Register
A password will be e-mailed to you.

Mahmut Fazıl Coşkun, Yozgat Blues’tan 4 yıl sonra Anons filmiyle beyazperdeye döndü. Ercan Kesal ile senaryosunu yazdıkları film 2018’de vizyona girdi ve katıldığı Venedik ve Adana Film Festivalleri’nden ödüllerle döndü.

Baş rollerini Ali Seçkiner Alıcı, Tarhan Karagöz, Murat Kılıç ve Şencan Güleryüz’ün paylaştığı Anons filmi 1963 yılı Mayıs ayında geçiyor. Talat Aydemir’in 1963 yılında denediği ihtilal girişiminin büyük ölçüde değiştirerek hikayeleştirildiği filmde, akademi öğrencileri yerine ordudan tasfiye edilmiş askerler ve Ankara Radyosu yerine İstanbul Radyosu bulunuyor. Hatta kısaca özetleyecek olursam, Ankara’dan başlatılacak olan darbe çalışmasının etki ve başarısının artması için darbe bildirisinin İstanbul Radyosu’nda okutulmasını planlayan, ordudan tasfiye edilmiş dört askerin bir gece boyunca başına gelenlerin anlatıldığı filmde, dönemin ruhu oldukça ironik bir şekilde işlenmiş. Kolayca üstesinden gelinebilecek bir plan, tam da dönemin gündelik imkansızlıkları ve sürprizleriyle giderek absürdleşirken güzel bir kara mizah örneği izlenmiş oluyor.

anons

Politik zeminde, apolitik bir hikaye olabilir mi?

Filmlerinde kendine özgü anlatımını yaratmış olan Mahmut Fazıl Coşkun, Anons’la da çizgisini koruyor görünüyor. Bu tarza alışık olmayanın yer yer sıkılabileceği, uzun sekanslarla ve sabit kamera açılarıyla teatral hava kazandırılan filmde, oyuncular da hiçbiri birbirinin önüne geçmeyen ama rolünün hakkını veren performanslarıyla dönemin ve filmin ruhunu yansıtıyor. Ancak, Anons’u izlemeye politik beklentilerle başlanılmaması gerekiyor, çünkü Anons her ne kadar hikayesinin temelini politik ve gerçek bir olaydan almış olsa da bu sularda pek yüzmüyor. Bir dönem filmi izliyoruz, yer yer ilgili dönemin politik zeminine yönelik kısa diyaloglar serpiştirilmiş olsa da film genel hatlarıyla bundan uzak durmaya çalışıyor. Bu da filmi izlerken olaylar ya da karakterler hakkında kendi değerlerimize göre yargıya varabileceğimiz bir noktaya yönlendiriyor.

Filmin Künyesi:

Anons -The Announcement / Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun / Oyuncular: Ali Seçkiner Alıcı, Tarhan Karagöz, Murat Kılıç ve Şencan Güleryüz / Türkiye-Bulgaristan / 2017 / 97’

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.