Türk Sineması

Arzunun O Belirsiz Rüzgârı-Necip Gözüaçık

Film, kent soylu yaşamın çekiciliğindeki çekinceleri üst orta sınıf bir aile üzerinden anlatmaya çalışıyor. Hemen hemen pek çok sahnesinde izleyenleri rahatsız etmeyi başarıyor yönetmen Seren Yüce. Böylelikle filmin amacını da gerçekleştiriyor bir bakıma. Bir kitap yazmış olan Şermin ile bir kitap yazmış olmak isteyen Handan arasındaki dostluk ilişkisi üzerinden hayata dair salınımları görüyoruz iki aile etrafında.

Maddi olarak müreffeh bir yaşam süren Handan ile Korhan manen çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Yıllardır pek çok iş girişiminde bulunan Handan eşi Korhan’dan beklediği desteği artık tam olarak göremiyordur. Korhan Handan’ın arzularının hiç bitmeyeceğine ya da o arzuların hiçbir yere varmayacağına kanaat getirmiştir. Çiftin içinde bulundukları maddi varlık içerisindeki manevi yokluk benzer bir konumdaki çiftin hikâyesini anlatan “Hayatboyu” (Yönetmen: Aslı Özge) filmini getirir akıllara.

Görünürde çiftin en yakın aile dostları Şermin ve eşi Aykut’tur. Çocuklar Aleyna ile Poyraz da birbirleri ile iyi anlaşmaktadırlar. Handan’ın yazar olma hevesi iki aile arasındaki ilişkinin çok da sağlam olmayan temeline karşı esen ilk rüzgâr olacaktır. Bu arada Korhan da eşi Handan ile yaşadıkları soğukluğu giderecek sıcak rüzgâr arayışları içerisindedir. Korhan’ın yapmaya çalıştığı kaçamakların ucu sonraları Şermin’e kadar uzanacak ve bu da rüzgârın şiddetini artıracaktır.


Handan kendine yeni bir bilgisayar hediye edip yazma serüvenine başlamıştır. Şermin arkadaşı Handan’ı ilk başlarda desteklemeye çalışır. Fakat Handan’ın tükenmez istekleri, bitmeyen proje fikirleri yeni kitabını yazmaya çalışan Şermin’i de çileden çıkarmıştır.
Korhan’ın Aykut için ayarladığı yeni iş projesi iki aileyi yeniden yakınlaştırır. Aykut ve Şermin de dostlarına yemek ve konserden oluşan bir jest hazırlamışlardır. Yemekte Handan’ın Şermin’e göndermede bulunması; Korhan’ın ise Şermin’e askıntılık yapması ortamı bir hayli gerer. Konserdeki serbest caz performansı bile rüzgârın önünü alamamıştır. Buna bir de çocukların evde başlarından geçen deneyim eklenince olaylar içinden çıkılması güç bir hal alır. Temeli sağlam olmayan aile dostluğu belki de burada bitecektir.
Filmi genel olarak başarılı bulmakla birlikte yarattığı beklentinin altında kaldığını söyleyebilirim. Oyunculuklar ve diyaloglar filmin pozitif yönleri iken tempo ile ilgili yaşadığı sıkıntı filmi biraz sekteye uğratıyor.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Necip Gözüaçık

Necip Gözüaçık

Sinema Yazarı
1984 doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik-Haberleşme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. Yaklaşık on yıldır özel bir şirkette haberleşme ve yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım. Sinemaya olan ilgim ilkokul yıllarından itibaren Kemal Sunal filmleri ve Arzu Film yapımları ile başladı. Üniversite yıllarında ve sonrasında ise Nuri Bilge Ceylan sineması, sanat filmleri ile daha farklı bir boyut kazandı. Elimden geldiğince sinema ile ilgili yeni şeyler öğrenmeye, okumaya ve takip etmeye çalışıyorum. Sinema salonlarında izlediğim filmlerle ilgili notlar almak, onlarla ilgili duygu ve düşüncelerimi yazmak bana oldukça keyif veriyor. Amatör bir ruh ile profesyonel sinemasever olarak yaşamaya çalışıyorum.Mail yollamak için linke tıklayın.