RIDLEY SCOTT'TAN "SON DÜELLO"

RIDLEY SCOTT’TAN “SON DÜELLO”

20th Century Studios ve öngörülü yönetmen Ridley Scott, vahşi 14. yüzyıl Fransa’sında yaşanan bir ihanet ve intikam hikayesi olan “Son Düello” ile izleyicinin karşısına çıkıyor. Gerçek olaylara dayanan bu tarihsel destan, Fransa’daki son resmi düello, Jean de Carrouges ve Jacques Le Gris arkadaşlıklarının, acımasız iki düşmana dönüşmesini tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor.

“Son Düello”nun başrollerinde Oscar®’lı aktör Matt Damon (“Good Will Hunting”, “Ford v Ferrari”), iki kez Academy Award® adayı Adam Driver (“Marriage Story”, “BlacKkKlansman”), Emmy® ödüllü Jodie Comer (“Killing Eve”, “Free Guy”) ve iki Oscar ödüllü Ben Affleck (“Argo”, “Good Will Hunting”) yer alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise 4 kez Academy Award® adayı gösterilmiş Ridley Scott (“The Martian”, “Black Hawk Down”, “Gladiator”, “Thelma & Louise”) oturuyor.

Eric Jager’ın kitabı, Oscar® adayı Nicole Holofcener (“Can You Ever Forgive Me?”) & Ben Affleck & Matt Damon tarafından sinemaya uyarlandı. Ridley Scott’ın yapımcılığını üstlendiği filmde, Kevin J. Walsh, p.g.a. (“Manchester by the Sea”), Jennifer Fox, p.g.a. (“Nightcrawler”), Nicole Holofcener, p.g.a., Matt Damon, p.g.a., Ben Affleck, p.g.a. with Kevin Halloran (“Ford v Ferrari”), Drew Vinton (“Promised Land”), Madison Ainley (“Justice League”) ise yardımcı yapımcı görevini üstleniyorlar.

Son Düello

~ ASIRLIK BİR HİKAYE ~

Fransa, 1386 (M.S) – İngiltere ile süren yüzyıllık savaşın şiddeti ve yıkımı ülkeyi derinden etkilemiştir. Normandiyalı asil bir şövalye olan Jean de Carrouges (Matt Damon), savaş alanındaki cesaret ve yetenekleri ile bilinmektedir. Arkadaşı Jacques Le Gris (Adam Driver) ise bir şövalye yaverinin oğludur ve hem zekasıyla hem de hitabet yeteneği ile imrenilen asiller arasındadır. Kralın kuzeni ve Argetan Saray’ında baron olan Kont Pierre d’Alençon (Ben Affleck), tatsız bir varlık uyuşmazlığı davasında Le Gris’in tarafını tutunca, Le Gris’in statüsü yükselmeye başlar ve bu durum Carrouges’ı rahatsız eder. Pierre, Le Gris’i Carrouges’ın üzerine terfi ettirip şahsi işlerinin başına getirmesiyle ikilinin ilişkisi daha da tatsızlaşırken, Carrouges’ın kendini beğenmiş ve umursamaz tavırları saraydan atılmasına sebebiyet verir.

Carrouges uğradığı haksızlığı rağmen hayatına devam ederken güzel, akıllı ve hatırı sayılır bir çeyizle gelen Sir Robert de Thibouville’in (Nathaniel Parker) kızı Marguerite (Jodie Comer) ile evlenir. Bir yıl sonra, her zamankinden daha şımarık ve küstah bir tavırla eşini Le Gris ile tanıştırır. Sonrasında ise ikili aralarındaki anlaşmazlıklara son vermek konusunda uzlaşırlar. Carrouges ülkesi için savaşmaya devam eder. Yıkıcı bir yenilgi sonrası evine döndüğünde eşi Marguerite’in Le Gris tarafında acımasızca taciz edildiğini öğrenir ancak Le Gris suçlamaları reddeder. Sessiz kalmayan Marguerite ise hayatını dahi riske ederek cesurca tacizcisini suçlamaya devam eder. Bu suçlamanın ailesine getirdiği utançtan kurtulmak isteyen Carrouges, konuyu Argentan Sarayına taşır. Ancak Pierre her iki tarafı da dinledikten sonra bir kere daha Le Gris’in tarafını tutar. Carrouges kararı temyize götürmek için Paris’teki Adalet Sarayı’na gider. Burada Kral Charles VI (Alex Lawther) kazananın haklı sayılacağı “düello ile yargılama” kararını verir ve artık üçlünün kaderi Tanrı’nın ellerindedir.

Kışkırtıcı bir sinematik drama olan “Son Düello”, her şeye hâkim olan erkek gücü, adaletin kırılganlığı ve bir kadının tüm bu çarpıklıklara tek başına göğüs germesi ile üç farklı bakış açısından anlatılıyor.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net