Vizyon Filmleri

“Hiçbir Zaman Burada Değildin” Filmi Üzerine – Hiçbir Zaman İyi Değildin

You Were Never Really Here

You Were Never Really Here Filmi Üzerine – Hiçbir Zaman İyi Değildin

Yönetmen Lynne Ramsay’dan tam yedi yıl sonra gelen bu film maalesef beklentileri karşılayamıyor. 2011 yapımı Kevin Hakkında Konuşmalıyız çalışması ile oldukça sarsıcı ve etkileyici bir filme imza atan yönetmen, nispeten benzer bir temaya sahip bu yeni filmi You Were Never Really Here pek isteneni veremiyor.  Film, mesleki yaşamı sonrası hayatını seks ticareti için kaçırılan kızları kurtararak kazanmaya başlayan Joe’nin hikayesine odaklanır. Önemli bir kişinin kızını kurtarmaya çalışırken başına gelenler Joe için hem şiddet dolu geçmişini daha da çok hatırlatır hem de içindeki çocuğu büyütür.

You Were Never Really Here’ın soğukkanlı atmosferi “Kutsal Geyiğin Ölümü” filmini çağrıştırmakta

Çocukluk dönemindeki gelişimin, yaşanan olayların, maruz kalınan travmaların gelecekteki yaşama olan etkisi işlenir filmde.  Benzer bir konuma sahip “Kevin Hakkında Konuşmalıyız” filmi bunu layıkıyla yerine getirirken yönetmenin bu filmi maalesef sınıfta kalıyor kanımca. Genel kanının aksine düşüncem yarattığı beklentiyi karşılamakta hayal kırıklığına uğratan bir film olduğu yönünde.

You Were Never Really Here

2017 Cannes Film Festivalinde iki kategoriden ödülle döner bu film. Bu kategorilerden Joaquin Phoenix’in aldığı “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne katılabilirim. Evet, gerçekten başarılı bir oyunculuk sergilemiş kendisi. Fakat “En İyi Senaryo” ödülüne maalesef katılamayacağım çünkü ortada ödül alacak kalitede güçlü bir senaryo yok ne yazık ki. Aksine oldukça fazla zaafları olan bir senaryo var.

Tuhaf bir şekilde filmin soğukkanlı atmosferi Kutsal Geyiğin Ölümü (Yönetmen: Yorgos Lantimos) filmini çağrıştırmakta. Öte yandan iki filmde de finalin geçtiği mekânın benzer olması da diğer bir ayrıntı. Bu film ayrıca Cüneyt Arkın’ın 1970’lerin ortasından itibaren oynadığı ve zaman zaman da yönettiği suç, polisiye, intikam ve adalet filmlerini (Hınç, Yarınsız Adam, Kavga) de akıllara getiriyor. Gerilim yaratmak için kullanılan müziklerin dışında tercih edilen müzik ve şarkılar güzel.

Filmin Künyesi:

HİÇBİR ZAMAN BURADA DEĞİLDİN | YOU WERE NEVER REALLY HERE | Yönetmen: Lynne Ramsay / Senarist: Lynne Ramsay (Senarist), Jonathan Ames (Yazar) / Oyuncular: Joaquin Phoenix (Joe), Judith Roberts (Joe’nin Annesi), Alex Manette (Senator Albert Votto), Ekaterina Samsonov (Nina Votto, Albert Votto’nun Kızı) / İngiltere / 2017 / Renkli / 90´

*Değerli okurlar  yazılarım hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana iletirseniz çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlarla daha özgü içerikler üretmeme katkıda bulunduğunuz için şimdiden teşekkür ederim. 

SİZ DE ARAMIZA KATILIN

Yazar için önemli olan okuyucudur, okuyucum olmak ve bu konuda bana ilham sağlamak için benimle irtibatta kal ve Sinegazete‘ye abone ol.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Necip Gözüaçık

Necip Gözüaçık

Sinema Yazarı
1984 doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik-Haberleşme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. Yaklaşık on yıldır özel bir şirkette haberleşme ve yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım. Sinemaya olan ilgim ilkokul yıllarından itibaren Kemal Sunal filmleri ve Arzu Film yapımları ile başladı. Üniversite yıllarında ve sonrasında ise Nuri Bilge Ceylan sineması, sanat filmleri ile daha farklı bir boyut kazandı. Elimden geldiğince sinema ile ilgili yeni şeyler öğrenmeye, okumaya ve takip etmeye çalışıyorum. Sinema salonlarında izlediğim filmlerle ilgili notlar almak, onlarla ilgili duygu ve düşüncelerimi yazmak bana oldukça keyif veriyor. Amatör bir ruh ile profesyonel sinemasever olarak yaşamaya çalışıyorum.Mail yollamak için linke tıklayın.