Inatçı Bir Adam
İran Sineması

İnatçı Bir Adam: “Hiçbir Şeyde Rızam Yok”

İnatçı Bir Adam bir İran filmi. Yönetmen Mohammad Rasoulof’un filminin odağında Reza karakteri var. Reza, eşi ve çocuğuyla İran’ın uzak bir köyünde sıradan bir yaşam sürdürmeye çalışıyordur. Reza Japon balığı yetiştiriciliği ile uğraşırken eşi de bir okulun müdireliğini yapmaktadır. Aslında Reza’nın kendisi de öğretmenlik okuyordu fakat üniversiteden atıldığı için okulu bitirememiştir. Filmin temel çıkış noktası da Reza’nın devletle, sistemle, düzenle, iradeyle ve yer yer de doğa ile olan bu inatlaşmasını, mücadelesini gözler önüne sermektir.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Filmin içinde genel anlamda bir “mülkiyet” temasının varlığından pekâlâ bahsedilebilir. Mülkiyet kavramı açısından bu film ile başka filmler arasında çeşitli bağlar kurmak mümkün. Japon balığı yetiştirmeye çalışan Reza suyun kullanımı açısından köydeki nüfuzlu kişiler tarafından zaman zaman engellenmektedir. Buradaki suyun mülkiyeti konusu “Susuz Yaz” (Yönetmen: Metin Erksan) filmini hatırlatır. “Susuz Yaz” filminde de köylüler tarlalarını sulamak ile ilgili adil paylaşım yapmak konusunda güçlük çekerler.

Inatçı Bir Adam

İnatçı Bir Adam “Leviathan” filmiyle ilişki kurar

Reza’nın devletle ve sistemle olan sorunlu ilişkisi ise bürokrasinin mülkiyeti açısından “Leviathan” (Yönetmen: Andrey Zvyagintsev) filmi ile ilişki kurar. “Leviathan” filminde de ana karakterin yozlaşmış sisteme karşı mücadelesine tanık olunur. Balıkların yetiştirilmesi sırasında çevresel faktörlerin de etki etmesi açısından doğa ile de bir mücadele içinde olur Reza. Doğanın mülkiyeti açısından “Balık” (Yönetmen: Derviş Zaim) filmi ile bir ilişki kurulabilir burada. “Balık” filminde de balık yetiştiriciliği yapan ana karakterin yaşadığı zorluklar ve çıkmazlar anlatılır. Burada bir parantez açılacak olursa tematik ve atmosferik olarak İnatçı Bir Adam filminin “Balık” filmi ile benzeştiği söylenebilir. Tüm bu mülkiyetlere ilaveten Reza’nın bir de kendi iradesinin ona tahakkümde bulunması vardır. İradenin mülkiyeti açısından da “Takva” (Yönetmen: Özer Kızıltan) filmine referansta bulunabilir. Öte yandan gerçekçi üslup kullanımı açısından film Romen yönetmen Cristian Mungiu’nun filmlerini de çağrıştırmaktadır.

İnatçı Bir Adam izledikten sonra beğenmekle beğenmemek arasında kalınabilir. Alışılageldik İran filmlerinden farklı bir yapım olmuş. Hiçbir şeyde rızası olmayan Reza filmin sonunda neye razı gelmiş olacak acaba?

Filmin Künyesi:

İNATÇI BİR ADAM | LERD | Yönetmen: Mohammad Rasoulof / Senarist: Mohammad Rasoulof / Oyuncular: Reza Akhlaghirad (Reza), Soudabeh Beizaee (Hadis), Nasim Adab,  Zeinab Shabani, Missagh Zareh, Zhila Shahi, Majid Potki, Mehdi Mehraban, Sepehr Ebadi, Bagher Yekta / İran / 2017 / Renkli / 118´

*Değerli okurlar  yazılarım hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana iletirseniz çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlarla daha özgü içerikler üretmeme katkıda bulunduğunuz için şimdiden teşekkür ederim. 

 

SİZ DE ARAMIZA KATILIN

Yazar için önemli olan okuyucudur, okuyucum olmak ve bu konuda bana ilham sağlamak için benimle irtibatta kal ve Sinegazete‘ye abone ol

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Necip Gözüaçık

Necip Gözüaçık

Sinema Yazarı
1984 doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik-Haberleşme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. Yaklaşık on yıldır özel bir şirkette haberleşme ve yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım. Sinemaya olan ilgim ilkokul yıllarından itibaren Kemal Sunal filmleri ve Arzu Film yapımları ile başladı. Üniversite yıllarında ve sonrasında ise Nuri Bilge Ceylan sineması, sanat filmleri ile daha farklı bir boyut kazandı. Elimden geldiğince sinema ile ilgili yeni şeyler öğrenmeye, okumaya ve takip etmeye çalışıyorum. Sinema salonlarında izlediğim filmlerle ilgili notlar almak, onlarla ilgili duygu ve düşüncelerimi yazmak bana oldukça keyif veriyor. Amatör bir ruh ile profesyonel sinemasever olarak yaşamaya çalışıyorum.Mail yollamak için linke tıklayın.