INUYASHİKİ |  INUYASHİKİ ANİMESİ ÜZERİNE ÇIKARIMLAR

Inuyashiki

 Memento Mori”, ölümün hiç unutulmaması gerektiğini anlatan Latince bir söz. Bu 11 bölümlük kısa animede de bir an olsun ölümü aklımızdan çıkaramıyoruz, çünkü her bölümde  kan gövdeyi götürüyor. Daha önce “Elfen Lied” animesinde gördüğüm kontrolsüz grafik şiddete “Inuyashiki”de de rastladım. Bu sefer ölüm “Bang Bang” nidalarıyla karşımızda. “Elfen Lied” animesinde şirin ve masum görünümlü kadınların elinden gelen ölüm, bu sefer Inuyashiki’de  liseli bir anime müptelası (One Piece hayranı) ile 80 yaşında gösteren ama aslında 58 yaşında olan kanser hastası bir adamın ellerinden geliyor. Katıksız aksiyon isteyenleri, “Death Note” kıvamında ama onun satranç hamleleri vari akıl oyunlarını barındırmayan, antagonist ve protagonist’in keskin çizgilerle belli olduğu “Vur patlasın, sık ölsün” türünde bir anime diyebiliriz.

INUYASHİKİ

Ichirou Inuyashiki kanser olduğunu öğrenince köpeği “Hanako”ya sımsıkı sarılır ve çaresizliğini ağlayarak dışarı vurur. Elinden gelen hiçbir şey yoktur. Ichirou’yu seslendiren “Kohinata Fumiyo” üst düzey bir iş çıkarmış hem de ilk işinde. Kami-sama demesi ve ağlama seslendirmeleri pürüzsüz ve hayranlık uyandırıcı. “Shishigami Hiro”nun seslendirmeni “Murakami Nijirou” da altta kalmıyor ve sosyopat bir ergenin gelgitlerini kendine has üslubu ile seslendiriyor. Anime camiasına “Bang Bang” lafzını armağan ediyor. Sizi bilmem ama Shishami bütün gün “Bang Bang “diye diye terör estirse keyifle izlerim! (Yanlış anlaşılmasın, sadece o sesi dinleyebilmek için. Yoksa vahşete karşıyız). Biri liseli, manga fanatiği diğeri de ailesi ile yüzeysel bir ilişkisi olan, adeta kaybedenler kulübüne kombine almış bu oldukça yaşlı görünen adam aynı parkta ortak bir kaderin kurbanı oluyorlar.

Uzaylı gemisinin çarpmasıyla ölen bu iki talihsiz sıradan Japon vatandaşın sıradanlıkları çarpışma sonrası sona eriyor. Kaza sonrası onları hayata döndürmek için teknolojilerini kullanan uzaylılar, yanlarında sadece savaş teçhizatları olduğu için bu ikisinin vücuduna robotik silahlar ve kıyamet getirici savaş başlıkları monte ediyorlar. Bu silahlar gezegen yok edebilir ama bu uzaylıların umurunda değil. Nasıl olsa ikisini de hayata döndürüyorlar. Bundan sonrası onların problemi (Animede ölüm kavramı ile ilgili bilgi verilmiyor. Ölmeden mi vücutlarına silahlar enjekte ediliyor yoksa öldükten sonra yeniden mi tasarlanıyorlar kesin bir yargıya varılmıyor). Bu anlardan sonra, son bölüme kadar ivmesini arşa kadar çıkartan bir anime olacak karşınızda. Efektif yan karakterlerinde bölümlere eklenmesiyle ( Andou, Ichirou’nun kızı) oldukça keyifli vakitler geçireceğinize emin olabilirsiniz.

INUYASHİKİ

 INUYASHİKİ ANİMESİ ÜZERİNE ÇIKARIMLAR

Shishigami’nin uzaylı teknolojisine rağmen, bang bang sesleri ile silahları taklit etmesi, silahlanma merakına, kontrolsüz ve denetimsiz silahlanmaya bir gönderme olarak görüyorum.

 “One Piece” gibi bir animenin aile katledici bir psikopatın ağzında heder olması üzücü. Zoro’nun adını duymak heyecanlandırsa da, Luffy’nin maceralarını izleyen birinin, onun misyonunu, ideolojisini anlamayıp; anlamışsa da kavrayamayıp, kendi hayatına endekslememesi çok üzücü. “Inuyashiki”nin yaratıcısı “Hiroya Oku” ilk ve en bilinen eseri “Gantz” karakterlerinden ilhamını almıştır belki de. Bunu bilebilmek için bir ara “Gantz”ı izlemem gerekiyor.

 

 Hanako’da robot mu diye düşünmeden edemiyorum. Uzaylılar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterdim, ama bunu animenin bir eksiği olarak görmemek lazım.

 “Live Action” filminin yakında geleceğini müjdelemek isterim. Fragmanında başrol ikilimizi oynayan oyuncuları beğendim ama ne yazık ki sesleri beklentimi karşılamıyor. Animeyi bana sevdiren ve izlettiren sesleri oldu sonuçta.

Sözün özü dobra bir anime var karşımızda. Mermilerini hiç çekinmeden sıkan, aşk, sevgi, kin, nefret ve sapına kadar intikamı da barındıran bir anime. “Lars Von Trier”in “Melancholia” filmine de selam eden “Inuyashiki”, Amerikan Başkanı Donald Trump’a da giydirmekten geri kalmıyor. İnsanlıklarını kaybeden iki “Mecha” adamın savaşını kim kazanacak sorusunun cevabı için buyrun “Inuyashiki” sizi bekliyor.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net