Festival GünlüğüSeyirci yorumları

Kalbimi Kıra Kıra…

Ailesi ile pek arası olmayan Gabrielle’nin çalkantılı yaşamına davet eder film bizleri. Okuduğu aşk romanlarındaki gibi birini hayal etmektedir Gabrielle. Ama günün birinde gönül rızası olmadan aynı kasabada yaşayan çiftçi Jose ile evlen(diril)ir. Ve bu evli kadının aşka olan açlığı hala mevcudiyetini korumaktadır.

Jose, eşi Gabrielle’nin mutlu olması için kendince elinden geleni yapmaya çalışır. Pek yolunda gitmeyen evlilik Gabrielle’nin bir süreliğine rehabilitasyon merkezine yatması ile fetret dönemine girer. Merkezde yeni bir yaşam başlamıştır Gabrielle için. Savaş sonrası tedavi için aynı merkeze getirilmiş olan Teğmen Andre ile karşılaşması Gabrielle’nin duygusal hayatında yeni bir heyecana yol açar. Andre de Gabrielle’den hoşlanmış gibidir.

Gabrielle kocasının ziyaretlerini bile istemiyordur artık yağmurları getirdiği için. O sadece Andre ile aydınlık bir geleceğe bakmak istiyordur. Andre’nin sağlık durumu ne yazık ki bu aşk için elverişli olamayacaktır. Gabrielle’nin histerik dünyası bu gerçeği kabul etmekte zorlanır. Pyotr Ilyich Tchaikovsky’nin “Mevsimler” isimli eserindeki “Haziran: Barkarol” bölümündeki notalar eşlik eder bu ümitsiz hüzünlü birlikteliğe. Gabrielle yıllar boyu beslenecek bir umudun gölgesinde Jose ile olan evliliğini devam ettirir.

Gabrielle ile Jose’nin bir erkek çocuğu olmuştur. Aile ve yakın çevre ile ilişkiler normal bir hal almıştır. Gabrielle madden evinin kadını olsa da manen çok uzaklardadır. Andre’nin bir gün dönecek umudu ile gönderilmiş ama cevaplanamamış mektuplarile yıllar yılları kovalar. Bir gün Gabrielle ve Jose’nin yolu Lyon’a düşer. Gabrielle için geçmişin tozlu sayfaları kocası ve Andre’nin yardımcısı tarafından burada temizlenir.

Marion Cotillard’ın oyunculuğu filme oldukça güç katmış. Senaryoda yer yer açıklar olsa da genel olarak vasatın biraz üstü bir film olarak nitelendirilebilir.

AŞK MEKTUPLARI / 2016/ 120´ / Yönetmen: Nicole Garcia/ Senaryo: Nicole Garcia, Jacques Fieschi/ Görüntü Yönetmeni: Christophe Beaucarne/ Kurgu: Simon Jacquet/ Oyuncular: Marion Cotillard, Louis Garrel, Àlex Brendemühl, Brigitte Roüan, Victoire Du Bois, Aloïse Sauvage, Daniel Para, Jihwan Kim, Victor Quilichini.

NECİP GÖZÜAÇIK/gozuacik@gmail.com

Not: Bu yazının tüm hakları sinegazeteye aittir. İzin almadan, kaynak gösterilmeden kopyalanması telif hakları yasasına aykırıdır. 

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Necip Gözüaçık

Necip Gözüaçık

Sinema Yazarı
1984 doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik-Haberleşme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. Yaklaşık on yıldır özel bir şirkette haberleşme ve yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım. Sinemaya olan ilgim ilkokul yıllarından itibaren Kemal Sunal filmleri ve Arzu Film yapımları ile başladı. Üniversite yıllarında ve sonrasında ise Nuri Bilge Ceylan sineması, sanat filmleri ile daha farklı bir boyut kazandı. Elimden geldiğince sinema ile ilgili yeni şeyler öğrenmeye, okumaya ve takip etmeye çalışıyorum. Sinema salonlarında izlediğim filmlerle ilgili notlar almak, onlarla ilgili duygu ve düşüncelerimi yazmak bana oldukça keyif veriyor. Amatör bir ruh ile profesyonel sinemasever olarak yaşamaya çalışıyorum.Mail yollamak için linke tıklayın.