Türk Sineması

‘’Türk işi dondurma, lezzetini vermedi.’’

Son dönemde bir film fabrikasına dönen Dijital Sanatlar Yapım evinin son filmi ‘’Türk işi dondurma’’ filmi 8 Mart 2019 tarihinde izleyiciler ile buluştu. Biyografik tarih filmlerin ilgi görmesi üzerine atağa geçen film şirketi aslında birçok insanın bilmediği ilginç ve bir o kadar da pes dedirten farklı bir hikâyeyi yine sinemaya aktardı.

Yönetmenliğini Dijital sanatlar yapım evinin kadrolu yönetmeni Can ULKAY’ın yaptığı filmin oyuncu kadrosunda ise Ali ATAY, Erkan Kolçak KÖSTENDİL ve Şebnem BOZOKLU gibi isimler bulunuyor. Filmde ilk bakışta dikkat çeken ayrıntılardan biri ise yabancı karakterleri gerçekten yabancı oyuncuların oynaması olmuş. Bu kararı yerinde ve doğru buldum çünkü ‘’Çiçero’’ filminde Türk oyuncuların sonradan yapılan dublajları çok sırıtıyor ve rahatsız ediyordu.

Filmin konusu kısaca Avustralya’da hayat kuran iki Türk’ün Çanakkale savaşının başlaması ile halk tarafından düşman olarak kabul edilmesi ve ülkelerine dönmek isteyen bu iki Türk’e izin verilmemesi üzerinden temposunu buluyor. Ardından ülkelerine dönemeyen bu iki karakterimiz Avustralya devletine savaş ilan etmesini ve ardından yaşananları anlatıyor. Evet, hikâye normalde çok abartılı ve dikkate alınamayacak kadar akla ziyan gelse de gerçekten yaşanmış olması insanların merak duygularını kamçılıyor.

Filmin kendisine gelecek olursak ilk bölümde daha durağan ve karakterlerin tanıtılmasına yönelik olaylar izliyoruz. Bol bol espriler ve şive komedilerinin bulunduğu ilk bölümün ardından filmin ikinci yarısında tempo artıyor ve daha ciddi bir hal alıyor. İnsanların beklediği aksiyon ve savaş sahnelerini de filmin son bölümünde görüyoruz. Tarihi bir olayı anlattığı için filmin sonunda karakterlere ne olduğunu biliyoruz fakat senarist ve yönetmenin bize bunu nasıl yansıttığını görmek istiyoruz.

Türk işi dondurma

Türk işi dondurma oyunculuklar konusunda hayal kırıklığı yaşatmıyor bize fakat bizi etkisine alan bir performansta maalesef izleyemiyoruz. Ali ATAY nispeten ağırlığını ortaya koymuş olsa da diğer karakterler sizinle çok bütünleşemiyor. Filmin görüntü yönetimi, renkler ve planlar aksiyon sahneleri dışında güzel görünüyor fakat aksiyon sahnelerinde maalesef ‘’Ayla’’ filmine göre geride kalıyor. Ülke olarak savaş ve aksiyon filmlerindeki tatmin edemeyen sekanslarımız bu filmde de yine aşılamıyor.

Mekânlar ve kostümler için ciddi bir emek ve para harcandığını çok net bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu anlamda çok titiz davranan yapım şirketini kutlamak lazım gerçekten. Filmin geçtiği doğal alanlarda inandırıcılık açısından sizi Avustralya’da gibi hissettiriyor.

Türk işi dondurmaŞimdi de sıra Türk işi Dondurma filminin genelini değerlendirmeye… Aslına bakarsanız filme büyük bir beklenti ile gitmedim,  fakat buna rağmen film beni çok etkisine alamadı ve bir şeylerin eksik olduğu duygusu ile salondan ayrılmama sebep oldu. Özellikle ülkemiz insanın savaş sahneleri için bir beklenti içine girdiği film ne bu anlamda ne de genel hikâyenin anlatımı anlamında tatmin edemiyor. Can ULKAY’ın daha kontrollü ve düşük tempolu tavrını en azından son sahnelerde bir kenara koymasını beklerdim ama olmadı. Zira temponun yükseldiği sahnelerde sürekli olarak filmdeki Maria karakterinin tekrar tekrar gösterilmesi de seyircilerde oflamalara neden oldu. Film içindeki duygusal sahneler ise yapım şirketinin diğer filmlerinde olduğu gibi etkiliydi.

Sonuç olarak; ülkemiz şartlarına göre iyi bir prodüksiyona ve gerçeğe dayanan iyi bir hikâyesi olmasına rağmen film beni içine tam olarak alamadı. İyi ve kötü yönleri bulunan filmimize gitmeniz için tek tesellim daha iyi filmler yapmaları için ülke sinemamıza sahip çıkalım demek olur. Başka bir yazımda görüşmek üzere hoş çakalın…   

Anahtar: Abdullah Düğer, Türk işi dondurma, Can ULKAY, Ali ATAY, Erkan Kolçak KÖSTENDİL, Şebnem BOZOKLU

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Abdullah Düğer

Abdullah Düğer

Kısa Film Yönetmeni
1988 yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Aksaray’ın Sarıyahşi ilçesinde orta ve lise eğitimini de Kırşehir’de tamamlayarak üniversite eğitimine geçmiştir. Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olarak 2013 yılında Muş iline öğretmen olarak atanmıştır ve halen burada görevine devam etmektedir. Lise yıllarından bu zamana kısa film ve belgeselcilik ile hobinin ötesinde bir tutku ile ilgilenmektedir. Ulusal çapta kısa film finalistlikleri ve dereceleri bulunmaktadır.Mail yollamak için linke tıklayın.