Retro FilmlerVizyondan çıkan filmler

Bir Zamanlar Fransa’da…

Bir Zamanlar Fransa’da…

Öncelikle savaş filmlerinden beklentiniz bol çatışma, kanın gövdeyi götürdüğü sahnelerse “İndigenes” filminde bulamayacaksınız. Cezayir asıllı Fransız yönetmen Rachid Bouchareb; 2. Dünya savaşı sırasında Fransız ordusunda bulunan Cezayir, Fas, Senegalli askerleri yakın markajına alıyor ve asıl amacı onlara uygulanan çifte standartı göstermek. Açılış sahnesinde ve kapanış sahnelerinde etkileyici savaş sahneleri görmek mümkün ama başta dediğim gibi, salt savaş aksiyonu izlemek isteyenler “Fury” veyahut “Er Ryan’ı Kurtarmak “filmlerini izleyebilirler. Okuma-yazma bilmeyen Müslüman askerler daha önce hiç bulunmadıkları, görmedikleri Fransa için canla başla savaşıyorlar. Yıllar boyunca Fransa tarafından sömürülen bu ülkelerin evlatlarının kendilerini ilgilendirmeyen bir savaşta bulunmaları ayrı bir ironi. Bilindiği gibi özerkliklerini ilan eden ülkelere Fransızların neler yaptığı ortada.

Türlü türlü ayrımcılığa uğruyorlar

Fransız ordusunda savaşırken de türlü türlü ayrımcılığa uğruyorlar. Filmden bir sahneyle örneklendirmek gerekirse; Yemek sırasında bulunan Fransız askerlere istedikleri yemekler verilirken, domates alacak olan Siyahi askere domates verilmiyor ve ayrımcılığın fitili ateşlenmiş oluyor, ya da Fransız askerler istedikleri zaman izin alabiliyor, mektupları sansüre uğramıyor, çok rahat rütbe atlayabiliyorlar. Oysa sömürge askerleri savaş hattının en önüne konularak zaten ölüm mangaları olarak tayin ediliyor. Fransız Devleti için istatistikten başka bir şey değiller. Savaş bittikten sonrada Cezayir, Fas, Senegalli gazilere maaş ödenmeyerek ne denli çıkarcı bir ülke olduğunu, politikalarıyla insana karşı değer tanımaz olduklarını kanıtlamıştır Fransa. Oyunculardan; “Jamel Debbouze” Said Otmari karakteriyle 2006 yılında Cannes Film Festival’inde En İyi Aktör Ödülünü alıyor. Kendisi zaten “Angela, Amelie, Asterix ve Oburix” gibi yapımlarla kalitesini meyletmiş bir oyuncu. Hep hüzünlü bakıyormuş gibi mimikleri ile de bu role çok yakışmış. Filmdeki diğer oyuncularda ondan aşağı kalır yanı yok.

Bir Zamanlar Fransa'da...

Bir Zamanlar Cephede

Filmin parçalı kurgusu hoşuma gitti. Askerleri sürekli oradan oraya farklı cephelere sürükleniyorlar. Afrika’da çöl sıcaklarına da maruz kalıyorlar, kış ayında soğukta cebelleşiyorlar da. Savaşın en dramatik yanlarından birinin resmedildiği sahnede ise; küçük kardeşinin ayaklarını nefesiyle ısıtmaya çalışan ve kendi kabanlığını onun üstüne örten abinin ölüm- kalım anında bile kardeşlik bağlarına sımsıkı sarıldığını izliyoruz. Savaşta kazanan olmaz demişti ilkokul hocam. Savaşan her iki ordudan da insanlar ölüyor, nasıl bir kazanan olur ki diyordu! Hak veriyorum kendisine. Yönetmen Alman ordusuna çok yer vermiyor. Zaten amacının da bu olmadığı aşikâr. Fransa’ya; biz sizin için savaştık ama siz bize sırtınızı dönüyorsunuz diyen insanların sesi olmak için uğraşmış. Neyse ki korktuğum başıma gelmedi; son sahnede mezar taşlarının üstünde Müslüman askerlerin isimlerinin olmamasını bekliyordum; Filmin, Türkçe isminin “İsimsiz Askerler” olması beni bu şüpheye itmişti. Oysaki orjinali “Yerliler” olan film daha fazla tanınırlık sağlaması için böyle bir yöntem izlenmiş diye düşünüyorum. Neyse ki mezar taşlarına isimleri çok görmemişler. Yaşarken bu insanlara değer vermezken, ölülere saygı göstermeleri bir anlam ifade eder mi onu size bırakıyorum.

Dönemin kepazeliğini anlatan müthiş bir sahne var

Filmi başarılı buldum, çünkü malum ülkenin yaptıklarının halı altına süpürülmesini engellemeye çalışıyor ve hafızalarımızı tazeliyor. Üstelik Amerikalıların savaştaki kahramanlıklarını izlemekten gına gelen ben, Avrupa filmlerinin de yeterli prodüksiyonla bu tarz işlerin altından kalkabileceğine tanık oldum. Ufak bir tarihi araştırmayla 130. Bin sömürge askerinin ne şartlar altında cehennem-vari cephelere yollandığını öğrenebiliyoruz. Yani yönetmen neler yaşanmışsa onu anlatmış. Yine dönemin kepazeliğini anlatan müthiş bir sahne var. Taburun Çavuşu rütbe atlayarak Başçavuş oluyor. Said ile oturan yeni Baş çavuşumuzun aslında annesinin Arap olduğunu öğreniyoruz. Orduda rütbe atlamayı bekleyen Müslümanlar var ama onlara istedikleri verilmiyor. Başçavuş bunu gizlemiş. Bu sahne zaten Müslümanların kullanılmış peçete gibi bir köşeye atılacağının göstergesi. Müslümanların akıbetini ve gelecekte onları neler beklediğini (ya da beklemediğini) gözler önüne seriyor. Filmin verdiği mesajda tüm gaziler adına; onlara madalya, şan, şöhret değil; hayatlarını idame edecekleri maaş verilmesi. Sadece üç kuruş para.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Umut Uçan

Umut Uçan

Sinema yazarı
24 yıldır Sunset Limited treninde seyahat etmekte, Gambitle karşılıklı poker oynamak en büyük hayali, Christoph Waltz abinin oyunculuğuna hayran. Anime canavarı, bir günde One Piece'i bitirdiği rivayet edilmekte. Film incelemeleri yaparak mutlu mesut yaşamakta. Şimdi de Sinegazate ailesine katılarak yeni maceralara yelken açmış bulunmakta...