Festival Günlüğü

37. İstanbul Film Festivali Günlüğü – 12 Nisan 2018

“Sergio & Sergei” – Yönetmen: Ernesto Daranas

Festivalin “Antidepresan” bölümünde yer alan film güldürme işlevini layıkıyla yerine getiriyor. 1990’ların başında, SSCB’nin dağılma döneminde geçen film, Kübalı öğretim görevlisi Sergio ile Rus astronot Sergei arasında telsiz üzerinden başlayan arkadaşlığı odağına alır. Bu arkadaşlığın yanı sıra film Küba, SSCB ve Amerika ile ilgili dönemin politik ve ekonomik göstergeleri ile ilgili değerlendirme ve analizler de yapar. Film tüm hikâye boyunca güldürü ögesini konunun ciddiyetine zarar vermeyecek şekilde kullanır. Diyaloglar oldukça keyifli. Oyunculuklar da başarılı. İzlemesi oldukça keyifli bir film ortaya çıkmış.

İzlenmeli mi? Evet 

“Kış Işığı” – Yönetmen: Ingmar Bergman

Festivalin “Bergman 100 Yaşında” bölümü kapsamında izlediğim ikinci filmi. Film ayrıca Bergman’ın “Tanrının Sessizliği” üçlemesinin de ikinci filmi. Film İsveç taşrasında inancını yitirmiş bir rahibin, ondan yardım isteyenler ve ona yardım etmek isteyenlerle olan ilişkilerini konu alır. İnanmayı bırakmış bir rahibin inanmış görünmeyi de bırakmasına şahitlik ederiz filmde. Bergman’ın kendi babası da bir din adamı, papazdır. Çoğu filmde olduğu gibi bu filmde de Bergman’ın hayatından izler bulmak mümkün. Oyunculuklar ve sinematografi başarılı.

İzlenmeli mi? Evet 

“Siyah Gelinlik” – Yönetmen: François Truffaut

Festivalin “Cinemania” bölümünde yer alan bu film Fransız Yeni Dalgası’nın önemli yönetmenlerinden François Truffaut’a ait. Yönetmenin genel tarzına göre farklı yerde duran bu film Hitchcock-vari bir hikâyeyi kendisine konu edinir. Film nikah günü kocasının ölümüne yol açan olayın sorumlusu beş katilin peşine düşen esrarengiz bir kadının hikâyesini anlatıyor. İntikam peşindeki acılı kadına usta oyuncu Jeanne Moreau hayat veriyor. Filmin akıcılığı oldukça iyi ve gerilim/gizem düzeyi de dengeli. Senaryoyu başarılı buldum. Öte yandan filmi izlerken kendinizi Yeşilçamvari bir hikâyenin içinde hissedebilirsiniz.

İzlenmeli mi? Evet 

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Necip Gözüaçık

Necip Gözüaçık

Sinema Yazarı
1984 doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik-Haberleşme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. Yaklaşık on yıldır özel bir şirkette haberleşme ve yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım. Sinemaya olan ilgim ilkokul yıllarından itibaren Kemal Sunal filmleri ve Arzu Film yapımları ile başladı. Üniversite yıllarında ve sonrasında ise Nuri Bilge Ceylan sineması, sanat filmleri ile daha farklı bir boyut kazandı. Elimden geldiğince sinema ile ilgili yeni şeyler öğrenmeye, okumaya ve takip etmeye çalışıyorum. Sinema salonlarında izlediğim filmlerle ilgili notlar almak, onlarla ilgili duygu ve düşüncelerimi yazmak bana oldukça keyif veriyor. Amatör bir ruh ile profesyonel sinemasever olarak yaşamaya çalışıyorum.Mail yollamak için linke tıklayın.