İki Kişinin Yediği Sır Değildir

İki Kişinin Yediği Sır Değildir

İki Kişinin Yediği Sır Değildir

“Nar” filminden uzun bir süre sonra yönetmen Ümit Ünal “Sofra Sırları” ile yeniden aramıza katılıyor. “Sofra Sırları” filmi ile ilgili ilk söyleyebileceğim şey klasik türde olmayıp içinde sürprizler barındıran bir çalışma olduğu yönünde.

Yıllar yılı saçını kocası için süpürge yapan Neslihan’ın derin bir uykudan uyanıp, neredeyse 180 derece farklı bir kişilikle hayata katılışına tanık oluyoruz bu filmde. Evliliklerinin başında, erkeğin kalbine giden yolun mideden geçtiğine inanan Neslihan yıllar sonra bu sefer tersi istikamette de bir yol olduğunun farkına varır.

Filmde başrolde yer alan evli çift Neslihan ve Ethem karakterlerine hayat veren Demet Evgar ve Fatih Al iyi bir ikili olmuşlar karakterler özelinde düşünüldüğünde.  Neslihan’ın bir rutin içerisinde yaşamaya çalıştığı evliliği, eşi ile ilgili öğrendiği bir gerçekten sonra tamamen değişir. Bu değişim sadece Neslihan’ı değil, onu tanıyanları da oldukça yakından etkiler. Neslihan yaptığı leziz yemeklerle ilgili sırları etrafındakilerle oldukça farklı yöntemlerle paylaşır.

Filmin diyaloglarındaki mizahi tonu ve kullanılan kelime oyunlarını başarılı buldum. Filmin içerisinde ana hikâyeye paralel gösterilen “anlatıcı” bölümü çok başarılı bulmadım. Bundan dolayı Neslihan’ın yemek programı sunucusu olarak anlatıcı şeklinde yer almasının filmin temposunu negatif yönde etkilediğini düşünüyorum.

Filmin absürt ve parodi özellikleri Onur Ünlü (“İtirazım Var”), Çağan Irmak (“Nadide Hayat”), Gani Müjde (“Kaygısızlar”), ve Levent Kırca (“Olacak O Kadar”) filmlerindeki/dizilerindeki hikayeleri de yer yer akıllara getiriyor. Örneğin Neslihan karakteri ilk başlarda, “Kaygısızlar” dizisindeki Memnun Kaygısız’ın (Ercan Yazgan) ikinci eşi Terbiye (Ülkü Duru) karakterine benzerlik gösterirken, özgüven kazandıktan sonra ilk eş Sabriye’nin (Ayşen Gruda) kimliğine bürünüyor.

“Kaygısızlar” dizisinden söz açılmışken çok kısa süre önce yaşamını yitiren Ercan Yazgan’ı da saygıyla anmak isterim. Öte yandan Neslihan karakterinin, hayata yeniden dönme, hayata dört elle sarılma motifleri açısından Çağan Irmak’ın “Nadide Hayat” filmindeki Nadide (Demet Akbağ) karakteri ile de kimi noktalardan benzeştiğini söyleyebilirim.

Neslihan’ın planları ya da hayalleri arasında bir ara yerli “Bonnie ve Clyde” (Yönetmen: Arthur Penn) çifti olmak da vardı ama çok uzun süremedi bu hayal. Filmdeki cinayet soruşturmalarının gidişatını ise çok inandırıcı bulmadım açıkçası. Bu durumun kurgulanan hikayedeki bir zayıflık olduğunu düşünüyorum.

Ümit Ünal gibi bir yönetmenin filmini uzun bir aradan sonra izlemek oldukça keyifliydi. Bir sonraki filminde arayı bu kadar açmamasını temenni ederim.

Filmin Künyesi:

SOFRA SIRLARI | Yönetmen: Ümit Ünal / Senarist: Ümit Ünal / Oyuncular: Demet Evgar (Neslihan), Fatih Al (Ethem), Alican Yücesoy (Komiser), Fırat Altunmeşe (Ramo), Elit Çam (Meral), Ferit Aktuğ (Mehmet), Emrah Kolukısa (Ahmet), Burcu Halaçoğlu (Müjgan), Burcu Şeyben (Kadriye) / Türkiye / 2018 / Renkli / 103´

*Bu yazı Necip Gözüaçık tarafından yazılmıştır ve izin almadan kullanılmamasını rica ederiz. 

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net