Sinegazete- Bağımsız sinema portalı

Arzunun O Belirsiz Rüzgârı-Necip Gözüaçık

Film, kent soylu yaşamın çekiciliğindeki çekinceleri üst orta sınıf bir aile üzerinden anlatmaya çalışıyor. Hemen hemen pek çok sahnesinde izleyenleri rahatsız etmeyi başarıyor yönetmen Seren Yüce. Böylelikle filmin amacını da gerçekleştiriyor bir bakıma. Bir kitap yazmış olan Şermin ile bir kitap yazmış olmak isteyen Handan arasındaki dostluk ilişkisi üzerinden hayata dair salınımları görüyoruz iki aile etrafında.

Maddi olarak müreffeh bir yaşam süren Handan ile Korhan manen çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Yıllardır pek çok iş girişiminde bulunan Handan eşi Korhan’dan beklediği desteği artık tam olarak göremiyordur. Korhan Handan’ın arzularının hiç bitmeyeceğine ya da o arzuların hiçbir yere varmayacağına kanaat getirmiştir. Çiftin içinde bulundukları maddi varlık içerisindeki manevi yokluk benzer bir konumdaki çiftin hikâyesini anlatan “Hayatboyu” (Yönetmen: Aslı Özge) filmini getirir akıllara.

Görünürde çiftin en yakın aile dostları Şermin ve eşi Aykut’tur. Çocuklar Aleyna ile Poyraz da birbirleri ile iyi anlaşmaktadırlar. Handan’ın yazar olma hevesi iki aile arasındaki ilişkinin çok da sağlam olmayan temeline karşı esen ilk rüzgâr olacaktır. Bu arada Korhan da eşi Handan ile yaşadıkları soğukluğu giderecek sıcak rüzgâr arayışları içerisindedir. Korhan’ın yapmaya çalıştığı kaçamakların ucu sonraları Şermin’e kadar uzanacak ve bu da rüzgârın şiddetini artıracaktır.


Handan kendine yeni bir bilgisayar hediye edip yazma serüvenine başlamıştır. Şermin arkadaşı Handan’ı ilk başlarda desteklemeye çalışır. Fakat Handan’ın tükenmez istekleri, bitmeyen proje fikirleri yeni kitabını yazmaya çalışan Şermin’i de çileden çıkarmıştır.
Korhan’ın Aykut için ayarladığı yeni iş projesi iki aileyi yeniden yakınlaştırır. Aykut ve Şermin de dostlarına yemek ve konserden oluşan bir jest hazırlamışlardır. Yemekte Handan’ın Şermin’e göndermede bulunması; Korhan’ın ise Şermin’e askıntılık yapması ortamı bir hayli gerer. Konserdeki serbest caz performansı bile rüzgârın önünü alamamıştır. Buna bir de çocukların evde başlarından geçen deneyim eklenince olaylar içinden çıkılması güç bir hal alır. Temeli sağlam olmayan aile dostluğu belki de burada bitecektir.
Filmi genel olarak başarılı bulmakla birlikte yarattığı beklentinin altında kaldığını söyleyebilirim. Oyunculuklar ve diyaloglar filmin pozitif yönleri iken tempo ile ilgili yaşadığı sıkıntı filmi biraz sekteye uğratıyor.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğer yazıya gönül verdiyseniz illa yazmak istiyorum diyorsanız, filmler vizyona girmeden önce hafta içi düzenlenen basın gösterimlerinden sizi haberdar edebiliriz. İnternet güncel bir mecra olduğu için yazıların önceden yayına alınması takdir edersiniz ki önemli.  Eğer sen de içindeki duyguları dışarıya aktarmak ve bunu sinema yoluyla yapmak istiyorsan hemen gönüllü olarak bize katıl ve yazmaya başla.

Tüm sanatseverlere sevgilerimizle…

Abone Ol
Yeni yazılardan habeerdar olmak için aramıza katılın.

I consent to the terms and conditions

sinegazete.net