AnimeDosya

“One Piece” Animesinin Filmleri Olduğunu Biliyor Muydunuz?

One Piece Animesinin Filmleri Olduğunu Biliyor Muydunuz?

 “One Piece”in sizce nesi meşhurdur; Şeytan meyvesi mi, teorileri mi, savaşları mı, dostluğu ele alışı mı? Listeyi bilerek uzatmıyorum, yoksa giderde gider. Her izleyen için farklı anlamlar barındıran, türünün tek örneğidir. Dünyanın en çok izlenen, mangası en çok okunan (en çok para basan) yapım olma özelliğini taşıyan One Piece’e bizde vakti zamanında vurulduk. Orta okul yıllarında Star TV kanalında başlayan bu birliktelik (*Sanji karakterinin sigara içiyor olması sebebiyle Televizyondan kaldırılmıştır. -Rtük işbaşında) şu zamana kadar sürmektedir, varın siz hesaplayın. İki kere Animeyi baştan sona izleyip bitirmişliğim vardır. Bakmayın bitti dediğime, güncel bölüme kadar izledim. Yoksa ufukta bitiş gözükmüyor. Teorilerden biride zaten “Eiiçiro Oda”nın (One Piece çizeri) bu animeyi bitirip bitiremeyeceği üzerine yapılıyor. Malum 20 yılı deviren anime söylenenlere göre daha %60 civarında tamamlanmış. Yani kabaca hesaplarsak, aşağı yukarı 15 yıl daha sürecek gibi duruyor. Buda 43 yaşında olan Oda Sensei’nin 60 yaşına merdiven dayayacağı dönemlere tekabül ediyor. Dua edelimde Japonya da ki uzun yaşama istatistikleri güvenilir olsun. Riskli anlayacağınız; Kalpten küt diye gitse, ayağı bir taşa takılsa, ruhlar alemine göçse bu animeye ne olacak? İşte o teorilere dönüp baktığımızda deniyor ki; Vasiyeti vardır, yazmış olduğu ileriki bölümleri (mesela 2550.bölüm) kasasında saklıyordur, belirlemiş olduğu biri ona bir şey olunca çizimi devralacaktır gibi. Bunlardan biri umarım gerçektir ve teori olarak kalmaz yoksa hayatımızın kazığını yemiş olacağız büyük bir yarı da kalmışlık hissiyatı ile. Birçokları altın yumurtlayan tavuğu neden kessin, bilerek uzattıkça uzatıyor diyor. Fakat yarın anime final bölümünü yayınlayacak dense bunu diyen vatandaşlar hüngür hüngür ağlar, bundan da eminim. 824.bölümünü geçen hafta izlediğim One Piece’in birde pek fazla bilinmeyen Live Action filmleri var. Bu dosyada sizlere bu filmleri anlatacağım. Yeni bölümleri beklemekten sıkılanlar için bir nebze olsun bu bekleyişleri azaltacaktır. Şimdiden keyifli okumalar.

One Piece Animesinin Filmleri Olduğunu Biliyor Muydunuz?

1.ONE PİECE: THE MOVİE

Tam 18 sene önce yayınlanan bu film serinin ilk filmi olması yanında, ana hikayeyle alakalı bolca da ipucu barındırıyor. “Baratie” gemisine varmadan önceki dönemi içerir, haliyle “Sanji” henüz aralarına katılmamıştır. 2000 yılında çıktığından renkler, görüntü, karakter çizimleri çocuksuluğunu korumaktadır. Keskin hatlar henüz yoktur. Luffy, her zamanki şapşallığından bir şey yitirmemiştir. 50 dakika boyunca film bize ana hikayedeki o bitmek tükenmek bilmez yolculuğun tayfaya kattıklarını özetler gibidir. “Woonan”ın hazinesinin olmadığını gören tayfanın yüzündeki gülüş, zaten onların kazançlarının yaptıkları seyahatler olduğunu gösterir. Hazineleri yolda olma halidir. One Piece için; “Raftel” adasından sonra varacakları, altınlarla dolu bir ada diyenlere gülmekten başka bir şey gelmiyor elimden. Ama “Gol D. Roger” in bir sandık içine zarf koyup eşek şakası yapacağını da sanmam. En mantıklısı denizlerde özgür olma hali gibi geliyor. Teoriler üstü bir son ile çıkarsa zaten Oda, Japonya Başbakanı falan olur. Milyonlarca One Piece okurunun tahmin etmediği bir sonu gerçekleştirmek Başbakan olmak ile kıyaslanır ancak.

 Filmin Antagonisti olarak “El Drago” adında kızıl saçlı, aslana benzeyen, (Luff kedi olduğunu düşünür) altından zırhı olan, pekte akıllı olmayan bir düşman vardır. Onu korsan kaptanı yapmasını sağlayan güçleri ise benzediği hayvanın ki gibi sert, sivri tırnaklar ve yediği şeytan meyvesi. El Drago; “Paramecia” şeytan meyvesi yemiştir ve güç kullanıcısıdır. Meyvesi “Goe Goe No Mi”dir (Ses dalgası meyvesi). Lazere benzer ses dalgaları bir hayli etkili olsa da saldırı esnasında açık hedef olması onun gardını düşürmektedir. Her korsanın sağ kolu olduğu gibi El Drago’nun da bir yardımcısı vardır. O zamanlar tayfa 4 kişi olduğundan, sırf “Zoro” ile kapışması için tasarlanmış karakter olan “Golass” ana seride karşımıza çıkan “Chaka” karakterinin prototipidir adeta. “Nami” ve “Usopp” bilindiği gibi final savaşlarını kombineden izleyen seyircilerdir her seferinde olduğu gibi. Kızılderili olduğu su götürmez Golass’ın anime’nin başları olduğu için çok güçlü bir kılıç ustası olduğunu düşünebiliriz; Zoro da ona methiyeler düzmüştür. Hatta güçlen ve tekrar görüşelim demiştir. Filmin gizemli karakteri Altın Korsan Woonan’a gelirsek; Korsanlar kralını andırdığını söyleyebiliriz. Başarılarla dolu serüvenler, gizli hazinesinin olduğu bir ada ve gerisinde bıraktığı efsaneler onu Gol D. Roger yapmasa da bana açıkçası anımsattı. Serinin takipçilerinin mutlaka izlemesi gereken bir film. Mümkünse ana seriye devam ederken, bölüm aralarına sıkıştırarak izlemelerini öneririm.

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Umut Uçan

Umut Uçan

Sinema yazarı
24 yıldır Sunset Limited treninde seyahat etmekte, Gambitle karşılıklı poker oynamak en büyük hayali, Christoph Waltz abinin oyunculuğuna hayran. Anime canavarı, bir günde One Piece'i bitirdiği rivayet edilmekte. Film incelemeleri yaparak mutlu mesut yaşamakta. Şimdi de Sinegazate ailesine katılarak yeni maceralara yelken açmış bulunmakta...