Sinegazete- Bağımsız sinema portalı
Sergio & Sergei

37. İstanbul Film Festivali Günlüğü – 12 Nisan 2018

“Sergio & Sergei” – Yönetmen: Ernesto Daranas

Festivalin “Antidepresan” bölümünde yer alan film güldürme işlevini layıkıyla yerine getiriyor. 1990’ların başında, SSCB’nin dağılma döneminde geçen film, Kübalı öğretim görevlisi Sergio ile Rus astronot Sergei arasında telsiz üzerinden başlayan arkadaşlığı odağına alır. Bu arkadaşlığın yanı sıra film Küba, SSCB ve Amerika ile ilgili dönemin politik ve ekonomik göstergeleri ile ilgili değerlendirme ve analizler de yapar. Film tüm hikâye boyunca güldürü ögesini konunun ciddiyetine zarar vermeyecek şekilde kullanır. Diyaloglar oldukça keyifli. Oyunculuklar da başarılı. İzlemesi oldukça keyifli bir film ortaya çıkmış.

İzlenmeli mi? Evet 

“Kış Işığı” – Yönetmen: Ingmar Bergman

Festivalin “Bergman 100 Yaşında” bölümü kapsamında izlediğim ikinci filmi. Film ayrıca Bergman’ın “Tanrının Sessizliği” üçlemesinin de ikinci filmi. Film İsveç taşrasında inancını yitirmiş bir rahibin, ondan yardım isteyenler ve ona yardım etmek isteyenlerle olan ilişkilerini konu alır. İnanmayı bırakmış bir rahibin inanmış görünmeyi de bırakmasına şahitlik ederiz filmde. Bergman’ın kendi babası da bir din adamı, papazdır. Çoğu filmde olduğu gibi bu filmde de Bergman’ın hayatından izler bulmak mümkün. Oyunculuklar ve sinematografi başarılı.

İzlenmeli mi? Evet 

“Siyah Gelinlik” – Yönetmen: François Truffaut

Festivalin “Cinemania” bölümünde yer alan bu film Fransız Yeni Dalgası’nın önemli yönetmenlerinden François Truffaut’a ait. Yönetmenin genel tarzına göre farklı yerde duran bu film Hitchcock-vari bir hikâyeyi kendisine konu edinir. Film nikah günü kocasının ölümüne yol açan olayın sorumlusu beş katilin peşine düşen esrarengiz bir kadının hikâyesini anlatıyor. İntikam peşindeki acılı kadına usta oyuncu Jeanne Moreau hayat veriyor. Filmin akıcılığı oldukça iyi ve gerilim/gizem düzeyi de dengeli. Senaryoyu başarılı buldum. Öte yandan filmi izlerken kendinizi Yeşilçamvari bir hikâyenin içinde hissedebilirsiniz.

İzlenmeli mi? Evet 

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net