KISKANÇ ( JALOUSE) filmi Üzerine Değerlendirme

“Kıskanç” Filmi Üzerine Değerlendirme

Fransız sineması filmleri ülkemizde festivaller ya da özel gösterimler dışında da kendine yer bulabilen ülke sinemalarının başında gelmekte hiç şüphesiz. Ağustos sonunda vizyona giren KISKANÇ ( JALOUSE) , dram ve komedi türlerini harmanlayan bir çalışma. Filmin odağında, kendini orta yaş bunalımının ortasında bulan, eşinden boşanmış Edebiyat öğretmeni Nathalie Pécheux yer alır.

KISKANÇ ( JALOUSE)

KISKANÇ ( JALOUSE)’ın yönetmen koltuğunda David Foenkinos ve Stéphane Foenkinos kardeşler yer almakta. David daha çok yazar kimliğiyle tanınmakta olan biri. Kitapları arasında yer alan “Aşkın Renkleri” aynı isimle yine iki kardeş tarafından 2011 yılında film olarak çekilmiş. Stéphane ise ağırlıklı olarak oyuncu yönetmenliği ile uğraşmakta. “Paris’te Gece Yarısı (Midnight in Paris)” (Yönetmen: Woody Allen) filminin oyuncu direktörüdür kendisi. Altı yıl aradan sonra iki kardeş bu sefer de “Kıskanç” isimli uzun metraj filmi ile sahnelere dönüyor.

Nathalie’nin, 18 yaşına giren kızı Mathilde için düzenlediği sürpriz parti ile başlar film. Bu parti aynı zamanda Nathalie’nin kıskançlık nöbetlerinin de doğum günüdür diye düşünülebilir. Partiyi hazırlayan Nathalie yeteri kadar ilgi görememekten şikâyet eder. Üstelik bir de boşandığı eşi yeni sevgilisi ile partiye gelmiştir. Gecenin ilgi odağı doğal olarak doğum günü kızı Mathilde olur.

Edebiyat doktorası yapmış olan Nathalie kendisini mesleğine adamıştır. Ama bu aralar hayatından pek de hoşnut değildir. Nathalie’nin mutsuzluğu/huzursuzluğu parti sonrası okula gittiği gün bir kat daha artar. Nathalie’yi yeni bir sürpriz beklemektedir. Okula yeni gelen 28 yaşındaki Edebiyat öğretmeni genç ve güzel Mélanie Nathalie’nin birlikte çalışacağı yeni meslektaşıdır.

KISKANÇ ( JALOUSE)

KISKANÇ ( JALOUSE) ve Bir Yudum Öfke

Nathalie’nin etrafında oluşturduğu bir kıskançlık ve öfke çemberi vardır artık. Bu çemberin üzerinde ise kimler yoktur ki: kızı Mathilde, yakın arkadaşı Sophie, eski eşinin sevgilisi Isabelle, yeni meslektaşı Mélanie ve hatta yeni taşınan ve tuz isteyen kapı komşuları evli çift. Filmin ilerleyen bölümlerinde ağırlıklı olarak Nathalie’nin hayatındaki insanlara karşı duyduğu kıskançlık serüvenleri anlatılır. Yaşanılan kıskançlığın ona zaman zaman yaptırdığı beyaz kötülükler, yaşattığı öfke patlamaları ve içine düştüğü komik durumlar konu edinilir film içerisinde.

Filmin “bedenle” ilgili kurduğu ilişki dikkat çekicidir. Pek çok sahnede durumların ya da davranışların beden ve ruh sağlığı ile ilgili olan ilişkisinden bahsedilir. Nathalie karakterinin ruh sağlığı iyi durumda değildir. Nathalie’nin olası menopoz öncesi arafta olması onu kıskançlık ve öfke nöbetlerine yöneltir belki de.  Balerin adayı olan Mathilde’nin de alerjik bir bünyesi vardır. Bir sahnede Isabelle, Mathilde’nin baleyi tercih etmesinin, dansın bedene söz geçirebilecek bir sanat olması ile bağlantılı olabileceğine dair bir çıkarımda bulunur.  Filmin ikinci bölümünde Nathalie yüzme ile ilgilenir. Arkadaşı Sophie’nin eşi, yüzmenin bir nevi simgesel olarak hatalardan arınma olarak yorumlanabileceği görüşünde bulunur.

KISKANÇ ( JALOUSE) filmini genel itibari ile başarılı buldum. Film, süresi içerisinde izleyiciyi ile bağını koparmıyor. Filmin komedi yönü drama göre daha baskın. Mizahi anlamda da beklentileri karşılayan bir çalışma olmuş. Öte yandan Nathalie karakterini oynayan Karin Viard Türk Sinemasının en güzel ve iyi oyuncularından biri olan Hale Soygazi’yi oldukça anımsatır.

Filmin Künyesi:

KISKANÇ | JALOUSE | Yönetmen: David Foenkinos, Stéphane Foenkinos / Senarist: David Foenkinos, Stéphane Foenkinos / Oyuncular: Karin Viard (Nathalie), Dara Tombroff (Mathilde), Anne Dorval (Sophie), Thibaut de Montalembert (Jean-Pierre), Bruno Todeschini (Sébastien), Marie-Julie Baup (Isabelle), Corentin Fila (Felix), Anaïs Demoustier (Mélanie) / Fransa / 2017 / Renkli / 107´

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions