You Were Never Really Here | Hiçbir Zaman İyi Değildin
You Were Never Really Here

“Hiçbir Zaman Burada Değildin” Filmi Üzerine – Hiçbir Zaman İyi Değildin

You Were Never Really Here Filmi Üzerine – Hiçbir Zaman İyi Değildin

Yönetmen Lynne Ramsay’dan tam yedi yıl sonra gelen bu film maalesef beklentileri karşılayamıyor. 2011 yapımı Kevin Hakkında Konuşmalıyız çalışması ile oldukça sarsıcı ve etkileyici bir filme imza atan yönetmen, nispeten benzer bir temaya sahip bu yeni filmi You Were Never Really Here pek isteneni veremiyor.  Film, mesleki yaşamı sonrası hayatını seks ticareti için kaçırılan kızları kurtararak kazanmaya başlayan Joe’nin hikayesine odaklanır. Önemli bir kişinin kızını kurtarmaya çalışırken başına gelenler Joe için hem şiddet dolu geçmişini daha da çok hatırlatır hem de içindeki çocuğu büyütür.

You Were Never Really Here’ın soğukkanlı atmosferi “Kutsal Geyiğin Ölümü” filmini çağrıştırmakta

Çocukluk dönemindeki gelişimin, yaşanan olayların, maruz kalınan travmaların gelecekteki yaşama olan etkisi işlenir filmde.  Benzer bir konuma sahip “Kevin Hakkında Konuşmalıyız” filmi bunu layıkıyla yerine getirirken yönetmenin bu filmi maalesef sınıfta kalıyor kanımca. Genel kanının aksine düşüncem yarattığı beklentiyi karşılamakta hayal kırıklığına uğratan bir film olduğu yönünde.

You Were Never Really Here

2017 Cannes Film Festivalinde iki kategoriden ödülle döner bu film. Bu kategorilerden Joaquin Phoenix’in aldığı “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne katılabilirim. Evet, gerçekten başarılı bir oyunculuk sergilemiş kendisi. Fakat “En İyi Senaryo” ödülüne maalesef katılamayacağım çünkü ortada ödül alacak kalitede güçlü bir senaryo yok ne yazık ki. Aksine oldukça fazla zaafları olan bir senaryo var.

Tuhaf bir şekilde filmin soğukkanlı atmosferi Kutsal Geyiğin Ölümü (Yönetmen: Yorgos Lantimos) filmini çağrıştırmakta. Öte yandan iki filmde de finalin geçtiği mekânın benzer olması da diğer bir ayrıntı. Bu film ayrıca Cüneyt Arkın’ın 1970’lerin ortasından itibaren oynadığı ve zaman zaman da yönettiği suç, polisiye, intikam ve adalet filmlerini (Hınç, Yarınsız Adam, Kavga) de akıllara getiriyor. Gerilim yaratmak için kullanılan müziklerin dışında tercih edilen müzik ve şarkılar güzel.

Filmin Künyesi:

HİÇBİR ZAMAN BURADA DEĞİLDİN | YOU WERE NEVER REALLY HERE | Yönetmen: Lynne Ramsay / Senarist: Lynne Ramsay (Senarist), Jonathan Ames (Yazar) / Oyuncular: Joaquin Phoenix (Joe), Judith Roberts (Joe’nin Annesi), Alex Manette (Senator Albert Votto), Ekaterina Samsonov (Nina Votto, Albert Votto’nun Kızı) / İngiltere / 2017 / Renkli / 90´

*Değerli okurlar  yazılarım hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana iletirseniz çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlarla daha özgü içerikler üretmeme katkıda bulunduğunuz için şimdiden teşekkür ederim. 

SİZ DE ARAMIZA KATILIN

Yazar için önemli olan okuyucudur, okuyucum olmak ve bu konuda bana ilham sağlamak için benimle irtibatta kal ve Sinegazete‘ye abone ol.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net