Sinegazete- Bağımsız sinema portalı

Bazen En İyi Hücum Savunmadır

Bazen En İyi Hücum Savunmadır

Bilim ve Sanat Vakfı Türk Sineması Araştırmaları (BİSAV TSA) tarafından 14-18 Mart 2018 tarihleri arasında bu yıl ikincisi düzenlenen Eskimeyen Film Günleri yine güzel bir seçki ile izleyenlerle buluştu. Bu yazı da programda gösterilen filmlerden biri olan usta yönetmen Zeki Ökten’in (1941-2009) “Faize Hücum” filmi ile ilgili.

Film, 1980’li yıllarda ortalığı kasıp kavuran banker furyasına kendini kaptıran/savunamayan devlet memurluğundan emekli Kamil Bey’in hikâyesini anlatır. 1980’li yıllar için oldukça önemli ve yıkıcı bir olay olan banker konusu ile ilgili sinemamızda çekilmiş çok fazla film yer almamaktadır bildiğim kadarıyla. Banker konusu ile ilgili pek çoğumuzun aklına usta yönetmen Ertem Eğilmez’in 1980 yılında çektiği “Banker Bilo” filmi gelir. Bu filmde Şener Şen ve İlyas Salman da iyi bir ikili oluşturmuşlardır. “Banker Bilo” filminde mizah tarafı daha ağırlıkta iken Zeki Ökten’in filminde dramatik yapı ön plana çıkar.

Gündemi meşgul eden banker haberleri tüm toplumun olduğu gibi Kamil Bey’in de dikkatini çeker. Kamil Bey ilk başta bu konuya temkinli yaklaşır. Tanıdığı ve güvendiği kişilerden bilgiler alır, insanları gözlemler. Bir akşam radyodan dinlediği ajanstan verilen “devlet güvencesi” Kamil Bey’in de zihnindeki kara bulutların dağılmasını sağlar.

İnsanoğlu için yeni bir mesele olmayan “paradan para kazanma” kervanına daha rahat bir yaşam sürebilmek için Kamil Bey de katılır. Büyük kızının (Kamil Bey’ce) talihsiz evliliği dışında çok da kötü değildir şartlar aslında. Evin küçük kızının da hâlihazırda bir kısmeti vardır. Bu zamana kadar kalesini savunmaya çalışmış Kamil Bey için hücum oynamak hiç de kolay olmayacaktır.

Genco Erkal, Kamil Bey rolünde güzel ve başarılı bir oyunculuk sergilemiş. Filmin senaryosunun da başarılı olduğunu ifade etmeliyim. Fehmi Yaşar hem hikâyenin kurgulanmasında hem de diyaloglarda yer verdiği halk ağzını kullanmada iyi bir işçilik çıkarmış.

Filmde fark ettiğim bir iki ayrıntı da oldukça hoşuma gitti. Bir sabah Kamil Bey’in erkenden kahveye geldiği sahnede radyoda “Başına Döndüğüm Kurban Olduğum” türküsü çalmaktadır. Aynı türkü yönetmenin 1986 tarihinde çektiği “Yoksul” filminde, Yoksul (Kemal Sunal) karakterinin handaki bir sabah kahvaltısına yine radyodan eşlik etmektedir. Türkünün bir seslendirmesine buradan erişebilirsiniz. Diğer bir ayrıntı da, Kamil Bey’in eşi Saniye Hanım’a yaptığı çamaşır makinesi sürprizidir. Benzer bir duruma, 1975 yılında çekilmiş “Güler misin Ağlar mısın” (Yönetmen: Osman Fahir Seden) filminde Rasim Usta’nın (Kadir Savun) eşine (Neriman Köksal) aldığı çamaşır makinesi hediyesinde rastlarız. Ne yazık ki iki filmde de bu sürprizlerin sonrasında talih pek yaver gitmez.

1980’li yıllarda yaşanan banker skandalının toplum yaşamı ve psikolojisi üzerindeki etkilerini gözlemlemek açısından kıymetli ve izlenmesi gerekli bir film ortaya çıkmış.

Filmin Künyesi:

FAİZE HÜCUM | Yönetmen: Zeki Ökten / Senarist: Fehmi Yaşar / Oyuncular: Genco Erkal (Kamil), Asuman Arsan (Saniye), Ayşe Selen (Nesrin), Ahmet Sezerel (Murat), Barış Altay (Yılmaz), Hikmet Karagöz (Kapıcı Cemal) / Türkiye / 1982 / Renkli / 101´

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net