Festival Günlüğü

37. İstanbul Film Festivali Günlüğü – 11 Nisan 2018

37.İstanbul Film Festivali Günlüğü – 11 Nisan 2018

“Bikini Moon” – Yönetmen: Milcho Manchevski

Bu filmde bir belgesel ekibinin ruhsal sıkıntılar yaşayan eski bir kadın asker ile ilgili bir film oluşturma/çekme hikayesi anlatılıyor.  Yönetmenin kurmaca ile belgeseli harmanlama tercihi maalesef başarılı olmamış. Başrolde yer alan ve Bikini isimli karaktere hayat veren Condola Rashad’ın iyi performansı da filmi kurtarmaya yetmemiş. Filmde konu edilen belgeselin bir türlü sona erememesi filmin de uzamasına neden olmuş gibi.

İzlenmeli mi? Hayır 

“Persona” – Yönetmen: Ingmar Bergman

Festivalin “Bergman 100 Yaşında” bölümü kapsamında izlediğim ilk film oldu bu. Filmde hemşire Alma’nın konuşmayı reddeden aktris Elisabeth Vogler’in tedavi süreciyle ilgilenmesi konu edilir. Filmin hemen başında Bergman ile film hakkında yapılan kısa bir röportaj da gösteriliyor bu arada. Bergman’ın kendisinin de dikkat çektiği üzere filmin ilk 4 dakikası biraz zorlayıcı ve sabır gerektiriyor. Bu bölümden sonra film klasik bir hikâye örgüsü ile yoluna devam ediyor. Hemşire Alma rolünde Bibi Andersson çok iyi bir performans sergilemiş. Açıkçası seyrettiğim ve beğendiğim diğer Bergman filmlerinin yanında bu filmi daha az başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Yine de bu filmi beyazperdede izlemek güzel bir deneyim oldu.

İzlenmeli mi? Evet 

“Fransa’da Bir Mevsim” – Yönetmen: Mahamat-Saleh Haroun

Çad asıllı yönetmenin bu filmi Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki savaştan kaçarak Paris’e gelen iki kardeşin hayata/Paris’e tutunma mücadelesini odağına alır. Film ele aldığı konuyu sade ve içten bir şekilde anlatmaya çalışıyor. Hem oyunculuklar hem de müzik tercihleri başarılı. Bu film kullandığı samimi dil açısından göçmen konusuna değinen ve Fransa’da geçen “Umut Limanı” (Yönetmen: Aki Kaurismaki) filmini akıllara getiriyor. Senaryoda yer yer eksiklikler olsa da izlemesi güzel bir film oldu.

İzlenmeli mi? Evet 

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Necip Gözüaçık

Necip Gözüaçık

Sinema Yazarı
1984 doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik-Haberleşme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. Yaklaşık on yıldır özel bir şirkette haberleşme ve yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım. Sinemaya olan ilgim ilkokul yıllarından itibaren Kemal Sunal filmleri ve Arzu Film yapımları ile başladı. Üniversite yıllarında ve sonrasında ise Nuri Bilge Ceylan sineması, sanat filmleri ile daha farklı bir boyut kazandı. Elimden geldiğince sinema ile ilgili yeni şeyler öğrenmeye, okumaya ve takip etmeye çalışıyorum. Sinema salonlarında izlediğim filmlerle ilgili notlar almak, onlarla ilgili duygu ve düşüncelerimi yazmak bana oldukça keyif veriyor. Amatör bir ruh ile profesyonel sinemasever olarak yaşamaya çalışıyorum.Mail yollamak için linke tıklayın.