Ana sayfa » Biz Kimiz?

Biz Kimiz?

Biz Kimiz?
Arzu Çevikalp
Genel Yayın Yönetmeni
1982 yılında İstanbul’da doğmakla başlayan hayatım, 10 yaşında yazı yazmakla ve her yazdığını kodlamakla anlam kazanır. Sadece şiir, deneme ve öykü gibi türlerde yazı yazmak yetmez, ilgi alanlarımın genişlemesiyle yepyeni türlere doğru yelken açarım. Film eleştirileri, kısa haberler ve diğer muhtelif sinema yazıları… Açıkça ifade etmem gerekirse, sinema hakkında yazı yazarken tıpkı ufak bir çocuğun annesini gördüğünde sevindiği kadar seviniyorum ve kendimi bembeyaz bulutların arasında dans ediyor gibi hissediyorum. Hiç bırakmayacağım bir görev.
Biz Kimiz?
Şule Genç Gözüaçık
Editör/Redaktör
86 İstanbul doğumlu. Sosyoloji okudu. Ardından iş hayatında bir katkı sağlar diye “yönetim ve organizasyon” okudu ama gidip orada da “İşletmelerde Değer Kavramı: Ezop Masalları” adlı bir projeyle mezun oldu. Baktı ki en sevdiği şey “masal”. Masal okur. Masal yazar. Sinemaya gider. Eşiyle “Sinemasal” dünyasında yaşamaktadır.
Biz Kimiz?
Ekin Coşkuner
Haber Editörü
1996 yılında İstanbul’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi. Araştırma ve öğrenmeye karşı büyük bir tutkusu var. İlgi alanları ise güzel olan her şey! Bunları görmek, izlemek, öğrenmek ve paylaşmaktan büyük keyif duyuyor.
Biz Kimiz?
Kübra Yürük
Haber çevirmeni ve sinema yazarı
1996 yılında doğdum. Akdeniz Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde eğitimime devam etmekteyim. Bir dönem altyazı çevirmenliği yaptım, şu sıralar ise en büyük uğraşılarım okumak ve yeni yerler keşfetmek.  Çocukluk yıllarımdan beri tutkum hâline gelen sinema dünyasına ucundan, amatörce de olsa tutunmak, farklı bakış açıları ile izlemek ve görülmeyeni görmeye çalışmak en keyif aldığım şey.
Biz Kimiz?
Batuhan Kaplan
Sinema Yazarı/Yazı İşleri
Amatör derecede müzisyen, profesyonel derecede sinema aşığı… Her alandaki ilhamını sevdiği parçaları dinlerken alan Okan Üniversitesi Sinema-Tv bölümü öğrencisi. Bugüne kadar birçok kısa film senaryosu yazdı ve çekti. İmkânları ve ilhamı izin verdiğince yazmaya da çekmeye de devam etmeyi düşünüyor. Edebiyatı ve tarihi seven, ileride her şeyiyle kendini anlatmayı başarabilen filmlerinin yönetmeni olmak gibi bir hayali olan kişi… İzlemek, dinlemek ve okumak neyse yazmakta onun için aynı derecede önemli ve zevkli. Her şeyiyle kendini onlarda bulduğu favori yönetmenleri Jim Jarmusch, Lars von Trier ve Andrei Tarkovsky. Çekmeyi istediği filmlerinin müziklerini kendi yapma düşüncesi ve isteği olarak Ennio Morricone ve Hans Zimmer gibi kişileri de idol olarak gören detaycı bir hayalperest.
Biz Kimiz?
Serhat Günaydın
Haber ve dizi içerik sorumlusu
Facebook Sinema Severler grubunun yöneticisi ve aynı zamanda sinema tutkunudur.
Biz Kimiz?
Ulvi Karayiğit
Sinema yazarı
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Sinema ve Tv bölümünü okudu. Bir çok kısa film, yazdı,  oynadı ve çekti. 2014 yılında TÜRSAK ve Kültür Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği “Geleceğin Sineması” ‘nda senaryo ödülüne layık görüldü. Aktif bir şekilde televizyonda ve setlerde çalıştı. Ona göre damarlarından kan değil film şeridi akıyor.
Biz Kimiz?
Berat Bayer
Sinema Yazarı
1997 yılında dünyaya geldim. 2008’den beri çeşitli dergi ve İnternet sitelerinde, dünya üzerinde en çok sevdiğim şey olan sinema üzerine yazılar yazıyor, kısa filmler yapıyorum. Üniversite ikinci sınıf öğrencisiyim, okulu bitirip bu alanda profesyonelleşme imkanı kazanabileceğim zamanı bekliyorum.
Biz Kimiz?
Abdullah Düğer
Kısa Film yazarı
1988 yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Aksaray’ın Sarıyahşi ilçesinde orta ve lise eğitimini de Kırşehir’de tamamlayarak üniversite eğitimine geçmiştir. Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olarak 2013 yılında Muş iline öğretmen olarak atanmıştır ve halen burada görevine devam etmektedir. Lise yıllarından bu zamana kısa film ve belgeselcilik ile hobinin ötesinde bir tutku ile ilgilenmektedir. Ulusal çapta kısa film finalistlikleri ve dereceleri bulunmaktadır.
Biz Kimiz?
Güray Karaayak
Sinema Yazarı
1986’nın karlı bir kış günü dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldu. Salo ve Solome’un 120 günü filmini yurtta 5 arkadaşıyla başlayıp tek başına bitirdiğinde, Pasolini en sevdiği yönetmen, sinema da en büyük tutkusu oldu. Çocukluk hayali, Sadun Boro’nun Kısmet’i gibi dünyayı dolaşmak olup, şu an özel sektörde proje finans departmanında masa başı bir işte çalışıyor.
Biz Kimiz?
Gözde Dikmen
Sinema Yazarı
1980 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe okuyarak filozof olma yolunda ilerleyen Grafik Tasarımcı/Çizer. Sinemaya olan tutkusu çocukluk yıllarında başladı. Yönetmen Ayşegül Doğan’ın Film Okuma Atölyesi sayesinde bu tutkuyu farklı ufuklara taşıdı. Şu an Antalya’da yaşamakta olup, kendi atölyesinde yazıp, çizmekte ve her hafta sinemaya ilgi duyan insanları atölyede toplayıp film gösterimi yapmaktadır.
Biz Kimiz?
Kadir Özbek
Sinema Yazarı
1991 yılında İstanbul’da doğdu. Sinema ile olan ilişkisi lise yıllarında filizlenmeye başladı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu. Aynı zamanda da bilişim teknolojileri öğretmeni. Okumak, yazmak, öğretmek ve canı sıkıldığında alıp başını sinemaya gitmek en çok keyif aldığı şeyler. Her türden film izlemeyi sevse de korku filmleri, b-filmler, çizgi roman uyarlamaları, psikolojik gerilimler ve animeler en zayıf noktası. Eleştirilmesine asla tahammül edemeyeceği üç isim var. Hitchcock, Chaplin ve Miyazaki.
Biz Kimiz?
Bekir Çılgın
Sinema Yazarı/Sosyal Medya Sorumlusu
“Okur… yazar…izler.”
Biz Kimiz?
Saim Saban
Yazar
Sinemayı, Edebiyatı Ve Felsefeyi Seviyorum. İnsanları Da. Kendimi Anlatmak İçin “… O Milyonların Milyonda Biridir, O Bir Sıra Neferidir.”* Derim. * Nazım Hikmet
Biz Kimiz?
Berna Güler
Sinema Yazarı
Balıkesir-Altınoluk’ta ’94 sonbaharında dünyaya geldi. Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji mezunu. 5 yıldır Aigai Antik Kenti’nde arkeolog. Kendini bildi bileli sinema, edebiyat ve müzik tutkunu. Kültür-sanat dergilerinde bazen yazarlık bazen şairlik yapıyor. Başucundan bir kitap: Hermann Hesse-Siddhartha, ruh ucundan bir şarkı: The Strawbs-Tears and Pavan ve zihin ucundan bir film: Alejandro Jodorowsky-El Topo derim.
Biz Kimiz?
Aydan Yeşilırmak
Sinema Yazarı

1987 İstanbul doğumluyum. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik bölümü mezunuyum. Sinema okuryazarlığı diye bir kavramın varlığından haberdar olduğum lise yıllarımdan itibaren filmler, türler, oyuncular ve yönetmenlerle ilgili bulabildiğim her şeyi elimden geldiğince okumaya ve incelemeye çalışıyorum. Filmler üzerine düşünmeyi ve konuşmayı seviyorum. 

Biz Kimiz?
Fikret Başal
Dizi kritikeri
1997 yılında dünya ya geldim ve orta okul yıllarımdan bu yana şiir ve deneme alanında çalışmalar yaptım kendi çapımda. Lise yıllarımda bu bazı öğretmenlerimin desteği ve yönlendirmesi ile arttı. Çocukluk hayalim olan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okuyorum. Kitap okumak ve yeni filmler seyretmek benim için bir kabuğuma çekilmek. LOTR ve MARVEL hayranıyım 🙂
Biz Kimiz?
İlker Mutlu
Sinema Yazarı
Nisan 1972’de Samsun’da doğdum. Samsun Anadolu Lisesi’ni bitirdim. Ardından Eskişehir Anadolu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazanarak, 1995 yılında buradan mezun oldum. Sinemaya ilgim, ortaokul yıllarında arşivcilikle başladı. Bu ilginin boyutları, zaten yazı yazmayı ve kısa öyküler oluşturmayı seven beni, sinema üzerine karalamalar yapmaya itti. Sinema, Geceyarısı Sineması gibi dergilerde yazılarım yayınlandı. Yaklaşık on yıldır da Sekans Sinema Kültürü Dergisi’nde yazıyorum. Asıl mesleğim olan inşaat mühendisliğine de Samsun’da devam etmekteyim. Bu süreçte senaryo yazımına da yöneldim ve iki kısa, beş uzun metraj film senaryosu hazırladım. Bunlar çekmecemde kameraya alınacakları tarihi bekleyedursun, ben bir kısa filmde oyunculuk, bir kısa belgeselde yönetmenlik, bir kısa filmde de hem senaristlik hem de yönetmenlik denemelerinde bulundum. Kendi sinema serüvenimi anlattığım, BİR MÜHENDİSİN SİNEMA EĞİTİMİ adlı, Gece Kitaplığı Yayınevi’nden çıkan bir kitabım vardır. Halihazırda yine aynı yayınevinden çıkmaya hazır bir çevirim ve yazımı devam eden bir roman denemem bulunuyor.
Biz Kimiz?
İlker Özdemir
Sinema Yazarı
30 Ekim 1987 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV-Sinema bölümünde tamamladım. Şu an Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tezli Sinema–TV yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Yazma serüvenine şiir yazmakla başladım. Üniversite eğitimim esnasında sinema konusunda yazmaya ilgi duydum. Sinema tarihi ve sinemada akımlar konuları başlıca ilgi duyduğum konular arasında yer almakta…
Biz Kimiz?
Emine Köse
Sosyal Medya Sorumlusu
Sinemaya ilgi duyduğundan ötürü, sosyal medyada sinema üzerine paylaşımlar yapar.
Biz Kimiz?
Burcu Meltem Tohum
Konuk Yazar
Burcu Meltem Tohum 1993 yılında İstanbul’da doğdu. Öğrenimini İstanbul Üniversitesi Klasik Filoloji departmanında tamamladı. Şu an Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimi görmektedir. Sinema atölyesinde başlayan sinemaya olan tutkusu farklı disiplinlerde çalıştığı zamanlarda peşini bırakmadı. Lise yıllarında başladığı sinema alanında çeşitli yazınsal projelere eğilimini sürdürdü. 2013-2014 yılları arasında Filmloverss adlı site üzerinde ve çeşitli sinema bloglarında yazıları yayınlandı. Uzun yıllar boyunca film altyazı çevirilerinde gönüllü olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi’nin Sinefil dergisinde yazarlık yapıyor. Edebiyat ve sinemanın hayatında vazgeçilmez bir ikili olduğunu düşünerek bu alanlara olan tutkusu yaptığı çalışmalarında onu perçinlemeye devam ediyor.
Biz Kimiz?
Şenol Demir
Konuk Yazar
2005 de Avcılar Belediye Tiyatrosunda yetiştim. Ancak aradığım içsel doyumun sahnede değil sinemada olduğunu fark edince aktör okulu okudum. 2008 den bu yana, sinema TV’de çeşitli projelerde yer almaktayım. Sevdalısı olduğum Türk sinemasının içine düşmek ve “kazmak” en büyük hobim. Vizyon, sinema ayırt etmeden Türkçe dilinde çekilmiş tüm filmleri izlemeye gayret göstermekteyim.
Biz Kimiz?
Ali Mercimek
Konuk Yazar
Ali Mercimek Merzifon’da doğdu. İstanbul ve Münster Üniversitelerinde iletişim ve felsefe okudu. Sırasıyla Sabah, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinin yurtdışı yayınlarında çalıştı. Çeşitli film günlerinin organizasyonlarında yer aldı. Sinema üzerine yazıları yayımlandı.