Festival Günlüğü

Festivalden Kareler

37.İstanbul Film Festivali 6 Nisan’da dünyanın dört bir yanından yüzlerce film, konuk yönetmen ve yazarların katılımıyla seyirciyle buluştu.

DOVLATOV (2018)

Yönetmen: Aleksey German

Senaryo: Aleksey German, Yulia Tupikina

Oyuncular: Milan Maric, Danila Kozlovsky

(Biyografi, Dram, 129 dk)

20.yüzyılın iz bırakan Rus yazarlarından Sergey Dovlatov’un hayatından altı günü gözler önüne seren yapım, festivalin “Dünya Festivalleri” bölümünde izleyiciyle buluşan önemli bir yapıt. 1970’lerin Sovyet Rusya’sında hayatta kalma mücadelesi veren genç yazar, ailesi, şair ve ressam dostları, birlikte olduğu kadınlar, işverenleri, hiçbir kitabını basılmaya değer bulmayan yayıncılar ve aksayan yönlerini vurgulamaktan çekinmediği toplumsal mevzular ile ilişkilerinde dengeyi yakalamaya çalışmaktadır. Geçim sıkıntısı, hayal kırıklıkları, yazarın yeteneğinden ve geleceğinden duyduğu şüphe, aynı makus talihi paylaştıkları entelektüel arkadaşları, birbirlerine beğendirmeye çalıştıkları şiirleri, soğuk hava ve küçük kızını mutlu etme hayali gibi ayrıntılarla beslenen ve seyirciyi yarattığı atmosferin içine çekmekte zorluk çekmeyen başarılı bir yapım.

Seans Bilgileri:

15 Nisan Pazar 13:30      Cinemaximum City’s 7

THE REPORT ON SARAH AND SALEEM / SARA VE SELİM HAKKINDA (2018)

Yönetmen: Muayad Alayan

Senaryo: Rami Musa Alayan

Oyuncular: Maisa Abd Elhadi, Mohammad Eid, Kamel El Basha

Dram, 127 dk.

Bir yasak aşk etrafında palazlanan, dört ayrı insanın hayatına etki eden ve izleyiciyi on yıllardır çözümsüz bırakılmış etnik ve siyasi bir çatışmanın ortasına bırakan, derdini yapabildiği kadar sakince anlatmaya uğraşan bir film. Festivalin “Dünya Festivalleri” bölümünde gösteriliyor ve ilgiyi sonuna kadar hak ediyor.

MUG / YÜZ

Yönetmen: Malgorzata Szumowska

Senaryo: Michal Englert, Malgorzata Szumowska

Oyuncular: Mateusz Kosciukiewicz, Agnieszka Podsiadlik

Komedi, Dram, 91 dk.

“Dünya Festivalleri” bölümünde gösterime sunulan ilgi çekici yapımda, farklılığa toleransın pek rağbet görmediği bağnaz ve sıkıcı bir Polonya kasabasında var olma savaşı veren Jazek’in başından geçen trajik olaylara tanık oluruz. Jazek, kasabanın tekdüzeliğin ve çelişkili ahlak anlayışını ayakta tutan etkenin ‘yabancı’ olana duyulan büyük öfke olduğunu çok acı bir tecrübeyle öğrenecektir. İçinden geldiği gibi yaşamanın imkansızlığını anladığında zinciri kırmaya çalışır fakat Jazek için işler daha da karmaşık bir hal alır. Yaşadığı trajedi sonrası insanların açık hedefi haline gelecek ve hayatına devam etmesi güçleşecektir.

THE HOME

Yönetmen: Asghar Yousefinejad

Senaryo: Asghar Yousefinejad

Oyuncular: Ramin Riazi, Mohadeseh Heyrat, Gholamreza Bagheri

Dram, Gizem, 78 dk

Uzun süredir görüşmediği babasının ölüm haberiyle sarsılan Sayeh, vasiyetini öğrendiğinde ikinci bir şok geçirir. Babası bedeninin öldükten sonra tıp fakültesine bağışlanmasını istemektedir ve fakat Sayeh’i buna ikna etmek hayli zor olacaktır.

Hareketli kamera kullanımıyla izleyiciyi kaotik atmosferinin içine çeken filmin ölümle yüzleşme, refah dolu bir hayat arayışında yoldan sapma ve karmaşık akraba ilişkileri hakkında söyleyecek çok fazla şeyi var. Uluslararası Yarışma bölümünde izleyiciyle buluşan yapımın ödüle oldukça yakın ve dikkate değer bir aday olduğunu belirtmeliyim.

Seans Bilgileri:

15 Nisan Pazar 19:00      Beyoğlu

SOLDİERS STORY FROM FERENTARİ/ BİR MAHALLE HİKAYESİ

Yönetmen: Ivana Mladenovic

Senaryo: Ivana Mladenovic, Adrian Schiop

Oyuncular: Dan Bursuc, Sorin Cocis, Cezar Grumazescu

Dram, 119 dk.

Anlam arayışındaki iki ayrı karakterin yolları ait olmaya duydukları umutsuz ihtiyaç merkezinde kesişir ve neredeyse bayağı başlayan aralarındaki ilişki, ikisi için de derinlikli bir hal alır. Aşk ve cinsellik tanımlarına farklı bir ufuk katmaya çalışan yapımda naif bir bağlılık hikayesi izleyiciyle buluşuyor. Uluslararası Yarışma kategorisinde gösterilen ve festivalin farklı renklerinden birini sunan film, derdini olduğu gibi anlatmayı tercih eden, ödül için güçlü bir yapım.

Bir haftayı geride bırakan festivalde ilgiye değer bulduğum film ve etkinlikleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Herkese keyifli seyirler.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Aydan Yeşilırmak

Aydan Yeşilırmak

Dizi ve Sinema Yazarı
1987 İstanbul doğumluyum. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik bölümü mezunuyum. Sinema okuryazarlığı diye bir kavramın varlığından haberdar olduğum lise yıllarımdan itibaren filmler, türler, oyuncular ve yönetmenlerle ilgili bulabildiğim her şeyi elimden geldiğince okumaya ve incelemeye çalışıyorum. Filmler üzerine düşünmeyi ve konuşmayı seviyorum.Mail yollamak için linke tıklayın.