Festival Günlüğü

37. İstanbul Film Festivali Günlüğü – 07 Nisan 2018

“Tarihsiz, İmzasız” – Yönetmen: Vahid Jalilvand

Film, vicdan muhasebesinin içinden çıkmaya çalışan Doktor Kave’nin sıkıntılı günlerini mercek altına alıyor. Filmi genel anlamıyla beğendim. Konu ve içerik itibarı ile çok yeni bir şey söylenmese de filmde, bir bütün olarak iyi bir iş çıkarmış yönetmen. Oyunculuklar oldukça başarılı. Doktor Kave’nin karıştığı kaza ve bundan dolayı duyduğu vicdan azabı inandırıcılık anlamında biraz sıkıntı barındırsa da buna inandığınız noktada pek bir sorun teşkil etmiyor. Hem atmosfer hem de savcı, doktor vb. karakterleri açısından “Bir Zamanlar Anadolu’da” (Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan) filmini de akıllara getiriyor. Bir İran filmi olduğunu izlerken hissedebiliyorsunuz. Bu filmin izlenmesini tavsiye ederim.

“Hannah” – Yönetmen: Andrea Pallaoro

Film, hapse giren eşinin arkasında duran ama kendi oğlu tarafından bile dışlanan, Hannah adında yalnız bir kadının yaşamını odağına alıyor. Açıkçası filmi izlemeden önce beklentim oldukça yüksekti. Yönetmenin ilk uzun metrajlı çalışması “Medealar” filmini yine bir İstanbul Film Festivali’nde izlemiş ve de beğenmiştim. Maalesef yönetmenin bu yeni filmi beklentimin çok altında kaldı ve bir hayal kırıklığı oldu benim için. Başrolde yer alan ve Hannah karakterine hayat veren Charlotte Rampling’in oyunculuğu bile filmi kurtarmaya yetmemiş ne yazık ki. En başından itibaren çok muğlak şekilde ilerleyen film akıcılığının da az olması nedeniyle içine girilmesi zor bir hale geliyor. Bu filmin izlenmesini tavsiye etmiyorum.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Necip Gözüaçık

Necip Gözüaçık

Sinema Yazarı
1984 doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik-Haberleşme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. Yaklaşık on yıldır özel bir şirkette haberleşme ve yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım. Sinemaya olan ilgim ilkokul yıllarından itibaren Kemal Sunal filmleri ve Arzu Film yapımları ile başladı. Üniversite yıllarında ve sonrasında ise Nuri Bilge Ceylan sineması, sanat filmleri ile daha farklı bir boyut kazandı. Elimden geldiğince sinema ile ilgili yeni şeyler öğrenmeye, okumaya ve takip etmeye çalışıyorum. Sinema salonlarında izlediğim filmlerle ilgili notlar almak, onlarla ilgili duygu ve düşüncelerimi yazmak bana oldukça keyif veriyor. Amatör bir ruh ile profesyonel sinemasever olarak yaşamaya çalışıyorum.Mail yollamak için linke tıklayın.