Sinegazete- Bağımsız sinema portalı
Mavili

37. İstanbul Film Festivali Günlüğü – 09 Nisan 2018

“Mavili” – Yönetmen: Jaap van Heusden

Film, Hollandalı hostes Lin ile Bükreş sokaklarında yaşayan Niku arasındaki iletişimi odağına alır. Bulutların üstündeyken bir uçak seferinin içinde başlar film. Lin’in uçakta yardım ettiği bir doğumun onda yarattığı/hatırlattığı duygular hayatının da biraz değişmesine yol açar. Bir kaza sonrası Bükreş’te tanıştığı Niku ile aralarında farklı bir ilişki gelişir. Filme ismini de veren “mavi” rengi filmde pek çok yerde görülür. Hem Lin hem de Niku’nun özel ve ortak yaşam evrenlerini zaman zaman sakin zaman zaman da hareketli tonda anlatır film bizlere.

İzlenmeli mi? Evet 

24 Kare

“24 Kare” – Yönetmen: Abbas Kiarostami

2016 yılında yaşama veda eden usta yönetmen Abbas Kiarostami’nin son filmi bu. Kiarostami fotoğraf tutkusundan esinlenerek her biri dört buçuk dakika süren 24 kısa filmden oluşan bir film ortaya çıkarmış. Her kısa film adeta bir fabl niteliğinde. Kısa filmlerin hemen hepsinde başrolde hayvanlar, bitkiler, kısacası doğanın kendisi var. Filmde diyalog olmaması herkes tarafından izlenmeyi zorlaştıran bir unsur. Ama Abbas Kiarostami’nin filmlerini sevenler için, onun fotoğraf ve sinemaya olan tutkusuna yeniden tanık olmak için güzel bir veda filmi.

İzlenmeli mi? Evet 

Yüz

“Yüz” – Yönetmen: Malgorzata Szumowska

Polonyalı yönetmenin Berlin Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü alan son çalışması bu film. Film, Jacek isminde bir gencin bir iş kazası sonrası geçirdiği yüz nakli ve sonrasında yaşananları anlatıyor. Yüz nakli sonrası hayatı alt üst olan, diyet ödeyen Jacek ile birlikte insanların nasıl “yüzsüzleştikleri” görülüyor filmde. Başarılı oyunculuk ve hareketli anlatıma sahip filmin dezavantajı ise ikinci bölümde ağırlık verilen toplumsal eleştiri yoğunluğunun çok göze batırılarak sunulması. Bir önceki “Beden” filmine göre içine daha rahat girilebilen bir film olmuş.  

İzlenmeli mi? Evet 

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net