Ant-Man - Ant Man The Wasp | Mehmet Ayaz Seçgil Film Yorumu

Ant Man The Wasp 2. Bölüm

Son günlerde en çok merak edilen ve konuşulan filmlerden biri de kuşkusuz yine bir Marvel kahramanı olan Ant Man The Wasp merak edilmesinin bir çok sebebi var tabi. Bu sebepleri kısaca dile getirmek gerekirse eğer; senaryo ve aksiyon sahneleri bakımından ilk filmin üzerine çıkması noktasındaki beklentiyi karşılayabilecek mi yoksa karşılayamayacak mı? 

‘Captain America: Civil War’ filminde yer alan Ant Man,  ‘Avengers : Infinity War’ filminde neden yer almadı?

 Ve eğer Ant Man tekrar bir ‘Avengers’ filminde yer alacaksa filmde bu konu ile alakalı nasıl bir bağlantı oluşturulacak? gibi sorulara seyircilerin cevap bulmak isteme arzusu olarak nitelendirebiliriz.

 ‘Avengers’ karakterlerinin Ant Man The Wasp karakterleri hakkında yaptıkları mizahi yorum ile oluşturulmuş olan “Where Were Ant-Man and the Wasp?” adlı eğlenceli tanıtım filmine bir göz atıp sonrasında film hakkında konuşmaya devam edelim.

Ant-Man, ilk filmi sonrasında süper kahramanların kapıştığı ‘Captain America: Civil War’ filminde ortaya çıkıp Kaptan Amerika’nın cephesinde yer alması, Almanya’daki bir havaalanını darmadağın etmelerine sebep oldu. Bu durumun Sokovya Antlaşması’nı ihlal etmiş olması sebebiyle ‘Ant Man’ ceza alır ve 2 yıl ev hapsi ile yargılanır. Fakat Ant- Man’in Kaptan Amerika’ya destek vermesinin bedelini sadece kendisi değildir. Olan bu olayda suçları olmadığı halde, Ant-Man’i karınca boyutunda bir süper kahraman haline getiren kostümün yaratıcısı Dr. Hank Pym ve kızı Hope da haklarında çıkan arama kararı sonrası hükümetten kaçmak zorunda kalarak bunun bedelini bir şekilde ödemektedirler. Ama bu durum onlar için çok da önemli değildir. Çünkü onların çok daha önemli sorunları vardır. Yıllar önce bir görevde kuantum boyutunda kaybolan Dr. Hank’in eşi Janet’i kurtarmanın yollarını ararlar. Scott’un moleküler arası küçülme sonrası geri gelebilmesi Dr. Hank Pym’e karısını geri getirmek için umut vermiştir.

Film hakkında spoiler olmaması açısından çok fazla detay bilgi vermeyeceğim ama son olarak şunları söyleyebilirim. Bu filmde de hayatının iki yanını da dengede tutmaya çalışan Scott hem iyi bir baba, hem de sorumluluk sahibi kahraman Ant-Man olmak için çabalarken, Hope ve Dr. Hank Pym acil bir görevle tekrar kapısını çalarlar. Scott bir kez daha kostümünü giymeli ve Wasp ile işbirliği yaparak geçmişindeki sırları çözmek için işe koyulmalıdır. Janet, kuantum boyutundan bir şekilde Ant-Man üzerinden mesaj verince Ant-Man bu mesajı Dr. Hank Pym ve kızı Hope’a ulaştırır ve film genel olarak Ant-Man’in bir yandan ev hapsi durumu ile mücadele ederken bir yandan da Janet’i kurtarmaya yardım etmesi dairesinde devam eder.

 

 

 

 

 

 

Fakat bu üçlü böylesi önemli bir görev için tekrar bir araya gelse de, birden bire FBI‘dan mafyasına kadar bir çok insan peşlerine takılır.

GENEL DEĞERLENDİRME

Süper kahraman filmlerinde kurtarılmaya çalışılan şey genelde Dünya’dır. Fakat bu filmde farklı bir kurtarma hikayesi işleniyor. Bundan dolayı bazı kişiler bütün filmi sadece Janet Van Dyne’in geri getirilmesi ve bu yolda giden çeşitli aksaklıkların oluşturduğu aksiyon ve komedi sahnelerinden ibaret olduğunu söylese de ben bunu haksız bir eleştiri olarak görüyorum. Çünkü filmde komedi durumları ve aksiyon sahneleri gerçekten çok iyi işlenmiş ve sırf bu yüzden bile olsa filmi kesinlikle izlenmeye değer olarak görüyorum.

Ant-Man’in süper güçlerini kullanmaktaki beceriksizlikleri, eski sevgilisi Hope ve babasıyla laf atışmaları, bazı düşmanlara karşı beklenmedik durumlarda aciz kalması vs. çok hoş diyaloglara ve dinamik bir şekilde akan olaylara yer açıyor. Ayrıca Ant-Man’ in kahramanlığının kostümsüz aslında bir anlamı olmaması, kostümlü sahnelerle kostümsüz sahneler arası değişen durumlar açısından muhteşem bir komedi unsuru yaratmış.

 

 

 

 

 

 

 

 

Scott Lang’in evdeki hapis durumunu devralan dev karıncanın bateri çalması kimine göre gereksiz bir sahne olsa da benim izlerken yüzümde tebessüm oluşmasına sebep olmuştu ve bence gayet tatlı bir sahne olmuş.

Kovalamaca sahnelerinde sürekli büyüyüp küçülen nesne ve insanlar filmi eğlenceli hale getirdiğinden bu sahneler ister istemez insanı filme çekiyor ve vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Karakterler hakkında yorum yapmak gerekirse zaten çekirdek kadrosunu bozmamış bir film olduğunu görüyoruz. Ayrıca yan karakterler filme çok uygun seçilmiş.

Komedi unsuru konusunda özellikle Michael Penaise’nın harika bir performans gösterdiğini söylemeden geçmek çok yanlış olur. Kendi hayran kitlesini yaratacak derecede bir performans sergilemiş.


Filme giren yeni karakterlerden biri olan Ghost karakteri, Hank Pym yüzünden itibarından olan bir şirket çalışanının kızı olarak karşımıza çıkıyor. Bu karakterin babası proje üzerinde kendini kanıtlamaya çalışırken bir kaza oluyor ve Ghost karakteri bu kazadan dolayı maddelere dokunamayacak ve kendini kontrol edemeyecek bir hale geliyor. Bu durum kendisini yok ettiği için de bundan kurtulmanın tek yolunu kuantum boyutuna geçmek olarak görüyor. Bundan dolayı Dr. Hank Pym’ ın Janet’i geri getirmesini sekteye uğratacak bazı engeller oluşmasına sebep oluyor. Film için çizilmiş sağlam bir kötü karakter olduğunu söyleyemem ama senaryoya olumsuz bir etkide de bulunmuyor.

Bill Foster rolünde yer alan Laurence Fishburne filmde çok fazla sahnesi olmamasına rağmen iyi bir performans sergiliyor. Lakin film boyunca sadece Ghost Karakterinin akıl hocası ve Ghost’un amacına ulaşması için ona yardım eden bir karakter olarak kaldığından hikayeye çok fazla bir etkisi yok ve çok fazla akılda kalıcı bir karakter olamıyor ne yazık ki.

Bill Foster’in tam aksine Janet Van Dyne filmde en az gözüken ama filmde en çok söz edilen ve filmdeki esas amaç olarak önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Filmde az gözükmenin her zaman dezavantaj olmadığını bizlere göstermiş oluyor böylece. Oyunculuğu zaten tartışılmaz.

Görsellik ve aksiyon sahneleri anlamında çoğu zaman Ant-Man karakterinin bile önüne çıkıp, süper kahraman dünyasında süregelen feminist duruşu sergileyen Wasp karakterini oynayan Evangeline Lily ise rolün hakkını fazlasıyla vermiş.

Karıncalar üzerinde savaşan süper kahramanlar ve uçan karınca sırtında düşmana doğru siper alırken, sırtında uçtuğu karıncanın martılara tek atımlık lokma olması sonucu denize çakılan bir süper kahraman olacak zaman zaman karşınızda. Kocaman binaların valize dönüşmesi ve oyuncak kutusundaki arabaların çıkarılıp gerçek arabalara dönüşmesini de göreceksiniz. Bu da filme extra bir komedi değeri katmış. Ama filmi severek izlemek için bir yerde içinizdeki çocuğa “Merhaba!” demeniz gerekebilir.

Geçtiğimiz aylarda vizyona girmiş olan ‘Avengers : Infinity War’ filmini izleyenler Ant-Man’in nerede olduğuna dair merak içindeydiler. Bu filmi izleyince anlıyoruz ki Ant-Man ‘Captain America: Civil War’ filminde Yenilmezler’e verdiği desteğin cezasını çekmek ile meşgulmüş. Bir de bu yetmezmiş gibi başka sorunlarla da uğraşıyormuş ve bütün bu olanlar ‘Avengers : Infinity War’ filminde yaşananlar ile aynı zaman denk geldiğinden maalesef bu filmde Yenilmezler’ e destek veremiyor kahramanımız.

Film tam bitti derken jenerik arasında gelen bir mid-credit sahnesinde yine ağzımızı açık bırakmayı başarıyorlar. O sahneyi tabi ki söylemeyeceğim. ? Lakin Ant Man’in Avengers’ın gelecek olan son filminde de etkili olacağına dair sinyallerinin verildiğini ufaktan  çıtlatayım.

Merakla bekliyoruz!

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net