.

Film Ekimi 2018

*VISION

Japonya’nın tanınan yönetmenlerinden Naomi Kawase’nin son filminde yine doğa, gelenekler ve yaşamın gizemli tarafları yer alıyor. Filmin baş rolünde ünlü Fransız oyuncu Juliette Binoche yer almakta. Juliette Binoche aynı zamanda programda yer alan ama bu listede yer verilmeyen “Çifte Hayatlar” (Yönetmen: Olivier Assayas) filminde de yer almakta.

*WOMAN AT WAR | KONA FER Í STRÍD

2018 Cannes Film Festivali SACD ödülüne sahip olan bu film bir İzlanda yapımı.  Filmin kahramanı, yaşadığı yerdeki alüminyum tesislerine yalnız başına savaş açan, ancak evlat edinme başvurusu kabul edilince dünyası altüst olan, “Dağların Kadını”, çevreci aktivist Halla. Kuzey mizahından nasibini almış olan film aynı zamanda İzlanda’nın bu yılki Oscar adayı seçildi.

*ZAVALLI | PITY | OIKTOS

Bir ilk film olan bu çalışma ilginç bir konuya sahip. Film, yalnızca mutsuz olduğunda mutlu olabilen, üzüntü bağımlısı, acınmaya muhtaç, kendine acısınlar diye her şeyi yapmaya hazır bir adamı izliyor. Hem film hem de başrol oyuncusu Yannis Drakopoulos 2018 Karadağ En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerinin sahibi oldu.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net