Sinegazete- Bağımsız sinema portalı

Bu Sonuç Olmadı Be Hocam!

Bir eğitimci olarak sitedeki ilk incelememe eğitim-öğretim üzerine yapılmış bir kısa filmle başlamak istedim. Yönetmenliğini aynı zamanda bir eğitimci olan Hakan Sümer’in yaptığı ‘’Sonuç’’ isimli film kısa ve vurucu mesajı ile izleyiciyi etkilemeyi başarıyor. Yönetmen Hakan Sümer demişken hemen öyle geçmek olmaz. Eğitimci kişiliğinin yanında sıkı bir sinema tutkunu olan Hakan Sümer geçmişten günümüze kadar uzun metraj, belgesel ve birçok kısa filme imzasını atmış bir yönetmen. Öyle ki bu tutkusu öğrencilerini de etkilemiş. Öğrencisi Umut Delimehmet’in yönetmenliğini yaptığı kısa film ‘’Bıyık’’ Cannes Film Festivali kısa film seçkisine alınmıştır. Yaşıtları 15 abonesi olan Youtube kanallarında ‘’ Merhaba arkadaşlar bugün sizinle Yozgat Belediyesini arayıp Kastamonu’da sular neden kesik? Diye soracağız’’ işleriyle uğraşırken, Umut öğretmeni Hakan Sümer’in desteği ile can çekişen sinemamız adına önemli bir başarıya imza atmıştır.

 Sonuç kısa filminin kısa film arenasına çıkışına kısaca değinelim (Bu, bir cümlede en çok kısa kelimesini kullanma rekoru olabilir) . Kısa film, benimde ‘’Küçük bir mutluluk’’ isimli kısa filmim ile finalist olduğum 1.Eba kısa film yarışmasında 1. Olarak kısa filmcilere merhaba dedi. Ardından ulusal ve uluslararası birçok festival ve kısa film yarışmasında önemli dereceler elde etti. Bu başarılar hem kısa filme yeni başlayanlara hem de Hakan Sümer’in öğrencilerine çok büyük bir ilham kaynağı oldu.

Bir sınıfta geçen ve merak uyandıran temposu ile kendini izlettiren film okul hizmetlisinin tahtada gördüğü bir matematik sorusu ile geçmişe gitmesini anlatıyor. Tahtadaki soru ile bir flashback yaşayan hizmetli abimiz yapamadığı bir soru yüzünden öğretmeninden şiddet görüyor. Çocuklukta yaşadığımız olayların geleceğimize etki ettiği psikolojisi üzerine temellendirilen kısa film nihayetinde önce matematiğe ardından hayata küsen bir insanın hikâyesini yüreğimizi ‘’cız’’ ettiren bir sonla bitiyor.

Başarılı bir görüntü yönetmenliği ve yakaladığı açılar ile film tek bir mekânda geçtiğini bize hiç hissettirmiyor. Yine başrol oyuncusu amatör olmasına rağmen filmde hiç sırıtmıyor. Akıcı bir montaj ve kaliteli kadrajlar buram buram tecrübe kokuyor. Gıcık matematik öğretmeni rolünü oynayan arkadaşımızın da hakkını vermeden olmaz. Gayet başarılı bir şekilde rolün altından kalkmayı başarmış. Hizmetlinin küçüklüğünü canlandıran minik öğrencimizin verdiği kaygılı ve korkmuş surat ifadesi ise filmin afişinde yer alacak kadar başarılı gerçekten.

Sonuç olarak ‘’Sonuç’’ isimli kısa film bence her eğitimcinin mutlaka izlemesi gereken bir film. Şiddetle hiçbir yere varılamayacağını ve sevginin her kapıyı açacağını umarım bu film ile anımsarız. Çünkü koskoca bir hayatın toplamının sıfır olmasını hiçbir birey hak etmemektedir. Kısa filmin etkili dilini aktaracağım bir başka incelemede görüşmek üzere…

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

  1. Tebrikler yorum gücün de filmlerin gibi güzel olmuş.Meslektaşlarımın böylesi güzel gayretlerini görmek onurlandırıyor .Eee devamını bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net