Register
A password will be e-mailed to you.

Bazen her şey bitti derken yeniden başlar. Her yeni başlangıçta enteresan olaylarla karşılaşıp onları analiz etmeye çalışırız. Tıpkı süper kahramanların yaptığı gibi… Ters yüz olan yaşamlardan ders çıkaran ve onları farklı yorumlayan süper kahramanlar kendi düzenlerinde yeni bir yaşam alanı kurarak, o alana kimseyi davet etmek istemezler. Genelde yalnızlık ilkesine inandıkları için sevdiklerini yanlarından uzaklaştırırlar ama onlar bir şekilde hayatlarına tekrar girerler ve böylece yepyeni bir mücadele başlamış olur.

blank

Süper kahramanlardan bir takım kurup onları kötülerle savaştıran, “Avengers” birçok filme ve diziye örnek oldu. “Batman vs Superman: Dawn of Justice”, “Justice League” (yakında vizyona girecek), “Spider-Man: Homecoming” ve niceleri… Eskiden her süper kahramanın kendine ait bir hikayesi vardı, şimdi ise süper kahramanların ortak ve tek bir hikayesi var: suç kartellerini devirmek ve adaletsizlik yapanlara cezalarını vermek! Peki, süper kahramanların böyle bir evrim geçirmelerinden hoşnut muyuz? Bu sorunun yanıtını ayrıca tartışmak lazım, çünkü süper kahramanların ruhuna zarar verdiler ve ölçüyü kaçırdılar. Onların çizgi romanlardan beyazperdeye ve dizilere transfer olduklarını ve her birinin birbirinden ayrı hayat yaşadıklarını unutmayalım. Şu bir gerçek ki, bu durum zaman zaman popüler akıma zarar veriyor.

Ağustos ayında Netflix kanalında yayına giren “Defenders” yukarıdaki paragrafta bahsettiğim kimliğe sahip olsa da onlardan çok farklı bir kulvarda yarışıyor. Bunun sebebi de şu: elle tutulan bir öykü ve olayların nihai sonuca ulaşması…

blank

YİNE YENİDEN THE HAND

Defenders’in en önemli özelliği Netflix’in kendi dizileri olan “Daredevil”, “Jessica Jones”, “Luke Cage” ve “İron Fist”in The Hand isimli organizasyonu devirmek için orta noktada buluşmaları. Aslında bunu şu şekilde ifade edebiliriz: İron Fist ve The Hand’in çatısında bir süper kahraman dizisi inşa etmek ya da bir spin-off ortaya koymak… Kendi dizilerinden bir kırma yaratan Netflix bizi daha fazla bekletmemek için The Hand’in hikayesine yeni bir şekil vererek İron Fist ile bağlantı kurmak istedi. Zaten bildiğiniz üzere Daredevil dizisinde The Hand’den çok bahsedilmişti ve Daredevil o The Hand’i devirmeye çalışıyordu. Ama kafamızı kurcalayan bir soru var: Jessica Jones ve Luke Cage neden Defenders’ın hikayesine dahil oldu? Her ikisi de daha önce The Hand ile savaşmadı ve bu yüzden hikâyenin dışında kaldılar. Aslında hikâyeyi göğüsleyen Daredevil ile İron Fist’ti, her ne kadar İron Fist’in gücünü görmesek de Fist hikâyenin ana bağlantısıydı ve tüm hikâye onun üzerine kuruluydu.

Bildiğiniz üzere Daredevil’de Elektra ve Stick The Hand’i devirmek için savaşıyorlardı, ama daha önce hiçbir şekilde The Hand’in kurucusu Alexandra karşımıza çıkmamıştı. İşte tam da bu sebeple Alexandra’nın neden İron Fist yerine Defenders’da karşımıza çıktığını merak ediyoruz. Ufak bir ara not: İron Fist dizisinde Hand’in başında Madame Gao vardı, Defenders sanıyoruz ki The Hand’in nasıl ortaya çıktığını özetleyerek İron Fist’e bağladı konuyu…

Eğer Defenders dizisini izlemek ve iyice kavramak istiyorsanız önce Daredevil ve İron Fist’i izlemeniz, hikâyenin içerisine girmeniz adına daha yararlı olacak, hatta Jessica Jones ve Luke Cage’i de izlemeyi unutmayın. Karakterleri tanımak için, dizilerde daha önce neler olup bittiğine dair fikriniz olursa onlarla özdeşleşir ve onları daha iyi kavrarsınız.

Tüm bunlar bir kenara Defenders için yazılacak ve paylaşılacak çok fazla argüman olduğundan dolayı önce negatif taraflarından söz edelim. Defenders’daki en güçlü karakter, ismi ile özdeşleşen Daredevil iken, en huysuzu ise Jessica Jones’tu. Savaşmak için sınır tanımayan ve gözü kara bir şekilde kendini ateşe atan Daredevil aslında hikâyenin ve ekibin kilit noktasıydı, eğer öyle olmasaydı kesinlikle The Hand ile korkusuz bir biçimde muharebe edemezdi. Tabi şunu da unutmadan belirtmek gerek: Daredevil önceleri oldukça dağılmış bir haldeydi, çünkü aynı anda iki hayat birden yaşıyordu. Süper kahraman olma tarafından vazgeçtiği için boşluğa düşüyordu, lakin olaylar hızlıca gelişmeye başlayınca kendini değiştirmeye ve yeniden süper kahraman olma görevine geri döndü.

Daredevil için durum buyken, İron Fist için durum daha farklıydı, zira çocukça tavırlarının altına saklanıp sürekli ekonomik gücünü ortaya koyarak ruhsal güçsüzlüğüne dair dem vurdu. Söz gelimi, İron Fist’in asıl işi ruhsal enerjiyi yükselten chi ile alakalı olmasına karşın, İron Fist seyirciye ‘büyümemiş’ ya da ‘olgunlaşmamış’ bir kahraman imajını yansıttı. Seyirci olarak onun bu halini görmek yerine mistik güçlerini nasıl kullandığını ve o güçlerle neler yaptığına tanık olsaydık daha iyi bir randıman alırdık.

blank

ANCA BERABER KANCA BERABER

İlk birkaç bölüm yavaş ve ağır ilerleyen dizi ilerleyen bölümlerde hızlı kurguya geçerek karakterlerin geçmişlerine dolu yolculuk edip onların hayatlarında olan bitenleri bir dürbün misali bize izlettirdi. Dizinin yavaş ilerlemesinin sebebi kimbilir belki de buydu. Karakterleri az çok tanıtması her ne kadar mantıklı da olsa bazı montajlanmamış sahneler ve gereksiz diyalog akışı dizinin gidişatını zaman zaman olumsuz etkiledi. Eğer bunlar önemli değil bizim için derseniz dizide hayata dair bazı dersler olduğunu ve bazı sahneleri kolayca unutamayacağınızın altını renkli bir kalemle çizmek lazım.

Dizi hakkındaki pozitif yorumlarımız ise kısaca şöyle: Birlik olarak hareket etmenin anlamını öğrenen süper kahramanlar The Hand’in üstesinden gelmeye çalışarak onu sonsuza değin dünyadan göndermek ve tamimiyle işini bitirmek istediler, ama kötülerin kolay kolay ölmediğini hepimiz biliyoruz, zaten dizinin ikinci sezonuna dair bazı ipuçları bıraktılar. Normalde süper kahramanlar tek başlarına hareket etmek isterler, esasında dizinin ilk bölümlerinde hepsi çok başlarına buyruklardı, ama zamanları tükenince çareleri kalmadı ve mücadeleden haz almaya başladılar ki, bu onlar için iyi bir deneyim oldu. Birbirini hiç tanımayan süper kahramanların beraber iş yapmaları kişiliklerini sergilemelerine vesile oldu. Bir de bu anlattıklarımızın yanına şok edici finali ve etkileyici açılış müziğini ekledik mi tamamdır!

Şimdi sıra seyircinin asıl meselesinde… The Hand efsanesi neredeyse belli bir sonuca bağlandığına göre İron Fist’in ikinci sezonunda ne izleyeceğiz? Bu dizide The Hand’i iyi tanıdık, o nedenle İron Fist’te karşımıza nasıl bir Hand çıkacağını merak ediyoruz, çünkü Defenders’ı izlememiş olanlar İron Fist’e yabancı kalacaklar ve izlerken dikkatlice takip edemeyecekler.

Netice itibariyle; Defenders doyurucu görsel sahneleriyle, aksiyonuyla ve gerilimiyle yaz sezonunun sonuna doğru internet seyircilerinin ilgisini çekerek izlenme rekoru kırdı. İşin en güzel tarafı bir oturuşta tüm bölümlerinin izlenebilmesiydi, zaten Netflix tarafından yapılan dizilerin tüm bölümleri aynı anda yayınlanıyor.

Bu yazı Pera Sinema’da yayınlanmıştır.

www.perasinema.com

Abonemiz olmak ister misiniz?

Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için, lütfen bize katılın!

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.