Register
A password will be e-mailed to you.

Son dönem Japon sinemasının öne çıkan yönetmeni Hirokazu Koreeda, 90’lı yılların başında çektiği birkaç belgeselin ardından, 1995 yılında çektiği ilk uzun metrajlı filmi “Maboroshi no Hikari” filmi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış, o yıl “Venedik Film Festivali”nde ‘Altın Aslan’ için yarışmış, ‘Altın Osella’ ödülünün sahibi olmuştu.

ShopliftersBu noktadan sonra kariyerine hızlı adımlarla ilerleyen Koreeda, 2013 yılından çektiği “Soshite Chichi Ni Naru” filmiyle Cannes Film Festivali’nde ‘Jüri Özel Ödülü’nün ardından, 5 yıl sonra Cannes’a 7. gelişinde, 2018 yapımı Manbiki Kazoku/Shoplifters” filmiyle ‘Altın Palmiye’yi kucakladı.

Hirokazu Koreeda’nin filmlerinin asıl odak noktası aile ve çocuklardır. Kariyerinin başından beri yavaş tempolu, gündelik yaşama, annesizlik ve/veya babasızlığa odaklanan, aile kurumunu sorgulayan, az entrikalı-hatta neredeyse entrikasız, naif, hafif müzikli, baştan sona sohbetler şeklinde ilerleyen filmler yapar. 

Manbiki Kazoku/Shoplifters’ filmiyle yönetmen, hırsızlık yapan, toplumun kalıplarına uymayan bir aile (!) üzerinden, bu naifliği devam ettiriyor.

Tokyo’da yaşayan Osamu (Lily Franky) ve eşi Nobuyo Shibata (Sakura Ando) düzenli işleri olmadığından maddi imkansızlıklarla boğuşmaktadır. Büyükannenin emekli maaşıyla ve buldukları geçici işlerle zar zor geçinmeye çalışan ailesini ayakta tutabilmek için Osamu, oğlu Shota (Jyo Kairi) ile dükkanlarda küçük hırsızlıklar yapar. Bu esnada Yuri (Miyu Sasaki) adında aile içi şiddete maruz kalan küçük bir kızla karşılaşan Osamu, Yuri’ye acır ve Nobuyo’nun da desteğiyle ailesinin içine alır.

Bir süpermarkette Osamu ile birlikte, kendilerine has yöntemle hırsızlık yapan Shota ile başlayan film, ailesinden şiddet gören küçük bir kızın da aralarına katılmasıyla, sayısı 6 kişiye ulaşan bir ailenin, neredeyse tek bir odadaki mutlu görünen gecekondu yaşamlarına odaklanır.

Koreeda, herkesin belirli yerlerden para arakladığı veya küçük çapta işlerde çalıştığı bu ailenin sırlarını, çok iyi anlatılmış konusuyla, kusursuz denilebilecek mizanseni ve sinematografisiyle, insani değerleri öne çıkaran şiirsel içeriğiyle adım adım ortaya çıkarıyor. Böylelikle seyirci karakterleri, onlar hakkında çok daha fazla bilgi almadan, ön yargısız bir şekilde tanıyor.

Koreeda, tüm olayları doğal bir akış içerisinde, hiçbir abartı ve zorlama olmadan, iki saat içine olağanüstü bir şekilde yayıyor. Bu doğallık içerisinde, kusursuz mekanlar, planlar ve kurgu ile izleyiciyi de oraya ait hissettirerek, basitin içinde ustalığı gösteriyor.

Sadeliğin ve basitliğin ustaca gösterilmesinde oyuncuların payı fazlasıyla mevcut. Oyunculuklar, doğaçlamalara da yer verildiği düşünülecek kadar doğal, özellikle çocuk oyuncular harikalar yaratıyor. Koreeda, çocukları yönetmede uyguladıklarını şu şekilde açıklıyor: “Çocuklara senaryo vermiyorum. Gerekirse kulaklarına replikleri sufle ediyorum. Öncesinden hiçbir şart koşmadan çocuklara doğaçlama yapabilme fırsatı veriyorum”.

Shoplifters

Çin’de izlenme rekoru kıran, tam bir Japon minimalliği ile dört dörtlük olarak seyircinin karşısına çıkan, fazla söz söylemenin büyüsünü bozacağı, yönetmenin kariyerinin en tepelerinde kendine yer bulabilecek Manbiki Kazoku/Shoplifters’, yılın izlemesi en keyifli filmleri arasında yerini alıyor.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.