VİKİNG: YÖNETMEN ROBERT EGGERS’DAN AÇIKLAMA

YÖNETMEN ROBERT EGGERS’DAN AÇIKLAMA

Ben bir Viking filmi yapmayı hiç istemedim. Vikinglerin hiçbir ilgi alanı olmayan, şiddetli, iri ve acımasız olduklarını düşünürdüm. Öte yandan karım İzlanda efsanelerini, Viking bilgilerinin olduğu saygın Orta Çağ hikayelerini severdi ve benim de seveceğimi bilirdi. Ama onun ısrarına rağmen bile bu muhteşem kitapların kapağını hiç açmamıştım. 2015’te İzlanda’ya gittiğimizde epik ve karşı konulmaz manzaralar bana büyük bir ilham Verdi. Hemen 10. Yüzyılda, at üstündeki yalnız karakteri, doğaüstü renkli dağların, buzulların ve sonsuz gökyüzünün gölgesinde hayal ettim. Sonra Vikingleri düşündüm. 10. Yüzyılın ilk on küsur yılında İskandinavya’da gerçekten neler olduğunu öğrendim ve aynı zamanda yeniden yorumlamalara ve sonraki milenyumda Viking kültürüne yansıtılan doğru olmayan öğelere karşı da dikkatli oldum. Güzel sanatın, kültürel ve dinsel füzyonun, ileri teknolojinin, detaylı gelenekler ile ahlak ve adalet kurallarının oluşturduğu karmaşık ve bütün bir medeniyet buldum. Ama aynı zamanda aşırı şiddet ve boyun eğme ve sınır tanımayan korkunç intikam döngülerinin olduğu bir kültürdü. İnsanlık hiç değişmiyor gibi. Belki de bu yüzden geçmiş ilgimi çekiyor. Karanlık ve uzak bir ayna.

Alexander Skarsgård ile kaçınılmaz bir öğle yemeğinden sonra bir Viking filmi yapma fikri gerçek oldu. Viking filmini yapmayı denemem gerektiğini biliyordum (gururlanmamın kusuruna bakmayın). Tanımlayıcı bir Viking filmi. Müthiş İzlandalı yazar ve şair Sjón’un yardımıyla bugüne kadarki tarihi açıdan en doğru ve gerçekçi filmi yapmaya başladık. Arkeologlarla, tarihçilerle çalışarak fiziki dünyanın ayrıntılarını yeniden yaratmaya çalıştık. Bir yandan da Viking zihninin iç dünyasını, inançlarını, mitolojiyi ve geleneksel hayatı önyargısız yakalamaya çalıştık. Bu da doğaüstü dünyanın bu filmde onlar için sıradan olduğu kadar gerçekçi olacağı anlamına geliyordu. Son dönem televizyon, sinema ve video oyunu eserlerinde Viking mitolojisinin ve Eski Norveç kültürü romantikleştirilmiş, gösterişli ve havalı gösterilmeye çalışılmış. Günümüz Viking algısı, Eski Norveç rahibeleri, çiftçileri, savaşçıları veya kraliçelerinden daha çok bilim kurgu rock yıldızı gibi görünüyor. Bizim meraklı araştırmamızla bu imajı, manzaraların ilham verici olduğu kadar daha gerçekçi ve esaslı yapmaya çalışacaktık.

Viking

Viking Çağı görsel sanatları, şiirleri zengin, girift ve karmaşık. Ama şiirlerinin aksine soyut ve ortamla ilgili değil. O yüzden görsel olarak rüzgar, çamur, yağmur, kar, toprak, buz, kül ve ateş gibi bu filmin ortamını oluşturacak manzaralar ve doğa olayları, ve doğa olaylarına ve onlara eşlik eden Viking Çağı enstrümanlarının sesleri olacaktı. Kamera çalışması, canlı, organize, saf ve İskandinav özelliklerini sahneleyerek ebedi olmaya çabalıyor. Ve sürekli hareket eden bu kameranın hipnotize edici ve sürükleyici olması gerekiyordu. Uzun çekimler sizi gözlerinizin önüne serilen bu antik çağın deneyime götürüyor. Eş zamanlı olarak hikayeyi anlatmaya çalışırken izleyiciyi de kültürün içine daha çok çeken bu uzun, yoğun çekimler müthiş bir disiplin ve iş birliği gerektiriyordu. Oyunculardan kamera operatörlerine, dublörlerden kostüm sanatçılarına, aksesuarcılardan zırhçılara, aksesuar yapımcılarından hayvan terbiyecilerine, boynuz ve kemik flüt çalgıcılarına ve hatta stüdyo idarecilerine kadar herkes bu tek ve uyumlu eseri tarihe dayanarak birlikte yapmaya odaklandık. Hepimiz yeteneklerimizin ötesinde işler çıkarmak için birbirimizi zorladık. Eski Norveç yaratım hikayesinde dünya ve öğeleri katledilmiş bir devin uzuvlarından oluşur. Biz, hepimiz o unsurlardık. Kan, kemikler, dişler, beyin gibi ancak birlikte kusursuz katledilmiş devi, Kuzeyli’yi yaptık.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions