Listeler

İzlenmesi Gereken 10 Entelektüel Film!

10 Entelektüel Film 

1) Amarcord 1973, Federico Fellini

10 Entelektüel Film

Amarcord, afilli yönetmen Federico Fellini’nin bizlere sunduğu bir çiçektir. Fellini’nin yaşama başladığı minik kasaba Rimini’deki anılarını anlatan film, 1930’lar İtalyası’nın ve Fellini’nin hayatından izler taşımaktadır. O dönem, faşizmin kol gezdiği İtalya’da, Fellini kendi gözünden din, toplum, cinsel tabular ve bilimum toplum etiketlerini sıkıca eleştiriyor. Fakat bu sıradan bir eleştiri değil, Fellini tarzı imgeler ve yer yer kara mizah kokan bir filmle karşı karşıyayız.

 

Künye

Yönetmen: Federico Fellini

Senaryo: Federico Fellini, Tonino Guerra

Oyuncular: Magali Noel, Bruno Zanin, Pupello Maggio

Süre: 127 dk.

2) Nostalghia 1983, Andrei Tarkovsky

10 Entelektüel Film

Nostalghia, kült yönetmen Andrei Tarkovsky’nin 1983 yılından bizlere armağanıdır. Film İtalya’da çekilir ve akabinde, Tarkovsky’nin sürgünde olduğu döneme tekabül etmekle beraber, ne hikmetse ülkesini terk eden ve özlemle yoğrulan bir karakterin hikayesini ele alır.  Bu yolculuk nesnelden öznele doğru ilerlemekte ve monologların artışıyla, kişisel devinimleri öne çıkartmaktadır.  İzlememek değil, izlemeye tenezzül etmemek ayıptır!

 

Künye

Yönetmen: Andrei Tarkovsky

Senaryo: Andrei Tarkovsky, Tonino Guerra

Oyuncular: Oleg Yankovski, Erland Josephson, Domiziana Giordano

Süre: 130 dk.

3) A Ay 1988, Reha Erdem

10 Entelektüel Film

A Ay, Türk sinemasının önemli isimlerinden Reha Erdem’in siyah-beyazıdır. Halen yapım aşamasında olan ve sürekli üzerine yenilikler eklenen bir konakta, geçmiş ve gelecek arasında sıkışıp kalmış aile bireylerinin hikayesi işlenir. Aslında atmosfere hakim hissiyat asla geçemeyen ‘geçmiş’tir ve bu hüzünlü tedirginlikten kurtulamamak -belki de melankoliden hoşnutluk- geleceğin önüne daima ket vurmaktadır. Yarım kalanların tamamlanamadığı bu hikaye de, çok bildiğimiz duygular gizli..

 

Künye

Yönetmen: Reha Erdem

Senaryo: Reha Erdem

Oyuncular: Yeşim Tozan, Gülşen Tuncer, Münir Özkul

Süre: 100 dk.

4) A Torinoi Lo 2011, Bela Tarr

10 Entelektüel Film

The Turin Horse, Macar sinemasının dev ismi Bela Tarr’ın son filmidir. Hikayeye bakacak olursak, Alman filozof Friedrich Nietzche, İtalya’ya seyahate gider. İtalya Turin’deyken, bir atın kırbaçlandığına şahit olur. Bu durum onu o kadar etkiler ki, atı korumak için hemen koşturup boynuna sarılır ve yere düşer. İşte bu düşüş ve sonrasında Nietzche bedenen ve ruhen de ‘düşüş’ yaşar. Peki ya ata nolmuştur? Son bir film çekilecekse, tüm yolları kapalı, çıkışı olmayan bir buhran mı olmalıdır?

Künye

Yönetmen: Bela Tarr

Senaryo: Bela Tarr, Laszlo Krasznahorkai

Oyuncular: Janos Derzsi, Erika Bok, Mihaly Kormos

Süre: 146 dk.

5) Fando y Lis 1968, Alejandro Jodorowsky

10 Entelektüel Film

Fando y Lis, çağının ötesi aykırı yönetmen Alejandro Jodorowsky’nin ilk uzun metraj filmidir. Birbirine aşık iki genç yani Fando ve Lis’in dünyada asla yok olmayacak ve kimsenin yalnız kalmayacağı güzel Tar kentine yolculukları işlenmiştir. Fakat bu yolculuk, sürrealizmin pençesinde hiç bilmediğimiz bir yolculuktur. Yolculuk boyunca ikilinin başına gelenler ve bir ‘çember’ içerisinde geçmişleriyle yüzleşmeleri ağır imgelerle betimlenmiştir. Daha da önemlisi, Tar gerçekten var mı?

 

Künye

Yönetmen: Alejandro Jodorowsky

Senaryo: Alejandro Jodorowsky, Fernando Arrabal

Oyuncular: Diana Mariscal, Sergio Kleiner, Maria Teresa Rivas

Süre: 96 dk.

6) Kasaba 1997, Nuri Bilge Ceylan

10 Entelektüel Film

Kasaba, Türk sinemasına adını altın harflerle yazdıran sevgili Nuri Bilge’nin ilk uzun metraj filmidir. Filmimiz 1997’de çekilmiştir fakat hikaye 1970’lerden gelmektedir. Anadolu’da bir kasabadayız. Burada ailesiyle beraber doğanın kalbinde yaşayan çocukların, çevrelerini saf gözlemleri anlatılmaktadır. Çocukların doğayla ve insanlarla ilişkiler o kadar doğaldır ki, sanki bir kasabaya kamera kurulmuş ve çekilenler bize sunulmuş gibidir! Her yaş grubundan insanı bünyesinde barındıran kasaba da, herkesi tek tek gözlemlemek keyiflice bir mümkünlükte.

Künye

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Senaryo: Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular: Mehmet Emin Toprak, Mehmet Emin Ceylan, Muzaffer Özdemir

Süre: 90 dk.

7) El Angel Exterminador 1962, Luis Bunuel

10 Entelektüel Film

El Angel Exterminador, sürreal sinemanın yapı taşı yönetmenlerinden Luis Bunuel’in imzasını taşıyor. Dünya üzerinde bir yerde, elitlerin elitlere verdiği bir davet varmış. Bu yüksek kesimden insanlar, diğer yüksek kesimden insanlarla keyiflice vakit geçirmişler, -küçük bir detay: tüm kapılar ve pencereler açıkmış- fakat kimse dışarıya çıkamamış. Ne olduysa, günlerce burada kalmışlar, üstelik yemekleri de sınırlıymış. Günler günleri kovalarken, elitler yavaş yavaş birbirlerine tahammülsüzlüğün de verdiği etkiyle, gerçek benliklerini ortaya çıkartmaktan ve vahşileşmekten kendilerini alamamış. Bunuel’in tokat gibi bu burjuvazi eleştirisine hayran kalmamak mümkün değil! 

Künye

Yönetmen: Luis Bunuel

Senaryo: Luis Bunuel, Luis Alcoriza

Oyuncular: Silvia Pinal, Jacqueline Andere, Claudio Brook

Süre: 95 dk.

8) Blow Up 1966, Michelangelo Antonioni

10 Entelektüel Film

Blow Up, modern zaman insanının trajedisini işlemekte ustalaşmış yönetmen Michelangelo Antonioni’nin ’66 yapımı kült filmidir. Londra’da bir fotoğraf stüdyosu olan Thomas’ın, kendi rutininde yakaladığı küçük bir detaydan, hayatını değiştirecek bir olayı fark edişi işlenmiştir filmde. Aslında Thomas’ın hayatında her şey normalin ötesinde iyi ve güzelken, tatminsizliği ve riyakarlığı da ince ince sezdirilir izleyiciye. Her şey bir noktada bağlanıyor ve olabilecek en güzel filmlerden biri oluveriyor Blow Up. Bu arada, bu filmde kan kokusu var!

Künye

Yönetmen: Michelangelo Antonioni

Senaryo: Michelangelo Antonioni, Tonino Guerra, Edward Bond

Oyuncular: David Hemmings, Vanessa Redgrave, Sarah Miles

Süre: 111 dk.

9) Sen Aydınlatırsın Geceyi 2013, Onur Ünlü

10 Entelektüel Film

Sen Aydınlatırsın Geceyi, Türk sinemasını sürrealizmin boyutlarında gezdiren Onur Ünlü’nün 2013 yapımı şaheseridir. Hüzün, acı, kara mizah, mutluluk ve hayattan her şeyin bir mizansende yürütüldüğü film, ütopik bir Ege kasabasında geçmektedir. Tüm karakterlerin çeşitli doğa üstü özellikleri olmakla beraber, hayatlarını gayet normal idame ettirirler ve anormallik en normal halindedir. Ayrıca içinde bir aşk hikayesi de barındıran filmde, metafor yağmuruna tutuluyoruz!

Künye

Yönetmen: Onur Ünlü

Senaryo: Onur Ünlü

Oyuncular: Ali Atay, Demet Evgar, Ahmet Mümtaz Taylan

Süre: 107 dk.

10) Nattvardsgasterna 1963, Ingmar Bergman

10 Entelektüel Film

Nattvardsgasterna, İsveçli büyük yönetmen Ingmar Bergman’ın naifliği hüzünle, hüznü bilinmezlikle harmanladığı biricik filmidir. Filmimizde, eşinin kaybıyla yalnızlığa sürüklenmiş bir papazla karşı karşıyayız. Bu kayıp, kendi inancında da kayıplara yol açmıştır, üstelik bir papazın kayıplarına, bir papazın inanç kayıplarına.. Bergman’ın bu film ile kendi öz babasına da isyanı var aslında. Bu kadar güzel olmamalıydı!

 

Künye

Yönetmen: Ingmar Bergman

Senaryo: Ingmar Bergman

Oyuncular: Max von Sydow, Ingrid Thulin, Gunnar Björnstrand

Süre: 81 dk.

*Değerli okurlar  yazılarım hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana iletirseniz çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlarla daha özgü içerikler üretmeme katkıda bulunduğunuz için şimdiden teşekkür ederim. 

SİZ DE ARAMIZA KATILIN

Yazar için önemli olan okuyucudur, okuyucum olmak ve bu konuda bana ilham sağlamak için benimle irtibatta kal ve Sinegazete‘ye abone ol

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Berna Güler

Berna Güler

Yardımcı editör
Balıkesir-Altınoluk'ta '94 sonbaharında dünyaya geldi. Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji mezunu. 5 yıldır Aigai Antik Kenti'nde arkeolog. Kendini bildi bileli sinema, edebiyat ve müzik tutkunu. Kültür-sanat dergilerinde bazen yazarlık bazen şairlik yapıyor. Başucundan bir kitap: Hermann Hesse-Siddhartha, ruh ucundan bir şarkı: The Strawbs-Tears and Pavan ve zihin ucundan bir film: Alejandro Jodorowsky-El Topo derim.Mail yollamak için linke tıklayın.