Ant Man The Wasp | Film Yorumu Mehmet Ayaz Seçgil

Ant Man and The Wasp 1. Bölüm

Ant Man The Wasp 1 başlıklı  bu yazımda Ant Man The Wasp filmine geçmeden önce serinin ilk filmi olan ‘Ant-Man’ filmini izlemeyenler veya hatırlamak isteyenler için kısaca bir hatırlatıp sonrasında Ant Man The Wasp filmi hakkında konuşacağız.

Geçmişten Günümüze Marvel

Eskiden çizgi romanları okunan süper kahramanların artık filmleri de var ve belki hayatında hiç çizgi roman okumamış çocuklar yapılan bu filmler aracılığı ile artık bu kahramanların beyaz perdedeki mücadelelerine, acılarına, mutluluklarına şahit olmuş oluyorlar. Sinemada son yıllara damgasını vuran Marvel Stüdyoları’nın beyaz perdedeki egemenliği bundan tam 10 yıl önce ‘Iron Man’ filmiyle başlamıştı. Ant-Man’da bu karakterlerden sadece bir tanesi.

ANT- MAN FİLMİNİ HATIRLAMAK İSTEYENLER İÇİN ( Spoiler içerir! )

Ant Man The Wasp filmine geçmeden önce serinin ilk filmi olan Ant-Man filmini bir hatırlayalım. İlk film hakkında Spoiler vermemde bir sakınca olmaz sanırım. ?

İlk filmde bildiğiniz üzere genel anlamda haneye tecavüz ve hırsızlık gibi suçlar işleyerek para kazanmaya çalışan ve son işlediği suçta müşterilerini kazıklayan bir şirketin güvenlik sistemlerini ele geçirip, şirketin insanlardan çaldığı milyonları sahiplerine iade eden Scott adında bir karakter olarak çıkmış oldu karşımıza. Kendisinin en son yaptığı bu hırsızlık olayı bir nevi Robin Hood havasında yapılan bir hırsızlık olsa da sonuç olarak haneye tecavüz ve hırsızlık suçlarından yargılanmasına engel olmaz ve hapse girmekten ne yazık ki kurtulamaz. Bu durum kızı Cassie’den kopmasına neden olur. Kızını tekrar görmek için çalışıp, para kazanıp, kızının nafakasını ödemek zorundadır. Fakat sabıkalı olduğu için dondurmacıda kasiyer olarak çalıştığı son işini de kaybeder.

Tam bu sırada Dr. Hank Pym tarafından gözlemlenmiş ve özel olarak seçilmiş olan Scott, sabıkasından dolayı iş bulamayınca hapishane arkadaşı Luis ve onun diğer iki arkadaşı olan Kurt ile Dave’in yapacakları bir soyguna tekrar ortak olmak zorunda olur. Aslında bu ev Dr. Hank Pym’in evinin ta kendisidir ve zaten bu olay da Dr. Hank Pym’in Scott’a hazırladığı bir tuzaktır fakat Scott bunun tabii ki farkında değildir. Bu soygun girişimi sonrasında kendisini tekrar hapishane de bulan Scott, hapishaneden çıkabilmek için Dr. Hank Pym ile anlaşma yapmak zorunda kalır. Dr. Hank Pym eğer kendisine yardım ederse kızıyla tekrar eskisi gibi görüşebilmesi için yardım edeceğini fakat bunun için O’nun da kendisine yardım etmesi gerektiğini söyler. İkisinin de birbirine ihtiyacı vardır. Derken Scott kendisinden beklenilen Ant Man olabilmesi için bir eğitim sürecine girer ve yaşanan komik olaylar neticesi ile film bu şekilde devam eder.

Ant Man The Wasp Scott içine girdiği bu işten gün geçtikte daha da mutlu olmaya başlar ve bu süreçte aslında Dr. Hank Pym’in daha çok genç iken kendisinin himayesine aldığı ama sonrasında kontrolden çıkan Dorren Cros’u engellemek için Dr. Hank Pym’a yardım eder. Dorren Cros formülünü ele geçirip “Sarı ceket” adında bir kostüm ortaya çıkarıp bunu satıp güç elde etmek amacındadır. Dr. Hank Pym  ise bu formülün yabancı ellere geçmesini kötü niyetli şekillerde kullanılabileceğinden dolayı hiç istememektedir. Scott, Dorren Cross’un futures kasasına yerleştirdiği iletişim engellleyicileri etkisiz hale getirmek için ihtiyaç olunan sinyal yanıltıcı prototipini ve sonrasında Dorren Cros’ un ant man kostümüne benzer şekilde meydana getirdiği sarı ceket adlı kostümü almak için Dr. Hank Pym’a yardım edecektir.

Ant Man olma eğitim sürecinde Dr. Hank Pym Scott’a regülatörle asla oynamaması gerektiğini, eğer oynarsa moleküller arası küçüleceğini ve sonrasında atom altı boyuta geçiş sebebiyle bütün uzay ve zaman kavramlarının anlamsız olduğu bir gerçekliğe girmiş olacağını, bildiği ve sevdiği herşeyi sonsuza dek kaybedeceğini anlatır. Fakat filmin sonlarında sarı ceketi giyen Dorren Cros’ a karşı savaşmak zorunda kalan Ant man, onu yenmek için moleküler arası küçülmesi gerektiğinden bunu tereddütsüz hiç düşünmeden yapar. Böylece Dorren Cros’u etkisiz hale getirip yok eder. Fakat sonrasında geri gelmeyi başarır. Dr. Hank Pym yaşanan bu olay sonrası kendi dedikleri ile çelişkiye düşer ve filmin sonlarına doğru olan bu sahnede aslında Ant Man The Wasp filminin zemini oluşturulmuş olur. Eşinin birleşik devletlere atılan füzeyi etkisiz hale getirmek için kendisini feda ederek moleküler arası küçülmüş ve yok olmuş olması hakkında, aradan 30 yıl geçmiş olsa da “Acaba yaşıyor olması mümkün mü? Scott geri geldi ise O’nu da geri getirebilir miyiz?” sorularını kendisine sormaktan alıkoyamaz.

Ant Man The Wasp
Hemen akabinde ‘Captain America: Civil War’ filminde tekrar karşımıza çıkan ‘Ant man’
‘Avengers’ tarafında takıma destek olmuştur.

‘Ant-Man’ ve ‘Captain America: Civil War’ filmindeki Ant-Man sahnelerini hatırlamak isteyenler bu video ile bir tazeleme yapabilirler.

Bir sonraki Ant-Man The Wasp 2 adlı yazıma Ant- Man The Wasp filmi ile devam edeceğiz.

Okumaya devam etmek için Tıklayınız.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net