Festival Günlüğü

37. İstanbul Film Festivali Günlüğü – 09 Nisan 2018

“Mavili” – Yönetmen: Jaap van Heusden

Film, Hollandalı hostes Lin ile Bükreş sokaklarında yaşayan Niku arasındaki iletişimi odağına alır. Bulutların üstündeyken bir uçak seferinin içinde başlar film. Lin’in uçakta yardım ettiği bir doğumun onda yarattığı/hatırlattığı duygular hayatının da biraz değişmesine yol açar. Bir kaza sonrası Bükreş’te tanıştığı Niku ile aralarında farklı bir ilişki gelişir. Filme ismini de veren “mavi” rengi filmde pek çok yerde görülür. Hem Lin hem de Niku’nun özel ve ortak yaşam evrenlerini zaman zaman sakin zaman zaman da hareketli tonda anlatır film bizlere.

İzlenmeli mi? Evet 

24 Kare

“24 Kare” – Yönetmen: Abbas Kiarostami

2016 yılında yaşama veda eden usta yönetmen Abbas Kiarostami’nin son filmi bu. Kiarostami fotoğraf tutkusundan esinlenerek her biri dört buçuk dakika süren 24 kısa filmden oluşan bir film ortaya çıkarmış. Her kısa film adeta bir fabl niteliğinde. Kısa filmlerin hemen hepsinde başrolde hayvanlar, bitkiler, kısacası doğanın kendisi var. Filmde diyalog olmaması herkes tarafından izlenmeyi zorlaştıran bir unsur. Ama Abbas Kiarostami’nin filmlerini sevenler için, onun fotoğraf ve sinemaya olan tutkusuna yeniden tanık olmak için güzel bir veda filmi.

İzlenmeli mi? Evet 

Yüz

“Yüz” – Yönetmen: Malgorzata Szumowska

Polonyalı yönetmenin Berlin Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü alan son çalışması bu film. Film, Jacek isminde bir gencin bir iş kazası sonrası geçirdiği yüz nakli ve sonrasında yaşananları anlatıyor. Yüz nakli sonrası hayatı alt üst olan, diyet ödeyen Jacek ile birlikte insanların nasıl “yüzsüzleştikleri” görülüyor filmde. Başarılı oyunculuk ve hareketli anlatıma sahip filmin dezavantajı ise ikinci bölümde ağırlık verilen toplumsal eleştiri yoğunluğunun çok göze batırılarak sunulması. Bir önceki “Beden” filmine göre içine daha rahat girilebilen bir film olmuş.  

İzlenmeli mi? Evet 

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Necip Gözüaçık

Necip Gözüaçık

Sinema Yazarı
1984 doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik-Haberleşme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. Yaklaşık on yıldır özel bir şirkette haberleşme ve yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım. Sinemaya olan ilgim ilkokul yıllarından itibaren Kemal Sunal filmleri ve Arzu Film yapımları ile başladı. Üniversite yıllarında ve sonrasında ise Nuri Bilge Ceylan sineması, sanat filmleri ile daha farklı bir boyut kazandı. Elimden geldiğince sinema ile ilgili yeni şeyler öğrenmeye, okumaya ve takip etmeye çalışıyorum. Sinema salonlarında izlediğim filmlerle ilgili notlar almak, onlarla ilgili duygu ve düşüncelerimi yazmak bana oldukça keyif veriyor. Amatör bir ruh ile profesyonel sinemasever olarak yaşamaya çalışıyorum.Mail yollamak için linke tıklayın.