İnceleme

Çılgın Kalabalıktan Uzak: Viktorya Dönemi’nde Feminist Bir Eser

Feminizm, kadın haklarının gözetilerek, cinsiyetler arası eşitliğin sağlanma isteğidir. Ortak yargının aksine, erkek düşmanlığı ya da kadına karşı pozitif ayrımcılık değil, insanlık için sosyal, politik ve ekonomik özgürlüktür.

Thomas Hardy, her ne kadar 19. yüzyılda yaşamış olsa da, gerek eserleri, gerek düşünceleriyle zamanının çok ötesinde İngiliz bir yazardı. Çılgın Kalabalıktan Uzak adlı eserinde, hem 19. yüzyıl İngiltere’sinin sosyal, entelektüel ve estetik değişimlerini, hem de aşk, mutluluk ve kadına dair düşüncelerini yansıtan yazar, erken dönem İngiliz feministlerden sayılmakta.

2015 yılında, Thomas Vinterberg tarafından beyaz perdeye aktarılan Çılgın Kalabalıktan Uzak, 19. yüzyılın Wessex’inde kadın kimliğiyle çiftlik yönetmeye çalışan güçlü ve özgür ruhlu Bathsheba Everdene’i ve aşka dair bakış açısını anlatıyor. Bathsheba Everdene sağlam, özgüvenli ve bağımsız duruşuyla zamanının çok ötesinde bir karakter. Thomas Hardy, Bathsheba’yı Katniss Everdeen, Arwen Undomiel, ve Daenerys Targaryen gibi modern bir kadın karakter olarak tasvir ediyor ve kitabın çıkış dönemine bakarsak Batshseba Everden, kadının tek görevinin iyi bir eş ve iyi bir anne olmaktan öteye geçmeyen Viktorya döneminde pek de karşılaşamayacağımız bir karakter haline geliyor. 

Amcasından miras kalan çiftliği yönetmek için gelen Bathsheba, bir yandan bölge sakinleri ve çiftlik çalışanlarının alaycı tavırlarıyla başa çıkarken, bir yandan da hayatına giren erkeklerle mücadele etmek zorunda kalıyor. Ailesiz büyüdüğü için doğuştan gelen özgür ve güçlü duruşuyla, kısa sürede iş alanındaki başarılarını kanıtlarken, bu özellikleri, ya da şansı, aşk konusunda pek de yaver gitmiyor.

Roman boyunca üç tane taliple karşılaşıyor Bathsheba, ilk önce eskiden çiftçi olan ancak tüm varlığını kaybettikten sonra çobanlık yapan, iyilik timsali Gabriel Oak çıkıyor karşımıza. Bathsheba, bir erkeğin malı olmak istemediğini söyleyerek kendisini reddettikten sonra her şeyini kaybeden Gabriel, kaderin cilvesidir ki Bathsheba’nın çiftliğinde çobanlık yapmaya başlıyor. İkinci talibimiz bir asker olan Frank Troy. Yakışıklılığı ve karizmasıyla, evlilik karşıtı Batsheba’nın aklını başından alıp, esas kızımızı nikâh masasına oturtan Troy, kısa süre sonra kirli geçmişi ve karanlık düşünceleriyle Bathsheba’da büyük yaralar açıyor. Burada küçük bir parantez açmakta fayda var çünkü Thomas Hardy’nin isimleri seçerken titiz davrandığını görüyoruz. Troy, kendisini Bathsheba’ya mükemmel bir eş adayı olarak tanıtıp, hayatına girdikten sonra büyük zararlar veriyor. Aynı Truva Atı gibi değil mi?

Üçüncü ve son talibimiz William Boldwood, zengin, soğuk ve orta yaşlı bir çiftlik sahibi. Boldwood’un bu soğuk tavrı, sürpriz bir kartla değişip, yerini Batsheba’ya karşı bir takıntıya bırakıyor ve hatta bu takıntı bir aşk cinayetine bile neden oluyor.

Filmin sonunda görüyoruz ki, Bathsheba Everdene güçlü, özgüvenli ve bağımsız bir kadın ama kusursuz değil. Birçok hata yapıyor ve Bathsheba’yı Bathsheba yapan da bu hatalar. Tıpkı bizim gibi. Thomas Hardy, bizlere kusursuz olmayan ama hatalarından ders çıkaracak kadar zeki bir karakter sunuyor ve feminist romanlar/romancılar için güzel bir yol açıyor. Okuyucuların, kadının yerini ve kapasitelerini anlamak için hem sanat içinde, hem de hayatlarında Bathsheba Everdene gibi karakterlere ihtiyaçları var.

Far from the Madding Crowd (Çılgın Kalabalıktan Uzak) Yönetmen: Thomas Vinterberg Oyuncular: Carrey Mulligan, Matthias Schoenaerts, Michael Sheen, Tom Sturridge, Juno Temple, Sam Phillips / 2015, 113 dakika, BirFilm.

Format: Dvd.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Kübra Yürük

Kübra Yürük

Haber Çevirmeni
1996 yılında doğdum. Akdeniz Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde eğitimime devam etmekteyim. Bir dönem altyazı çevirmenliği yaptım, şu sıralar ise en büyük uğraşılarım okumak ve yeni yerler keşfetmek. Çocukluk yıllarımdan beri tutkum hâline gelen sinema dünyasına ucundan, amatörce de olsa tutunmak, farklı bakış açıları ile izlemek ve görülmeyeni görmeye çalışmak en keyif aldığım şey.Mail yollamak için linke tıklayın.