Festival Günlüğüİnceleme

A Star is Born – Bir Yıldız Doğuyor: Nostaljisiyle Var Olan Bir Aşk Hikayesi

Gerçekleşmesini istediğimiz hayallerimiz var, peki ya gerçekleşirlerse ne olur?

Sonbaharı sevme sebebi ve sezon açılışının en güzel göstergesi Film Ekimi başladı ve bu yıl açılışını Bir Yıldız Doğuyor ile yaptı. 2018 yapımı bu film, 1976’daki aynı isimli filmin yeniden uyarlaması. Aslına bakılırsa, aynı hikaye geçen yıllar boyunca birçok defa farklı şekillerde çekildi ve çoğumuz için klasikleşmiş olan zengin ve ünlü adam ve fakir kadın hikayesi. Bu tür hikayenin Türkiye versiyonlarına bakarsak Sezen Aksu&Bulut Aras’ın baş rollerini aldığı “Minik Serçe” ve Arzum Onan&Mehmet Aslantuğ’un baş rollerindeki “Yeni Bir Yıldız” en çok bilinenleri.

Bir Yıldız Doğuyor

Herkesin özendiği çok ünlü ve başarılı bir rock şarkıcısı Jackson Maine (Bradley Cooper) bir yandan da yalnız, mutsuz ve alkol problemi olan birisidir. Tesadüfen gittiği alt sınıf bir barda o geceliğine sahne alan sıradan ama ışığı olan kadınla Ally (Lady Gaga) karşılaştığında dünyası değişir ve aralarında bir aşk başlar. Sevdiği kadının hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olup onu yükseltirken, bir yandan da kendi çöküşü başlamıştır. Ününü kaybeden bir eski yıldız ve bir anda aşırı derecede ünlenen yeni bir yıldızın aşkı nereye kadar gidebilir? Aslında filmin esas sorguladığı nokta, hepimizin hayalleri var ama o hayallere ulaşmak için ne kadar kendimiz olabiliyoruz, nelerden vazgeçiyoruz ve buna değiyor mu? Sanırım bu uyarlamayı diğerlerinden ayrı kılan, bu vazgeçişlerin altını çiziyor olması. “Jackson Maine”, doğduğunda annesini, çocuk yaşlarında da babasını kaybetmiştir. Hikaye geliştikçe arasındaki çatışmanın ve sevginin açığa çıktığı abisi ile hayatına devam etmektedir. Hayatı boyunca yalnız kaldığından kendini ifade edebileceği tek yol olarak şarkılarına sığınmış olan bu adamı yaşadığı duyma kaybı bile engelleyemezken, yoluna engel olan şey kendisi mi yoksa kendisi olmaya çalışırken kaybettikleri mi onun sorgulamasını yaşamaktadır. Bir yandan sevgilisi Ally, giderek ünlenirken, popülerleşmek için kendisini var eden özelliklerinden uzaklaşmaktadır ve bunu görmek de “Jackson Maine” için hayatı katlanılabilir olmaktan daha uzaklaştırır. Aslında hayallere ve hayata karşı tersinden bir peri masalıdır burada anlatılan, o çok ünlü sözde de söylendiği için “Aslında her zafer birer kaybediştir.” 

Filme dair:

Genel olarak “Bir Yıldız Doğuyor”  “Bradley Cooper daha fazla ne yapabilir?” sorusuna cevap veriyor diyebiliriz. Yönetmen, başrol ve aynı zamanda da şarkılarını seslendiren olarak her açıdan parlıyor. Lady Gaga ise 1976 çekiminde Barbra Streisand’in canlandırdığı rolün hakkını oldukça vermiş görünüyor.

135 dakikalık filmin, 30 şarkılık bir soundtrack albümü var. Filmin uzun olmasının temel sebebi de tüm bu şarkı geçişleri diyebiliriz. Lady Gaga’yı dinlemek zaten mükemmelken, bir yandan da Bradley Cooper’ın ne kadar güzel sesi olduğunu da anlıyoruz ancak film boyunca sık sık klipleşen bu şarkılar,  bir yerden sonra temponun düşmesine ve takibi zorlaştırmasına sebep oluyor. Hikaye bilindik, filmin süresi de uzun olunca insan kendini “ne zaman bitecek?” diye sorgularken buluyor.

Filmin Künyesi:

A Star is Born/ Bir Yıldız Doğuyor Yönetmen: Bradley Cooper / Oyuncular: Bradley Cooper, Lady Gaga, Andrew Dice Clay, Dave Chappelle, Sam Elliott / ABD / 2018 / Renkli / 135’

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Ayça Çavcı

Ayça Çavcı

Sinema Yazarı
1987 Temmuz ayında Gaziantep’te başlayan hikayem, Türkiye’nin birçok şehrine uğradıktan sonra bir süredir İstanbul’da devam ediyor. Kendimi tam zamanlı bir beyaz yakalı ve yarı zamanlı tiyatro ve sinema seyircisi olarak tanımlayabilirim. Bir derdi olan ve bunu anlatma yolu olarak sanatı seçmiş kişileri seviyorum. Sanırım dertlerimizin benzerliğinden dolayı sinema dünyasında özellikle yerli filmleri daha yakından takip etmeye çalışıyorum. Issız adaya düşsem yanıma Tolga Karaçelik, Onur Ünlü ve Yeşim Ustaoğlu’nu alırdım, Tayfun Pirselimoğlu, Reha Erdem, Zeki Demirkubuz ve Çiğdem Vitrinel de misafirimiz olsa ne güzel olurdu…Mail yollamak için linke tıklayın.