Sinegazete- Bağımsız sinema portalı

Ben Babam Değil(d)im

Yönetmen Emre Erdoğdu’nun ilk uzun metraj filmi olan “Kar” beklentilerimin üstünde bir çalışma olmuş. Film, temelde basit gibi görünen bir hikâyeyi cesur, cüretkâr zaman zaman da rahatsız edici bir şekilde biz izleyicilere aktarmakta. 24. Adana Film Festivali (Umut Vaat Eden Kadın Oyuncu- Hazar Ergüçlü, Umut Vaat Eden Erkek Oyuncu- Halil Babür, En İyi Kurgu- Ayris Alptekin) ve 54. Ulusal Yarışmadan (En İyi Kadın Oyuncu- Hazar Ergüçlü) ödüller alan film yakın zaman önce sona eren 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde de Yeni Seyirci Ödülünün sahibi oldu.

Filmin başlangıcında Ali’nin Bolu’da  “huzurlu giden hayatının, tesadüfen öğrendiği bir haberle sekteye uğradığı görülür.  Ali, abisi dışında Antalya’da yaşayan bir de ablası olduğu gerçeğiyle yüzleşir: Müzeyyen. Müzeyyen’in Antalya’da “huzursuz” giden hayatı ise Ali’nin gelişi ile sürpriz gelişmelere gebe olacaktır. Antalya’ya gelip ablasının karşısına çıkan Ali için işler önce yolunda gitmez. Üçüncü karşılaşmalarında “babası” gibi olmadığını dile getiren Ali, Müzeyyen’in kapattığı kapıları açmayı başarır.

“Hababam Sınıfı Uyanıyor” (Yönetmen: Ertem Eğilmez) filmindeki temiz yüzlü Ahmet (Ahmet Sezerel) gibi Ali de temiz yüzlü, okumaya hevesli, hedefinde üniversiteye girmek olan birisidir. Ablası Müzeyyen’e yakın olmak için onun arkadaş grubuna dahil olmayı bile kabul eder. Tıpkı, Ahmet’in Hababam Sınıfındaki arkadaş grubuna dahil olmak için istemediği halde birçok şeyi yapmak zorunda kalması gibi.

Müzeyyen ve arkadaş grubunun kavga ve uyuşturucu ile bezenmiş hayatları Ali için başta farklı ve çekici gelmiş olsa da işin sonunun nereye varacağını dumanlı bir kafa ile kestirmek pek de kolay olmayacaktır. Farklı dünyalara aitmiş gibi gözüken bu abla kardeş uyuşturucu partilerinde belki de aynı dünyaya ait oluyorlardır.

Denizi, sıcağı ve turistik nitelikleri ile bilinen Antalya’nın filmde mekân olarak kullanılışını ilginç bulduğumu söylemeliyim. Hatta karakterlerin cümlelerinde geçmese bile buranın Antalya olduğunu anlamak çok da kolay değil. Yönetmen Antalya şehrine alışılagelmişin dışında, hikayesine uygun bir atmosferde yer vermiş.

Filmin konusu itibarı ile diyaloglarda bolca argo konuşma ve küfür yer almakta. Belki küfürlü konuşmalar daha efektif kullanılabilir miydi diye de düşündüm. Öte yandan filmdeki oyunculukların altını çizmek gerekir. Başta Hazar Ergüçlü ve Halil Babür olmak üzere tüm oyuncu performansları gayet başarılı.

Bir gençlik filmi olması anlamında Balıkesir’de geçen “Mavi Dalga” (Yönetmen: Zeynep Dadak, Merve Kayan) filmini anımsadım izlerken. Öte yandan arafta/çıkmazda kalan karakterler, diyaloglarda yer verilen sokak ağzı gibi özellikler açısından Karabük’te geçen “Araf” (Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu) filminden de bu vesile ile söz edebiliriz.

Filmin finali bir yandan şaşırtıcı gibiyken bir yandan da beklendik bir özellik taşıyor. Kendisi de Bolulu olan Emre Erdoğdu’dan Türk Sineması için güzel bir hediye olmuş bu film. Yer yer zaafları olsa da izlemeye ve kayda değer bir çalışma.

Filmin Künyesi:

KAR | SNOW| Yönetmen: Emre Erdoğdu / Senarist: Emre Erdoğdu / Oyuncular: Hazar Ergüçlü (Müzeyyen), Ozan Uygun (Ali), Halil Babür (Hazerhan), Doğaç Yıldız (Bekir), Nazlı Bulum (Ebru), Arsevi Özkurt (Ferdane), Erhan Sefacı (Kadir), Fulya Aksular (Müzeyyen’in Annesi), Ahmet Cüneyt Yalaz (Mehmet), Nazan Diper (Müzeyyen’in Anneannesi), Serhat Parıl (Mahir), Aytuğ Civan (Rahim) / Türkiye / 2017 / Renkli / 99´

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net