Şenay Tanrıvermiş | KARA TİYATROSU “EV YAPIMI?” oyunu...

Mask-Kara Tiyatrosu “Ev Yapımı?” Oyunu ile Seyirci Karşısında Eylem Yapmaya Hazırlanıyor.

Şenay Tanrıvermiş’ten yepyeni bir tiyatro oyunu… 

Mask-Kara Tiyatrosu ve Komşuda Tiyatro işbirliğinde hazırlanan  “Ev Yapımı ?” adlı oyun Dünya Prömiyerini 28 Eylül’de  Şişli Belediyesi’nin ev sahipliğinde Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecektir.

Mask-Kara Tiyatrosu  Genel Sanat Yönetmeni Nurhan Uslu;  oyunun,  yapabileceklerinden en çok kendileri korkan, kendi kendinin görüntüsüne ve gösterisine dönüşen dolayısıyla kopya yaşamlar içinde  daralan üç kadın, kadınlar üzerinden ‘annelik’ ve ‘aile’ kavramlarını ve ‘öteki’ anneleri sorguladığını söylüyor.

Yazar Şenay Tanrıvermiş ; Annelik gerçekten kutsal mıdır, eğer kutsalsa sadece kendi çocuğuna yetecek sevgiye, şefkate, merhamete annelik denilir mi? Yoksa bazı anneler kutsal değil midir? Cennet annelerin ayakları altındaysa çocuğunun kemiklerini arayanlara ne vaat edilir? Çenelerin kapanması vicdanları susturmaya yeter mi?  O çocukların kayıp kemikleri kayıp vicdanlara batar mı? Sorularına cevap niteliğinde yazmış oyunu.

Şenay Tanrıvermiş

Sosyo-ekonomik olarak üst-orta sınıfa ait Seda, Müge ve Zahide karakterlerini, acılı Cumartesi Anneleri’nin kayıp çocuklarından, kadın cinayetlerinden, emekçi kadının sömürüsünden ve tüm bunlara sessiz kalmaktan gizli bir utanç duyan milyonların temsilcisi olarak yazmış. Çirkin bir yabancılaşma, iğrenç bir inkar ve sonsuz bir eğlence kültürü içinde vicdanlarını dinleyecek vakitleri yoktur. Her şeye sahip olan ancak kendi hayatlarına sahip olamayan yani ailesine ‘mâl/mal’ olan bu kadınların ev yapımı eylemlerle insan olma/insan kalma çabaları oldukça traji-komik, şok edici ve ne yazık ki bir o kadar da tanıdıktır. Yıllardır çocuklarının kemiklerini arayan anneler sokaktayken lüks villalarda, yüksek rezidanslarda hatta korunaklı sitelerin konaklarında dahi temiz aşkların, masum anneliklerin ve kutsal evliliklerin imkansızlığına inananların çırpınışları…

Şenay Tanrıvermiş

Bu denli ciddi sorular soran oyunda çok gülüp çok eğleneceksiniz, ama bir yere kadar! Her eğlencenin bir sonu vardır. Gerçek can acıtıcıdır.

Yazan                                                               : Şenay Tanrıvermiş

Yöneten                                                           : Hülya Karakaş

Oyuncular                                                        : Ebru Üstüntaş, Makbule Meyzinoğlu, Hülya Karakaş, Ayşenur Nuhoğlu, Mert İşcan

Müzik                                                                 : “Çok Derdim Var Çok” Söz ve Müzik: İlyas Keçeci

                                                                            “El Dediğin” Söz: Hülya Karakaş, Müzik: Kaan Nuhoğlu

Yönetmen Yardımcıları                                   : Eylül Başoğlu , Rojda Karakuş

Hareket Düzeni  Danışmanı                           :  Ziver  Armağan Açıl              

Sahne ve Kostüm Tasarım Danışmanı         : Filiz Tarlabaşı

Efekt Tasarım                                                    : Nesin Coşkuner

Yapım: Mask-Kara Tiyatrosu-   Genel Sanat Yönetmeni: Nurhan Uslu

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions