Vizyon Filmleri

Teyellerim Aşkım ve Sen

Teyellerim Aşkım ve Sen

Usta oyuncu Daniel Day-Lewis’in oyunculuk kariyerinin son filmi olduğu söylenen “Phantom Thread” in yönetmen koltuğunda da başka bir usta isim Paul Thomas Anderson yer almakta. İkilinin birlikte yer aldığı bir önceki film “Kan Dökülecek” üzerinden de tam 10 yıl geçmiş.

1950’lerin Londra’sında geçen filmde, ünlü terzi Reynolds Woodcock ve kız kardeşi Cyril Woodcock önde gelen kişileri giydirerek zamanın İngiliz modasının merkezinde yer alırlar. Bu arada Reynolds Woodcock ‘un yolu kısa bir süre sonra ilham perisi olarak hayatının teyelleyici parçası ve sevgilisi olacak genç Alma ile kesişecektir. Bay Woodcock‘un bir zamanlar kontrollü ve planlı (büyük ihtimalle Başak burcu kendileri) olan hayatı yaşadığı aşkla farklı bir kalıba girecektir.

Yoğun iş temposundan biraz olsun sıyrılıp şehrin dışına çıkan Reynolds, hayatının modeli Alma ile buradaki bir restoranda karşılaşır. Yeşilçam sinemasından aşina olduğumuz “Sesiniz çok güzel, size bir albüm çıkaralım” minvalinde Reynolds da Alma’nın “model” olması anlamında fiziğini oldukça beğendiğini ifade eder. Model olarak başlayan bu beğeni Alma tarafından aşk olarak modellenir.

Kınalı yapıncak Alma, Reynolds’ların malikanesinde moda dünyasına adım atmıştır artık. Bu dünyaya birdenbire dahil olan Alma ile hikâyenin de modası değişime uğrar. İlk başta her şey yolundadır. Fakat işini titizlikle yapmaya çalışan ve önceliğini işine veren Reynolds, Alma’nın beklediği aşka ait uygun bir elbiseyi kolaylıkla dikemeyecektir. Öte yandan Alma’nın bir de evin içindeki gizli lider konumunda yer alan kız kardeş Cyril ile de ortak bir paydada uzlaşması gerekecektir.

Reynolds dışarıdan her ne kadar güçlü bir karakter gibi görünse de aslında bir çocuk gibi hassas ve narin bir yapısı vardır. Alma ise tam tersi bir şekilde her ne kadar dışarından zayıf, kırılgan biri gibi görünse de oldukça sağlam bir duruşa sahiptir. Kaybettiği annesini çok seven Reynolds Alma’da biraz da ihtiyaç duyduğu bu anne sevgisini/şefkatini tatmaktadır.

Gelgitli bir ilişki yaşayan Reynolds ve Alma adeta mutual bir yaşam şekli oluştururlar. Biyoloji biliminde “Mutual Yaşam” ile ilgili genellikle “mantar” ve “alg” örneğinden bahsedilir. Bu hikâyede de Alma’nın “mantar” kullanımlı yaşam formülü bu açıdan ilginç bir benzerlik içermektedir.

Filmdeki müzik kullanımını ve oyunculukları başarılı buldum. Filmde eksik bulduğum nokta ise senaryodaki zaaflıklar. Özellikle “Alma” karakteri tam bir arka plan oluşmadan hikâyeye çok hızlı dahil oluyor. Filmin ilerleyen bölümlerinde Alma ile Reynolds arasındaki anlaşmazlıklar da yeteri olgunlukta perdeye aktarılamıyor.

Dönemi yansıtması açısından film içerisinde kurulan görsel atmosferi, kostüm kullanımını ve dekor tasarımını başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Ayrıca 2018 Oscar ödüllerinde de “En İyi Kostüm Tasarımı” ödülü bu filmin olmuştu.

Bir bütün olarak ele alındığında kayda değer bir çalışma olduğu söylenebilir. Öte yandan Daniel Day-Lewis de güzel bir rol ile oyunculuk kariyerine son vermiş olmakta.

Filmin Künyesi:

PHANTOM THREAD | Yönetmen: Paul Thomas Anderson / Senarist: Paul Thomas Anderson / Oyuncular: Daniel Day-Lewis (Reynolds Woodcock), Vicky Krieps (Alma), Lesley Manville (Cyril), Sue Clark (Biddy), Joan Brown (Nana), Harriet Leitch (Pippa) / ABD / 2017 / Renkli / 131´

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Necip Gözüaçık

Necip Gözüaçık

Sinema Yazarı
1984 doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik-Haberleşme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. Yaklaşık on yıldır özel bir şirkette haberleşme ve yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım. Sinemaya olan ilgim ilkokul yıllarından itibaren Kemal Sunal filmleri ve Arzu Film yapımları ile başladı. Üniversite yıllarında ve sonrasında ise Nuri Bilge Ceylan sineması, sanat filmleri ile daha farklı bir boyut kazandı. Elimden geldiğince sinema ile ilgili yeni şeyler öğrenmeye, okumaya ve takip etmeye çalışıyorum. Sinema salonlarında izlediğim filmlerle ilgili notlar almak, onlarla ilgili duygu ve düşüncelerimi yazmak bana oldukça keyif veriyor. Amatör bir ruh ile profesyonel sinemasever olarak yaşamaya çalışıyorum.Mail yollamak için linke tıklayın.