AnimeDosya

Edo Döneminde Asosyal Bir Samuray

One Piece animesini ne kadar çok sevdiğimi anlatmakla bitiremem. Çocukken Star TV ekranlarında başlayan (Maymun Çocuk olarak tanıtılmıştı) macera, 830 bölüm izlememle bugüne kadar geldi (aralıksız 500 küsur bölüm izleyerek 16 yıllık animede güncele gelmiştim). 20 yıllık anime izlenirken keyifli ama iş güncele gelip bir sonraki haftanın bölümünü beklemeye gelince ıstırap dolu olabiliyor. Malumunuz 1 ya da 2 hafta bölüm beklenildiği bile oluyor (Japonya’da geleneksel bayramlar çok fazla olduğu için bu günlerde yeni manga sayısı çıkmıyor). Bu sebeple yeni bir animeye başlarken az bölümlü olmasına dikkat ettim. Benim için asıl önemli olan sıkı bir şekilde Edo ya da Meiji dönemini anlatmasıydı. Fantastikten sıyrılıp tarihi tür animesi izlemek ve Japon kültürünü anime ile yakından tanımak istiyordum. Arayışlarım sonucunda karşıma House of Five Leaves / Saraiya Goyou çıktı.

 12 bölümden oluşan Saraiya Goyou’da samuraylar dönemine tanıklık ediyoruz. Tanık ettiğimiz dönem: Edo dönemi. Yukarıda bahsettiğim Edo ve Meiji dönemleri animelerde sıklıkla kullanılır ve tür olarak anime literatürüne girmiştir. “Edo Dönemi” veya “Tokugawa Dönemi”, Japonya’nın 1603-1868 yılları arasındaki dağılma dönemini kapsamaktadır. Bu dönem, “Edo” veya “Tokugawa Şogunluğu”nun başa gelmesiyle başlamaktadır.  Yapımlarda sıklıkla samurayları ve Japonya’nın tarihi dokusunu izleriz. Meiji dönemi ise teknolojinin kapitalist devletlerle birlikte ülkeye gelmesiyle Japonya’nın çehresinin değiştiği, atların yerini trenin aldığı yavaş yavaş samuray döneminin kapandığı bir zaman dilimidir. Çağ değişmiştir ve insanlarda bu çağa ayak uydurmaya çalışır. En fazla etkilenenler samuraylık kurumunun bitmesiyle Roninlere dönüşen insanlardır. 1868-1912 yıllarını kapsayan, İmparator Meij’inin saltanatta olduğu bu donemi anlatan en güzel animelerden biride Samuray X’dir (Rurouni Kenshin). Önemli bir uyarıda bulunmak istiyorum; her ne kadar animemiz Edo döneminde geçse de baş karakter bir samuray olsa da bu animede “çın çın” kılıç dövüşleri bulamayacaksınız. İlk mızmızlanmam bu sebepleydi ama memnuniyetsizliğim bölümler ilerledikçe yerini dinginliğe ve Zen Budistlerinin yaptıkları gibi kendini tanımaya (adeta ritüel ayinleri yapar gibi), tefekkür etmeye bıraktı. Bu etkiyi sağlayan da kesinlikle arka planda çalan müzikler sayesinde oldu. Giriş müziği olan “İmmi- Sign of Love” ile başlayan vecd hali Japon müzik sanatçısı “Moko”nun anime için hazırladığı eşsiz tınılarla Nirvanaya ulaştı. Adeta trans müzikleri idi. 3-4 farklı müzik var ve hepsi de adeta bir başyapıt.  Her biri sıra sıra dönüp duruyordu ve ben bu müzikleri duydukça keyfimden yerimde duramıyordum. Mutlaka indirilip dinlenilmesi gereken cinsten. (Aynı etkiyi mobil oyun olan, Lovecraft’a saygı niteliğindeki Last Door’da da yaşamıştım. Sonuç olarak Carlos Viola’nın tüm oyun müziklerini indirmiştim. Sizde mutlaka indirip dinleyin. Pişman olmayacaksınız.)

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum bırakın

Umut Uçan

Umut Uçan

Sinema yazarı
24 yıldır Sunset Limited treninde seyahat etmekte, Gambitle karşılıklı poker oynamak en büyük hayali, Christoph Waltz abinin oyunculuğuna hayran. Anime canavarı, bir günde One Piece'i bitirdiği rivayet edilmekte. Film incelemeleri yaparak mutlu mesut yaşamakta. Şimdi de Sinegazate ailesine katılarak yeni maceralara yelken açmış bulunmakta...