Register
A password will be e-mailed to you.

Yönetmen Noah Baumbach’in “Frances Ha” ve “Bayan Amerika” filmlerinden tanıdığımız ve sevdiğimiz oyuncu Greta Gerwig bu sefer yönetmen olarak karşımıza çıkmakta. Birçok yönetmenin ilk filminde yaptığı gibi Greta Gerwig de işe kendi bildiği/tanıdığı bir yerden başlamayı tercih etmiş. Kendisi de Sacramento, California (Amerika) doğumlu olan yönetmenin filmi de burada geçmekte. Bir bakıma yönetmen bu filmde Amerika’da “taşra sıkıntısına” ait kendi gözlemlerini bizlere sunmakta.

Kaynak: https://www.nytimes.com/2017/10/31/movies/lady-bird-review-greta-gerwig-saoirse-ronan.html

Filmimizin kahramanı lise son sınıfta okuyan, büyüme sancıları içinde ayakta durmaya ya da daha doğru bir ifade ile uçmaya çalışan Christine, namı diğer “Uğur Böceği”.  Christine yaşadığı yerden, ailesinin içinde bulunduğu ekonomik seviyeden pek hoşlanmamakta. Buradan tek çıkış/uçuş yolunun kendince daha nezih bir şehirdeki üniversiteye gitmek olduğunu düşünen Christine bunun için elinden geleni yapmaya bazen de sınırları zorlamaya çalışmaktadır. Tüm bunlarla birlikte büyümenin getirdiği heyecanlar, aşklar, karmaşalar, aile içindeki ilişkiler onun ekosisteminde ayrı birer renk olmaktadır. Christine’nin ruh haline göre de bu renkler zaman zaman çeşitlilik göstermektedir.

blank

Christine karakterine hayat veren Saoirse Ronan “Brooklyn” (Yönetmen: John Crowley) filminde olduğu gibi bu filmde de iyi bir iş çıkarmış. Yan rollerdeki diğer oyunculuklar da genel itibari ile başarılı olarak değerlendirilebilir. Benzer zamanlarda ülkemizde vizyona giren “Beni Adınla Çağır” (Yönetmen: Luca Guadagnino) filminde oynayan Timothée Chalamet de bu filmde yer almakta. Diğer tanıdık bir isim de 2018 ve 2017 yıllarında Oscar ödülü almış “Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri” (Yönetmen: Martin McDonagh) ve “Yaşamın Kıyısında” (Yönetmen: Kenneth Lonergan) filmlerinde oynayan Lucas Hedges.

Bir ilk film olarak hiç fena bir başlangıç yapmamış Greta Gerwig. Oynadığı filmlerde hayat verdiği karakterlere benzer bir karaktere kendi filminde yer vermiş. Yönetmenlik kariyeri açısından bahtı açık olur ve bu film de uğurlu gelir inşallah.

Filmin Künyesi:

UĞUR BÖCEĞİ | LADY BIRD | Yönetmen: Greta Gerwig / Senarist: Greta Gerwig / Oyuncular: Saoirse Ronan (Lady Bird McPherson), Laurie Metcalf (Marion McPherson), Tracy Letts (Larry McPherson), Lucas Hedges (Danny O’Neill), Timothée Chalamet (Kyle Scheible), Beanie Feldstein (Julie Steffans), Lois Smith (Sarah Joan), Odeya Rush (Jenna Walton), Jordan Rodrigues (Miguel McPherson), Marielle Scott (Shelly Yuhan) / ABD / 2017 / Renkli / 94´

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.