Dizi Kritikleri

Bojack Horseman: Kırık, Yalnız ve Mutsuz Bir Hollywoo…’lu

2014 yılında yayın hayatına başlayan çizgi dizi Bojack Horseman izleyiciyi pek çok yönden şaşırtan, sarsan, sorgulayan ve sorgulatan özgün bir yapım. Belki vakit geçirmek için, çizgi dizi oluşu kaynaklı çok yormayan 25 dakikalık bir eğlencelik olarak başladığınız dizinin çok geçmeden aslında hiç de yenilir yutulur olmayan, keskin bir kara mizah ve sistem eleştirisi olduğunu fark edip midenize sağlam bir yumruk yemiş gibi oluyorsunuz. Makus talihini değiştirmeyen, hasarlı karakterler, nesilden nesile aktarılan mutsuzluk, güvensizlik, ait olamama buhranları, zevk ve sefa içinde yaşarken kendilerini hiçbir zaman tamamlanmış hissetmeyen dejenere Hollywood ünlüleri, güçlü olma illüzyonuyla daha da yalnızlaşanlar, kafası her daim karışık olanlar, işin içinden çıkamayınca hatayı toplumda aramaya çalışanlar, kopkoyu bir sarkazm ve dayanılması zor bir kötü serüvenler serisi… Dizi izleyiciye o kadar farklı duyguyu aynı anda ya da art arda yaşatıyor ki yirmi beş dakikalık bölümlerin sonlarında ağlama ihtiyacı duyuyor ya da duvarda bir noktaya dakikalarca dik dik bakıyorsunuz.

Bojack Horseman

Bojack Horseman dizisinin başrol karakteri, diziye de ismini veren, doksanlarda oldukça popüler bir TV dizisi olan ‘Horsin Around’da başrol oynamış ve kısa sürede muazzam bir servet ve bilinirlik elde etmiş fakat yedi sezon süren dizi yayından kaldırıldıktan sonra başka dikkate değer bir iş yapamamış ellili yaşlardaki mutsuz, sinik ve alaycı Bojack Horseman’dır ve kendisi soy adından da anlaşılacağı üzere karizmatik fakat hafif kilolu bir attır. Hollywood’daki malikanesinde gün boyu içip DVD çalarda meşhur dizisi ‘Horsin’ Around’u tekrar tekrar izler. Dizinin yayınlandığı doksanlı yıllardan beri uzatmalı menajerliğini ve kız arkadaşlığını yapan Princess Carolyn’in (kendisi çalışkan fakat yalnız bir kedidir) ayarladığı işlere burun kıvırır ve havuz başında güneşlenerek ne kadar berbat bir insan olduğunu düşünür. Bojack’in dış dünyayla kurduğu bir diğer bağ da beş yıl önce evinde verdiği bir parti sonrası gece yatıya kalan ve bir daha da gitmeyen sevimli, tembel ve saf Todd Chavez’dir. Bojack Todd’a koca malikanede yatacak bir oda bile vermez fakat yıllarca salondaki kanepede uyumasına izin verir. Yine de Todd’dan şikâyet etmediği, onu evden kovmadığı ve ne kadar işe yaramaz bir insan olduğunu belirtmeden geçemediği bir gün olmaz.

Bojack Horseman

Bojack’in sıkıcı yaşamı, Princess Carolyn’in Bojack’in hayatını kaleme alması için anlaştığı Vietnam asıllı Amerika vatandaşı Diane Nguyen ile tanışmasıyla değişecek ve bu gelişme dört sezon sürmüş onlarca maceraya atılmasının ateşlendiricisi olacaktır. Diane güzel olmasına rağmen dikkat çekmeyen, hayattaki amacını bulmaya uğraşan, entelektüel fakat ne iş olsa yaparımcı, pasif agresif bir karakterdir. Kendi içe dönük yaşantısına hiçbir şekilde hitap etmeyen ünlü TV yıldızı yakışıklı ve hayat dolu fakat gamsız, deyim yerindeyse her devrin adamı Mr. Peanutbutter’la ilişkisi yaşadığı kafa karışıklığı ve ikili gerçekliğinin en açık kanıtıdır. Bojack gibi ebeveynleri tarafından epey bir tahribata uğramış olması ve olan biten hiçbir şeye doğrudan, pratik çözümler geliştirememesi bu iki karamsar karakter arasında zaman zaman romantizme varan güçlü bir duygusal bağ kurulmasını sağlayacak ve bu ikili en zor zamanlarda birbirlerinin yegâne sığınağı olacaklardır.

Bojack mutsuz, kendine zarar vermeye ve kendini sabote etmeye meyilli bir karakterdir. Bunun belki de en büyük nedeni ailesi (özellikle annesi) tarafından hiçbir zaman istenmemiş, sevgi görmemiş ve onaylanmamış olmasıdır. Büyümeye çalışan köksüz bir adamdır. Yaşadığı varoluş krizlerinin üstesinden yeni film, dizi projeleri, Oscar adaylıkları, ünlü Hollywood partileri, rastgele yaşadığı yüzeysel cinsellik ve alaycılığıyla gelmeye uğraşır. Tutunacak bir şey aramaktadır sürekli. Fakat o kadar akıldışı ve agresif bir gayret içindedir ki çevresindeki insanlara zarar vermekten geri duramaz çoğu zaman. Bencilliği ve umutsuzluğu yakın ve sağlam dostluklar kurmasına engel olur. Yıllardır hayatında olan insanlara da şöyle ya da böyle zarar vermektedir. Yine de her defasında durumu düzeltmek için mantıksız ve tutarsız da olsa bir çıkış yolu arar.

Bojack Horseman

Bojack Horseman dizisini yalnızca bir karakter draması olarak ele almak yanlış olur. Dört sezon boyunca cesurca eleştirdiği konulardan bazıları; kadına şiddet ve taciz, kontrolsüz silahlanma, alkol ve uyuşturucu batağında debelenme, yaşamaya devam etmek için herhangi bir motivasyonu olmayan, kullanılıp atılmış eskinin çocuk, şimdinin seksi film ve müzik yıldızları, militarizm, ahlaki çöküş, gençlerin önündeki olumsuz rol modeller, dünyadan haberi olmayan ünlüler, homofobi, ırkçılık ve yabancı korkusu, muhafazakarlık… Tüm bunları ajitasyona mahal vermeden ve kararında bir mizah dozuyla, o kadar direkt olarak seyirciye sunuyor ki, insan başını ellerinin arasına alıp geçmiş, şimdi ve gelecek hakkında uzun uzun düşünmekten kendini alamıyor. Kara mizah sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken, değeri çok fazla teslim edilmemiş bir yapım. Kendini sevdirmesi de cabası.

*Değerli okurlar  yazılarım hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana iletirseniz çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlarla daha özgü içerikler üretmeme katkıda bulunduğunuz için şimdiden teşekkür ederim. 

SİZ DE ARAMIZA KATILIN

Yazar için önemli olan okuyucudur, okuyucum olmak ve bu konuda bana ilham sağlamak için benimle irtibatta kal ve Sinegazete‘ye abone ol.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Aydan Yeşilırmak

Aydan Yeşilırmak

Dizi ve Sinema Yazarı
1987 İstanbul doğumluyum. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik bölümü mezunuyum. Sinema okuryazarlığı diye bir kavramın varlığından haberdar olduğum lise yıllarımdan itibaren filmler, türler, oyuncular ve yönetmenlerle ilgili bulabildiğim her şeyi elimden geldiğince okumaya ve incelemeye çalışıyorum. Filmler üzerine düşünmeyi ve konuşmayı seviyorum.Mail yollamak için linke tıklayın.