Register
A password will be e-mailed to you.

25.Adana Film Festivali’nde bana en orijinal gelen yarışma filmlerinden biri, Ali Kemal Çınar imzalı ARADA idi. Daha önce GENCO (2017) adlı filmiyle ilgi çektiğinde hakkında çeşitli dergilerde yazılar okumuştum, fakat Samsun’da ikamet ettiğimden ve bu tür alternatif filmler buraya pek uğramadığından, bu filmi ve yönetmenin diğer yapıtlarını görme imkanım olmamıştı. ARADA’nın galası vesilesiyle Ali Kenal Çınar’la tanıştım ve onun aracılığıyla, kendisine ait GENCO, KISA FİLM (2015) ve GİZLİ (2013)­­ filmlerini görme imkanı buldum. Yönetmenin kısalarının tümü, youtube’da mevcut.

Kürt Sineması başlığı altında toplanabilecek denli yüksek bir sayıya ulaşan yapımlar, genelde siyasi, sert söylemler içerirken zaman zaman seyirci için itici olabiliyorlar. Ali Kemal Çınar filmleri, konularını gündelik hayattan alırken, Kürt kimliği ile ilgili meseleleri asla es geçmiyor, ama keskin hatlarla seyircinin gözüne sokmaya da çalışmıyor meselesini. GENCO, Kürt bir süper kahraman hikayesi mesela. KISA FİLM ise uzun metrajını yapmaya çalışan bir sinema sevdalısının karşılaştığı zorluklarla ilgili bir “film içinde film”.

aradaARADA, Anadolu’daki Kürt vatandaşlarımızın dille ilgili yaşadıkları sorunları, esprili ve incelikli bir yaklaşımla ele alırken, sinemamızda denenmemiş pek çok anlatı şeklini, elindeki olanaklar dahilinde kullanıyor. Bulup, izlemenizi tavsiye ederim.

Çınar, sağladığı bazı kolaylıklar nedeniyle elbette, filmlerinde yakın çevresini, annesini, kardeşlerini, dostlarını, hatta kendisini oynatıyor. Bu durum, anlatılan hikayeye doğallık kazandırırken, orada oluşan sıcaklık seyirciye de geçiveriyor.

Süreyi de ekonomik kullanıyor yönetmen. Uzun filmleri genellikle 70 dakikayı geçmiyor ve her şey tadında bitiyor.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yazar Hakkında

blank

Nisan 1972’de Samsun’da doğdum. Samsun Anadolu Lisesi’ni bitirdim. Ardından Eskişehir Anadolu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazanarak, 1995 yılında buradan mezun oldum. Sinemaya ilgim, ortaokul yıllarında arşivcilikle başladı. Bu ilginin boyutları, zaten yazı yazmayı ve kısa öyküler oluşturmayı seven beni, sinema üzerine karalamalar yapmaya itti. Sinema, Geceyarısı Sineması gibi dergilerde yazılarım yayınlandı. Yaklaşık on yıldır da Sekans Sinema Kültürü Dergisi’nde yazıyorum. Asıl mesleğim olan inşaat mühendisliğine de Samsun’da devam etmekteyim. Bu süreçte senaryo yazımına da yöneldim ve iki kısa, beş uzun metraj film senaryosu hazırladım. Bunlar çekmecemde kameraya alınacakları tarihi bekleyedursun, ben bir kısa filmde oyunculuk, bir kısa belgeselde yönetmenlik, bir kısa filmde de hem senaristlik hem de yönetmenlik denemelerinde bulundum. Kendi sinema serüvenimi anlattığım, BİR MÜHENDİSİN SİNEMA EĞİTİMİ adlı, Gece Kitaplığı Yayınevi’nden çıkan bir kitabım vardır. Halihazırda yine aynı yayınevinden çıkmaya hazır bir çevirim ve yazımı devam eden bir roman denemem bulunuyor. Çalışmalarım: Muhtelif dergilerde sinema yazıları (1995-…) BİR MÜHENDİSİN SİNEMA EĞİTİMİ (Gece Kitaplığı, 2017) CESUR YENİ DÜNYA (Çeviri, Aldous Huxley’den, Gece Kitaplığı’nda, baskıya hazır) GÖLGENİ ARDINA AL (Roman, yazımı devam ediyor) KUŞLAR DA GİTTİ (Kısa Belgesel, yönetmen, 2016) ÖTEKİ (Onur Erdoğan’ın yönettiği kısa film, oyuncu, 2017) GÖLGELER (Kısa Film, senarist ve yönetmen, 2017) ESKİ USÜL (Kısa Film, senarist ve yönetmen, çekim hazırlığı sürüyor) HÜZÜN TERAPİSİ (Uzun Metraj Film Senaryosu, 2011) MASAL RENKLERİ (Uzun Metraj Film Senaryosu, 2012) HAVAATAR (Uzun Metraj Film Senaryosu, 2014) TAŞ ATIMINDA BİR KUŞ (Uzun Metraj Film Senaryosu, 2014) BAHARIM SENSİN (Uzun Metraj Film Senaryosu, 2016) HAYAT DAMARI (www.habergazetesi.com.tr adresinden takip edebilirsiniz. Samsun Haber Gazetesi’nde her hafta sonu yazı yazdığım köşemin adı. Aynı yazıları yayınlandıktan bir gün sonra internet siteme de koyuyorum.) www.ilkermutlusiema.blogspot.com.tr (Blog, şimdilik ara verdim.) www.ilkermutlu.org (şahsi internet sitesi: dergi yazılarım, yeni yazılar, film arşivi çalışması vb.) www.sekans.org (dergimin sitesi)

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.