9-18 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan Türkiye Almanya Film Festivali

Nürnberg’de Onur Ödülleri Volker Schlöndorff ve Halil Ergün’e veriliyor

Nürnberg’de 9-18 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan Türkiye Almanya Film Festivali 23. yılında Almanya’dan yönetmen Volker Schlöndorff’u ve Türkiye’den oyuncu Halil Ergün’ü ödüllendiriyor.Festivalin en önemli ödüllerinden birini teşkil eden “onur ödülü” ülkelerinin sinemasını nesiller ötesinde kalıcı olarak etkileyen ve uluslararası alana taşıyan toplumsal duyarlılığını sanatına yansıtan sanatçılara verilmektedir. Volker Schlöndorff ve Halil Ergün’e ödüller festivalin 9 Mart tarihindeki açılış galasında takdim edilecektir.

Volker Schlöndorff kuşkusuz Almanya’nın en önemli ve uluslararası düzeyde en başarılı yönetmenlerinden biri. Uluslararasi sinemanin doruğu sayılan Cannes’da Altın Palmiye’yi ve Amerika’nın Oscar‘ını alan nadir yönetmenlerdendir Schlöndorff. Uluslararası ve Alman edebiyat uyarlamaları konusunda herkesçe en büyük ustalardan biri olarak kabul edilir. „Sinemaya uyarlanması imkânsız“ sanılan eserleri tutku ve başarıyla sinemaya taşımış, geniş bir kitlelere tanıtmış ve anlaşılır kılmıştır. Schlöndorff sinema sanatıyla güncel toplumsal konuları da aynı başarıyla beyaz perdeye yansıtmıştır.

2. Dünya savaşıyla birlikte çöken sinemasının uluslararası alanda tekrar doğuşunu sağlayan Schlöndorff “yeni Alman sineması” dalgasıyla yeni bir soluk katmak isteyen çoğu meslektaşından farklı olarak kesinlikle salt entelektüel sinema yapma derdinde değildi. Hareketli resimlere taşıdığı vizyonu, yani görüntüler ve düşünceleri, her zaman uzmanlık alanıydı ve halen de öyleFestival, Volker Schlöndorff’a onur ödülünü özellikle çok yönlü ve çok kültürlülük esası ile siyasi ve toplumsal konuları beyaz perdeye sanatsal ustalıkla aktararak, uluslararası kitlelere ulaştırabilme başarısı için vermektedir.

Nürnberg’de 9-18 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan Türkiye Almanya Film Festivali

Halil Ergün 40 yıllık sanat hayatı boyunca hiç eskimeyen ve seyircinin hayranlığını hiçbir zaman kaybetmeyen, Türkiye sinemasının en yaratıcı oyuncularından biridir. Ülkesinin sinemasını oyuncunun bakış açısıyla derinden etkilemiş ve gelişmesine katkıda bulunmuştur. Ancak geniş kitlelerin hayranlığı Halil Ergün’ün muhalif konulara da eğilmesine engel olmamıştır. Yılmaz Güney gibi birçok usta yönetmen ile çalışmış, idealleri için zaman zaman hem kariyerini hem kendisini tehlikeye atmıştır. Türkiye’de Kürt sorunu neredeyse iç savaş boyutlarına vardığı dönemde Halil Ergün konuya ilk sahip çıkan sanatçılardan biri olup, birleştirici duruşuyla her kesimde saygınlık kazanmıştır. 

Türkiye Sineması’nın krizli yıllarında sinema filmlerinin yapılması için mücadele vermiş, ÇASOD adlı Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği‘ni uzun yıllar yönetmiş, Kültür Bakanlığı Danışmanı olarak Türkiye’nin sinema politikasının değişmesi için önayakta bulunmuştur. Sonraki yıllarda televizyon dizilerinde de rol alan Halil Ergün, genç meslektaşları için her zaman bir usta ve rol model olmuştur. Günlük ve parti politikalarının ötesinde, demokrasinin temel prensiplerine dayanan cesur duruşu ile “seyircinin vicdanı” olmayı başarmıştır.  

Onur ödülü, Halil Ergün’e kendi ülkesinde kültürler arası diyaloğu ve barışı önde tutarak Türkiye sinemasını en üst düzeyde geliştirilmesi ve Türkiye Sineması’nın toplumun bütün renkleriyle uluslararası alanda tanıtılmasındaki etkin çabaları için takdim edilecektir.

Türkiye / Almanya Film Festivali Onur Ödülleri:

Festivalin en önemli ödüllerinden birini teşkil eden “onur ödülü” ülkelerinin sinemasını nesiller ötesinde kalıcı olarak etkileyen ve uluslararası alana taşıyan toplumsal duyarlılığını sanatına yansıtan ve kültürlerarası diyaloğa katkıda bulunan sanatçılara verilmektedir.

Son on yılda verilen onur ödülleri:

Jürgen Jürges, Ara Güler (2017)
Kadir İnanır (2016)
Hanna Schygulla, Şener Şen ve Yavuz Turgul (2015)
Edgar Reitz, Fatma Girik (2014)
Hannelore Elsner, Türkan Şoray (2013)
Tarık Akan (2012)
Fatih Akın (2011)
Klaus Eder (2010)
Armin Mueller-Stahl (2009)
Zülfü Livaneli (2008)
Mario Adorf (2007)
Ferzan Özpetek (2006)

23.Türkiye / Almanya Film Festivali:

9 – 18 Mart 2018 tarihleri arasında Nürnberg’de 23. kez düzenlenecek olan Türkiye/Almanya Film Festivali kapsamında her yıl olduğu gibi yine sinemacılar, sanatçılar ve seyirciler arasındaki kültürel diyaloğu teşvik eden uzun metraj, kısa metraj ve belgesel filmler gösterilecek. Festival programı Şubat’ın ortasında açıklanacak.

1992 yılında Türkiye Sinema Günleri adı altında başlayan Türkiye/Almanya Film Festivali bu yıl 23. yaşını kutluyor. Etkinlik, iki ülke sinemasını konu alan filmlerin, uluslararası seçici kurullar ve  yarışma bölümleri eşliğinde gösterildiği tek film festivali olma özelliğine sahip. Festival, Türkiye sinema sanatının ülke dışında tanıtıldığı en büyük platform, Almanya’da ise, kültürlerarası diyaloğu sinema sanatı bağlamında sürekli kılan tek film festivali. Bu bağlamda Türkiye/Almanya Film Festivali sadece Almanya’daki çokkültürlü diyaloğa hizmet etmekle kalmıyor, aynı zamanda iki ülke arasındaki kültürel ve sanatsal diyaloğu da yıllardan beri teşvik ediyor. Türkiye / Almanya Film Festivali Almanya’nın önde gelen festivallerden sayılırken konulu festivaller arasında en önemlisi olarak sayılmaktadır.

Ayrıntılı bilgilere festival sitesinden ulaşılabilir: www.fftd.net

Kurumsal Destekleyenler:

Nürnberg Şehir Belediyesi (ortak düzenleyen)
Bavyera Sinema Fonu (FFF Bayern)
Bavyera Başbakanlık Dairesi
Federal Almanya Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı
Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı

Sponsorlar: SIGOS

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net