Sinegazete- Bağımsız sinema portalı

37. İstanbul Film Festivali Günlüğü – 14 Nisan 2018

“Eksi Bir” – Yönetmen: Orhan Oğuz

Usta yönetmen Orhan Oğuz’un yedi yıl aradan sonra çektiği bu film festivalin “Türk Sineması 2017-2018 / Yarışma Dışı” seçkisinde yer almakta. Film yarı felçli evsiz Şemsi’ye kalacak bir yer bulmaya çalışan üç zabıtanın bir gece boyunca yaşadıklarını anlatır. Filmin başrollerinde Metin Belgin, Nilüfer Açıkalın, Serkan Ercan ve Ercan Kesal yer alıyor. Filmin hikayesi yönetmenin bir arkadaşı aracılığı ile duymuş oluğu gerçek bir olaydan esinlenmiştir. Dramatik bir olayı içine mizah da katarak anlatmış Orhan Oğuz. Filmin mizahi tonu yer yer Mahmut Fazıl Coşkun ve Tolga Karaçelik filmlerini hatırlatıyor. Türk Sineması adına derdini anlatmaya çalışan, sade ve değerli bir film ortaya çıkmış.

İzlenmeli mi? Evet 

“Bir Zamanlar Kasım’da” – Yönetmen: Andrzej Jakimowski

Festivalin “Uluslararası Yarışma” bölümü kapsamında gösterilen bu film bir Polonya yapımı. Film evlerinden tahliye edilen Agata ile üniversite öğrencisi oğlu Mareczek’in Varşova sokaklarında çaresizlik içinde oradan oraya dolaşmalarını konu alır. Anne ve oğula eşlik eden bir de köpekleri Dost vardır. Oyunculuk performansları başarılı. Yönetmen kurmaca ile belgesel görüntülerini uygun bir şekilde eklemlemeyi başarmış.

İzlenmeli mi? Evet 

“Ona İyi Bak” – Yönetmen: Arild Andresen

“Dünya Festivallerinden” bölümünde gösterilen sıcak bir Norveç filmi. Bir deniz kurumunda petrol işçisi olarak çalışan Kjetil, karısının ölümünden sonra evlat edindikleri oğlu Daniel ile ilişkisinde sıkıntı yaşamaya başlar. Aslında Kjetil’in Daniel ile olan ilişkisinde her zaman bir problem var gibidir. Sadece problem Kjetil’in eşinin ölümünden sonra görünür hale gelmiştir. Klasik Kuzey Ülkeleri filmlerinin aksine oldukça sıcak ve dramatik yönü ağır basan bir Latin Amerika filmi olmuş. Daniel’in Kolombiyalı olması gibi film de Kolombiya yapımı Norveç tarafından evlat edinilmiş gibi durmakta (olumlu anlamda). Hem Kjetil rolünü oynayan Kristoffer Joner hem de Daniel rolünde çocuk oyuncu Kristoffer Bech oldukça iyi bir performans sergilemişler. Norveç’te daha çok televizyon dizileri ile tanınan yönetmen Arild Andresen bu film ile sinemaya da güzel bir film hediye etmiş olmuş.

İzlenmeli mi? Evet 

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions