“Kelebekler”: Para Bulursak Sinemalarda!

“Kelebekler”: Para Bulursak Sinemalarda!

“Kelebekler”: Para Bulursak Sinemalarda!

“Gişe Memuru” filmi ile ilk uzun metraj deneyimini yaşayan Tolga Karaçelik, etkileyici “Sarmaşık” yolculuğunun ardından 3. Uzun metraj filmi olan “Kelebekler” i sinemaseverler ile buluşturdu. Filmin Türkiye’deki vizyon tarihine dair sosyal medya hesabından mart ayının sonunu işaret eden Karaçelik ’in “Kelebekler” i geçtiğimiz günlerde Sundance Film Festivali’nde en iyi filme verilen Büyük Jüri Ödülü’nün sahibi olduktan sonra ayağının tozu ile Avrupa galasını da 47. Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Kelebekler hem Utah’da hem de Rotterdam’da izleyiciden büyük beğeni kazandı. Fikirden perdeye tasarlanış süreci ile “Kelebekler”

Eşsiz Sinematik Hikâye Anlatımı

Filmin dramatik akışı tam anlamıyla sinematik hikâye anlatımı dersi niteliğinde.  “Kelebekler” de kodlanan karakter tahlilleri, zıt eşleşmeli sahne geçişleri ve uzam kullanımının başarılı örneklerine film boyunca şahit olmak mümkün. Aslına bakılırsa “Kelebekler” kategorize etmenin oldukça zor olduğu bir film. Senaryo kurgusu ile deneysel, rasyonel mekânların tasnifi ile belgesel, sanatsal görselleştirme süreci ile de kurmaca bir film şayet tematik incelenirse bir kişisel dönüşüm rehberi. Bununla birlikte “Kelebekler” kalıpları bir kenara atarken toplumsal gerçeklikle olan bağını da ihmal etmeyen, geometriğe karşı organik planları ile başarılı bir film yapımının salt sinematik gerekliliklerden sıyrılması gerektiğini kanıtlar nitelikte.

Kostümleri Yeniden Adlandıran Oyuncu Performansları

Kısıtlı bütçesine rağmen Ercan Kesal, Ezgi Mola, Bartu Küçükçağlayan, Serkan Keskin, Hakan Karsak, Tuğçe Altuğ ve Seda Türkmen gibi başarılı isimlerin oyuncu kadrosunu oluşturduğu; “Kelebekler” in dikkat çeken bir diğer yönü ise harikulade oyucu performansları. Tüm ekip seyirciye kümülatif bir drama sunarken; astronot Cemal’i canlandıran Tolga Tekin’e bir parantez açmak gerek. Başarılı oyunculuğu ile Hasanlar Köyü’ndeki (Bu köyü “Gişe Memuru” filminden hatırlamak mümkün.) astronot kıyafetli adamı dahi yadırgatmıyor, sinemaseverlere. Filmin bir diğer karakteri olan Aktör Kenan’a hayat veren Bartu Küçükçağlayan ise muazzam dinginliği ile seyirciye filmi özümseme fırsatı tanıyor. “Bartu Küçükçağlayan Sessizliği” diye bir tabir yakında Türkiye sinema literatürüne eklenirse şaşırmamak gerek.

Yönlendirilen Seyirci Gözleri

“Kelebekler” de kolay kolay göz ardı edilemeyecek bir unsur da Arzu Kadak ve Cem Ece’nin üstlendiği sanat yönetimi. Dış mekânların sade bir seçkisi ile seyirci, filmin öyküsüne ve oyuncu performanslarına daha çok konsantre olma şansı yakalarken iç mekânlarda ise kullanılan objeler ve paletteki obje renkleri küçük bir dozda sakinleştirici etkisi olarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Koloristlere çok iş bırakmayan sanat yönetimi, başarılı görüntü yönetimi ile birleşince bu özenli çalışma tadından yenmiyor.

Kaybedecek Hiçbir Şeyi Olmayan Astronot: “Tolga Karaçelik”

Sinemanın Hasanlar Köyü olan Türkiye’de astronot Tolga Karaçelik ‘in afiş mottosu: “Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan bir astronottan daha tehlikesi yoktur.” Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nce desteğe layık görülmeyen; Sundance Film Festivali 2018 Dünya Sineması Büyük Jüri Ödüllü “Kelebekler” in yapımcılarından Diloy Gülün film için proje destek platformu indiegogo’da yalnızca 6530 dolar toplayabildi. Filmin çekimleri ise çok az bir bütçe ile sadece 18 günde tamamlanabildi. Tolga Karaçelik bu zorluklardan pek bahsetmese de yayınlanan ilk fragmanın sonunda yer alan “Para Bulursak Sinemalarda…” ifadesi durumun vahametini açıklar nitelikteydi neyse ki 30 Mart’ta vizyona giriş haberi ile sinemaseverlerin yüreklerine su serpildi.

DİPNOT: Tolga Karaçelik, Prospector Square Tiyatrosu sahnesinde Sundance Film Festivali ödül törenindeki konuşmasıyla filmin oyuncularından Tuğçe Altuğ’u “müstakbel eşi” olarak tanıttı. Nice mutluluklara nice Tolga Karaçelik filmlerine…

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net