Register
A password will be e-mailed to you.

“Özel Mülk” – Yönetmen: Leslie Stevens

Festival programındaki sevdiğim bölümlerden biri olan “Gömülü Hazineler” kısmında yer alıyor bu film. 1960 yılında siyah-beyaz çekilen film, orta-üst sınıftan evli bir kadının peşine takılan iki serseri arkadaşın başından geçen olayları merceğine alıyor. Gerilimi hep belirli bir seviyede tutan film böylelikle içine girilmeyi kolay hale getiriyor. İzlerken eski filmlerin tadı da bir başka oluyor diye düşünebilirsiniz. Bu tür filmlerin keşfedilmesine olanak sağladığı için festivaller iyi ki var.

İzlenmeli mi? Evet 

blank

“Kuzgunlar” – Yönetmen: Jens Assur

Yönetmenin Tomas Bannerhed’in kitabından uyarladığı bu ilk uzun metraj çalışması 1970’lerin ilk yarısında geçiyor. Film, modernleşme evresine geçiş aşamasındaki çiftlik hayatına dair bir aile üzerinden inceleme sunuyor. Yönetmenin aynı zamanda ödüllü bir fotoğrafçı olması çekilen görüntülerden de kendini belli ediyor. Öte yandan 2017 yılında çekilen Türk filmi “Sarı Sıcak” (Yönetmen: Fikret Reyhan) ile de tematik bir benzerliği var filmin. Görsel atmosfer ve mekân tasarımı iyi bir şekilde yönetilmiş. Senaryosunda yer yer eksiklikler olsa da bir ilk film olarak dikkate değer, dokunaklı bir çalışma.

İzlenmeli mi? Evet 

blank

“Hesaplaşma” – Yönetmen: Paolo Taviani, Vittorio Taviani

İtalya’nın saygın yönetmenlerinden Taviani kardeşlerin bu yeni filmi İtalyan yazar Beppe Fenoglio’nun romanından esinlenilerek oluşturulmuş. Film hipotenüsüne aldığı bir aşk üçgeninin diğer köşelerine İkinci Dünya Savaşını ve İtalya İç Savaşını yerleştiriyor. Açıkçası yönetmenlerinden dolayı filmden beklentim yüksekti fakat sonuç pek düşündüğüm gibi olmadı maalesef. Filmin özünde bir duygu eksikliği yer almakta. Senaryoda zaaflıklar ve bazı bölümlerde inandırıcılıkla ilgili yaşanan sıkıntılar da filmi olumsuz yönde etkilemiş.

İzlenmeli mi? Hayır 

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.